Příčiny zeleného zákalu
Příčin vzniku glaukomu může být mnoho, od infekce přes úraz až po zvýšení nitroočního tlaku či ucpání odtokových kanálků pro nitrooční tekutinu. Se zeleným zákalem se někteří jedinci dokonce už rodí.
Nejčastěji bývá s glaukomem skloňován právě nitrooční tlak. Z jakého důvodu? V oku se stále tvoří nitrooční tekutina, která z oka následně odtéká již zmíněnými kanálky. Aby byla hladina nitroočního tlaku normální, musí být tyto dva procesy v určité rovnováze. Jakmile se totiž uvnitř oka tvoří velké množství tekutiny nebo se její odtok sníží či úplně přeruší, tlak uvnitř oka stoupá. Tento stav následně vážně a nevratně poškozuje zrakový nerv.
Příznaky zeleného zákalu
Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpravidla probíhá bez příznaků. Nebezpečnou nemoc tak nepomůže odhalit ani bolest a většina pacientů zaznamená obtíže až v pokročilé fázi onemocnění, kdy se objeví:
- Výpadky zorného pole
- Porucha periferního vidění
- Rozmazané okraje zorného pole
- Snížená zraková ostrost
- Potíže se zrakem při práci na blízko či v tmavých prostorách
Všechny tyto poruchy jsou již známkou poškození očního nervu, které nelze napravit ani následnou léčbou.
Druhy zeleného zákalu
Podle způsobu, jakým nemoc probíhá, můžeme zelený zákal rozdělit na chronický a akutní.
Chronický glaukom
Chronický glaukom se většinou týká pacientů ve věku mezi 40 a 45 lety. Jeho příznaky nebývají viditelné a pokud se už objeví, tak bývají velmi nenápadné. Glaukom se tak může ojediněle projevit třeba občasným zamlženým viděním nebo zčervenáním oka bez jakéhokoli vnějšího podráždění, zánětu či únavy. Tyto příznaky ukazují na zvyšující se nitrooční tlak. Ten zároveň nedosáhl takových hodnot, aby způsoboval bolest.
K poškozování ostrosti zraku dochází u chronického glaukomu až později, prvotním příznakem obvykle bývá zužování zorného pole. Toho si pacienti mnohdy všímají až během pokročilého stádia onemocnění, a to konkrétně v momentě, kdy se zorné pole zúží do velikosti hlavně pušky a znemožní prostorovou orientaci.
Akutní glaukom
Akutní zelený zákal se oproti jeho chronické verzi projevuje náhlým zhoršením vidění a silnými bolestmi hlavy, které se vyskytují hlavně v oblasti obočí. V tomto případě je nutná okamžitá léčba, jejímž cílem je snížit tlak. Následně řeší zelený zákal operace, která zajistí dostatečný odtok nitroděložní tekutiny z oka.
Zelený zákal nerovná se šedý zákal
Lidé se poměrně často pletou glaukom s šedým zákalem, kterému se odborně říká katarakta. Na rozdíl od zeleného zákalu však nesouvisí s nitroočním tlakem a poruchou očního nervu. Jedná se o vážné oční onemocnění vlivem kterého dochází k zakalení jinak čiré čočky. Její snížená průhlednost následně snižuje průchodnost světelných paprsků k sítnici oka, což vede k zamlženému neostrému vidění. Pacienti mívají pocit, že na svět koukají skrze šedý filtr.
Léčba zeleného zákalu
Jak už zaznělo výše, úspěšná léčba zeleného zákalu spočívá hlavně v časné diagnostice. Následující postup závisí na stupni onemocnění. Pokud byl glaukom odhalen v počátečním stádiu, požívají se k léčbě kapky, které vyrovnávají nitrooční tlak. Účinnost léčby je nutné pravidelně kontrolovat a dle potřeby ji měnit. V případě, že hodnoty tlaku neklesnou na požadovanou úroveň, uchylují se lékaři k chirurgické léčbě, tedy k operaci zeleného zákalu.
Pro tlumení nepříznivých dopadů je v poslední době doporučováno i užívání CBD.
Rizikové faktory
Vyšší riziko vzniku zeleného zákalu mají samozřejmě ti, v jejichž rodině se toto onemocnění již vyskytlo. Za další rizikové faktory se obecně považuje poškození zraku a pacienti starší 65 let. Onemocnět glaukomem však mohou výjimečně i malé děti.
Dobrý den, můj muž dnes podstoupil laserový zákrok, má zelený zakal. Po sundání náplasti má oko šilhavé. Je to normální a oko se "srovná"? Děkuji moc za opdověď.
Dobrý den,
pokud oko skutečně šilhá, je potřeba to v čase sledovat. Ať určitě chodí na pravidelné oční kontroly. Je možné, že šilhání v čase vymizí.
Mám 55 let a cca 10 let se léčím s zeleným zákalem, chodím každý 1/4 roku na měření očního tlaku, někdy i častěji. Dostávám kapky. Ale nikdo mě neřekne co mě škodí a čeho bych se měl vyvarovat. A jaké prostředí je pro moji nemoc nevhodné.
Dobrý den,
zelený zákal (glaukom) je onemocnění, při kterém dochází postupně k odumírání zrakového nervu. Je to onemocnění multifaktoriální - tzn. způsobeno více faktory, přičemž hlavní roli hraje vysoký nitrooční tlak. Dále hraje roli genetická predispozice (rodinná anamnéza), věk, pohlaví (více u žen), refrakční vady (krátkozrakost, dalekozrakost), celkové choroby - diabetes mellitus, výkyvy tlaku - hypertenze/hypotenze.
Vzhledem k rizikovým faktorům, které můžete vy sám ovlivnit je doporučení následující: zdravý životní styl = předcházet nadváze (obezitě) a s tím souvisejícím onemocněním (diabetes mellitus II. typu, systémová hypertenze). Důležitý je pravidelný pohyb, pestrý jídelníček, dostatek spánku.