28. týden těhotenství: miminko rozeznává hlasy rodičů

12. 2. 2020 9:00
přidejte názor

Vaše těhotenství se postupně přesunulo do své poslední fáze, miminko se má čile k světu a rychle přibírá na váze. Pro nastávající maminku však 28. týden těhotenství (28 tt) může být poměrně náročný. Děloha tlačí na dno hrudního koše, bříško rychle roste a dochází i k posunu těžiště. Vaše pohyby tak mohou být pomalejší a často také neohrabané. 

Jak se vyvíjí miminko?

Jelikož neustále pokračuje tvorba kožního vaziva a podkožního tuku, na začátku třetího trimestru přestává být kůže miminka vrásčitá, ztrácí svou průsvitnost a začíná postupně nabývat světle růžovou barvu. Děťátko už si také umí samo regulovat vnitřní tělesnou teplotu, takže bude po porodu schopné přizpůsobit se teplotě okolního prostředí.

Během 28. týdne těhotenství se miminku v děloze zvětšuje mozek, nervová vlákna se obalují do ochranných tukových pouzder, díky čemuž se dítě rychleji učí, a na povrchu hladké mozkové kůry se postupně objevují rýhy a záhyby. Vlnové spektrum také ukazuje, že miminko začíná reagovat na zvukové podněty zvenčí. 

Tip pro nastávající maminky: Děťátko je touto dobou v děloze již schopné rozeznat hlasy obou rodičů. Kromě slov však slyší také jiné vnější zvuky nebo třeba kručení vašeho žaludku.

Důležitou součástí vývoje je formování cévního řečiště v plicích vašeho miminka. Hned po narození se totiž děťátko poprvé nadechne, místo plodové vody plíce absorbují kyslík a ten pošlou cévám, které se postarají o cirkulaci okysličené krve po celém těle. Kromě toho si během 28. týdne těhotenství miminko vytváří surfaktant, který zajišťuje, aby se vzduchové váčky v plicích neslepovaly.

V průběhu třetího trimestru bude miminko společně s vámi neustále pokračovat v přibírání na váze. Ve 28 tt váha plodu činí zhruba 1 kilogram a od hlavičky až k nohám měří asi 38 centimetrů. Svou velikostí tak vaše děťátko momentálně připomíná třeba lilek.

Poloha plodu ve 28. týdnu těhotenství

S tím, jak se miminko postupně zvětšuje, začíná mít v děloze méně prostoru k volnému pohybu. Nastávající maminky proto mohou každé jeho kopnutí pociťovat intenzivněji. Ve 28. týdnu těhotenství poloha plodu stále ještě není hlavičkou dolů. K obrácení dojde až během následujícího měsíce a do 34. týdne by se měla jeho poloha konečně ustálit.

Co se děje s maminkou?

Vaše děloha během posledního měsíce vyrostla o několik centimetrů a začíná tlačit na dno hrudního koše. Dolní žebra se mírně rozestupují, aby miminku vytvořily dostatek prostoru, což může být pro těhotnou ženu nepříjemné a bolestivé. Bříško se pomalu zvětšuje, pupík se napíná a začíná vyčnívat. Na pokožce (zejména na bříšku, bocích, prsou, stehnech a hýždích) se mohou objevit také strie.

Připadáte si poslední dobou stále více neohrabaná? To není ve 28 tt těhotenství nic neobvyklého. Dochází totiž k posunu vašeho těžiště a uvolňují se vám klouby. Snažte se proto zpomalit, nezvedejte žádné těžké předměty a dostatečně odpočívejte i během dne. Váš partner i okolí to určitě pochopí.

Další časté obtíže ve 28 tt:

Kromě těchto komplikací můžete během třetího trimetru pociťovat také nepříjemné mravenčení v rukou. Za to je zodpovědné zadržování vody v těle, jelikož tlak vody působí na nervy v okolí karpálního tunelu. Jak s tímto problémem bojovat? Zkuste ruce protřepat ve zvýšené poloze, přiložte na ně studený obklad a snažte se vyhnout drobné manuální práci, jako je například šití. Pokud obtíže přetrvávají, obraťte se na svého lékaře.

Tip pro nastávající maminky: Pokud jste se ještě nerozhodla, v jaké porodnici přivedete na svět své miminko, je nejvyšší čas to udělat. Některá pracoviště dnes nabízí prohlídku porodnice, specializované předporodní kurzy pro vás i vašeho partnera, ale také alternativní způsoby porodu.

Rh faktor

Všechny nastávající maminky čeká v průběhu těhotenství vyšetření, kde lékař zjistí jejich krevní skupinu a Rh faktor. Pokud miminko zdědí po otci pozitivní Rh faktor, zatímco těhotná žena má Rh faktor negativní, hrozí nebezpečí, že se v jejím těle začnou tvořit protilátky, které miminko ohrozí na životě. Z toho důvodu je nutné, aby lékař mamince píchnul injekci s látkou anti-D, díky níž se tvorba protilátek zastaví.

Injekci dostane Rh negativní žena také do 72 hodin po porodu. Ta v krvi matky zničí Rh pozitivní krvinky plodu, než si její tělo začne vůči nim znovu vytvářet protilátky. Další těhotenství tak již bude bezpečné.

Těhotenství 28. týden foto

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?