Bolest beder může být známkou svalového přetížení a blokace obratlů. Jak ji léčit?

21. 5. 2022 7:30
přidejte názor

Bederní páteř je nejnáchylnější oblastí zad k bolestem. Přestože příčin obtíží může být celá řada, nejčastějším důvodem bývá svalové přetížení. To následně omezuje průtok krve a lymfy, což vede k překyselení svalu a omezení jeho funkčnosti. Výsledkem tak snadno může být blokace obratlů a bolest bederní páteře.

Co se dozvíte v článku
 1. Bolest beder
 2. Nejčastější příčiny bolesti v bederní oblasti
 3. Bolest bederní páteře a břicha
 4. Bolest bederní páteře i v noci
 5. Bolest bederní páteře vystřelující do nohy
 6. Vyšetření bederní páteře a bolesti s ní spojené
 7. Léčba bolesti bederní páteře

Bolest beder

Bederní páteř sestává celkem z pěti obratlů, přičemž její přirozené zakřivení tvoří tzv. bederní lordóza. S touto částí páteře se pojí nejvíce bolestí, jelikož je na ni kladena největší statická zátěž, a to jak na obratle, tak na ploténky. Pohyblivost v bederní páteři zpravidla kompenzuje tuhost hrudní páteře, jelikož ta je dost omezena upevněním žeber.

Příčinu bolesti bederní páteře ovšem nebývá jednoduché odhalit, jelikož existuje celá škála možností. Může být náhlá a prudká nebo mírná a přetrvávající, ostře ohraničená nebo tupá přecházející v tuhnutí a mravenčení. Bolest v bederní oblasti se může objevit v těchto místech:

 • ve svalech,
 • v oblasti páteře,
 • v přechodu bederní a křížové páteře,
 • v křížokyčelních kloubech, v hýždích a může také zasahovat do dolních končetin.

Bolest zad v bederní oblasti má obvykle tendenci ustupovat nebo zesilovat v závislosti na určitých pohybech a situacích, například při předklonu, záklonu nebo delším stoji či sezení. Těchto jevů je důležité si všímat, abyste se některým pohybům pokud možno vyhýbali a mohli veškeré podrobnosti vašich obtíží sdělit terapeutovi v případě léčby. [12]

Nejčastější příčiny bolesti v bederní oblasti

Z hlediska funkčnosti je bederní páteř velmi složitou oblastí, neboť se do ní mohou promítat bolesti z jiných částí těla, včetně hrudní páteře, vnitřních orgánů, ramenního pletence a potíží v oblasti křížové páteře či pánve. Stejně tak ale mohou bolesti bederní páteře ovlivnit další části těla.

Bolest bederní páteře a svalové přetížení

Nejčastěji bývají přetíženy extenzory páteře, což jsou svaly táhnoucí se podél páteře, které ji udržují napřímenou. Nejsilnější jsou právě v oblasti beder. Zatuhnutí těchto svalů vytváří tlak na okolní struktury. Naopak přímé břišní svaly nejsou aktivní, čímž dochází k jejich ochabování. Tak vznikají svalové dysbalance, kvůli kterým je oblast beder náchylnější k poškození. K přetížení může docházet například:

 • při sportu,
 • při nevhodné poloze během práce či odpočinku,
 • při dlouhodobém stresu (bolest páteře a psychosomatika),
 • při nedostatku pohybu (oslabení svalového korzetu),
 • při nošení a zvedání břemene: jednorázový nevhodný pohyb nebo opakující se činnost,
 • v důsledku strukturálních změn v oblasti páteře (skolióza, osteoporóza, osteofyty).

Pokud jsou svaly kolem bederní páteře v neustálém napětí, jsou přetěžovány a vzniká takzvaná svalová hypertonie. V důsledku přetížení ve svalu dochází k omezení průtoku krve a lymfy, kvůli čemuž se ve svalech začínají usazovat vedlejší produkty svalové práce, kam patří laktát a kyseliny.

Výsledkem je překyselený sval, který nadále nedokáže fungovat tak, jak by měl. V tu chvíli se zapojují svaly, které by tuto práci primárně vykonávat neměly. Napnuté svaly následně začnou ovlivňovat obratle, ke kterým se pojí, a tuhnout začínají i ostatní měkké struktury. Výsledkem toho bývá blokace obratlů a funkční porucha. [3, 4]

Bolest bederní páteře a břicha

Obtíže spojené s dutinou břišní se mohou projevit nejen v místě, odkud vycházejí, ale rovněž v jiném místě pohybového systému. Nejčastěji se bolest podbřišku a beder projevuje u žen v období menstruace, nicméně bolest beder mohou způsobit i ledviny, žlučník, střeva a slinivka.

Pokud se u vás tedy objeví akutní bolest bederní páteře vystřelující do břicha nebo pokud trpíte bolestmi, které neustupují ani při pohybové terapii, měli byste podstoupit interní vyšetření u lékaře. [5, 6]

Bolest bederní páteře i v noci

Jestliže vás provázejí bolesti bederní páteře v noci nebo se objevují hned po ránu, příčinou může být i nevhodná postel. Matrace by neměla být příliš tvrdá, ale ani moc měkká. Při výběru matrace si proto raději nechte poradit od někoho zkušeného.

Další důvod, proč se bolest projevuje v noci vleže, může být mechanického charakteru, přičemž nejčastějším viníkem bývá degenerace plotének. K tomu může docházet s přibývajícím věkem, při úrazu nebo v důsledku zdravotních stavů souvisejících s nesprávným zakřivením páteře a nemocemi, jako jsou:

Bolest bederní páteře vystřelující do nohy

Nepříjemné brnění a bolest v noze, které vycházejí z bederní páteře, jsou rozhodně důvodem k návštěvě lékaře. Na vině totiž často bývá utlačovaný nerv v důsledku onemocnění či posunutí meziobratlové ploténky, případně situace, kdy nervy ani ploténky nejsou poškozeny, ale objevují se podobné obtíže. Tomuto stavu se říká pseudoradikulární syndrom. V takovém případě mohou být příčinou bolesti kloubní blokády a zvýšené napětí měkkých tkání. [9, 10]

Která část zad vás nejvíce bolí?

Vyšetření bederní páteře a bolesti s ní spojené

Základem léčby bolesti v bederní oblasti je kineziologické vyšetření u fyzioterapeuta, které může vyloučit neurologický původ bolesti a možný úraz. Součástí vyšetření je rovněž oblast ramenních pletenců, hrudníku, lopatek, pánve a krční páteře. Při vyšetření zdravotník nachází tzv. trigger pointy neboli spoušťové body bolestí v oblasti extenzorů páteře, nefunkční hluboký stabilizační systém páteře a svalové dysbalance.

Ostrá bolest vystřelující do nohy

Pokud je bolest ostrá a doprovází ji mravenčení nebo brnění končetin, základem by mělo být i neurologické vyšetření. Cílem je odhalit možná onemocnění a případná poškození páteře či míchy. Pokud lékař pojme podezření na útlak nervu, je potřeba místo, kde je nerv utlačován, prokázat zobrazovací metodou, zpravidla rentgenem, případně podrobnějším CT. Výjimečně může být nutné provést elektrofyziologické vyšetření funkce nervů a míchy. [11, 12]

Léčba bolesti bederní páteře

Pokud fyzioterapeut odhalí blokádu obratlů či SI skloubení (uvolnění esíček), provede ošetření měkkých tkání a svalů, které ji způsobily, což ve většině případů vede k uvolnění blokády. Nedílnou součást terapie rovněž představuje cvičení na posílení hlubokého stabilizačního systému páteře, zejména v oblasti pánve a trupu. Jednou z osvědčených metod je například cvičení DNS dle Koláře.

Pro zvýšení efektivity léčby je vhodné využít rovněž aplikaci kinesiotapu, který odlehčí a uvolní svrchní vrstvu kůže a podkoží od těch spodních. Díky tomu se zvětší prostor pro krev a lymfu a měkké tkáně mohou regenerovat delší dobu.

Léčba pomocí rázové vlny

Radiální rázová vlna spočívá v aplikaci velkého množství krve a lymfatické tekutiny do přetížených svalů, které přivedou do tkání živiny a kyslík a zároveň odplaví kyseliny a metabolity, které v přetížených svalech způsobují bolest.

 Konzervativní a operativní léčba

Při vážnějších obtížích, jako je například vyhřeznutí meziobratlové ploténky a zúžení páteřního kanálu, může být nutná operace. Ve většině případů se ovšem upřednostňuje konzervativní léčba, která spočívá v podávání léků na uvolnění svalů (někdy v infúzích), léků proti bolesti a cílených injekcí. I v tomto případě je rovněž nedílnou součástí terapie rehabilitace. [13, 14]

Zdroje: fyzioterra.cz, cvikyprozdravi.cz, verywellhealth.com, webmd.com, bebalanced.cz, europainclinics.cz, neurosurg.cz, fyzioklinika.cz

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?