Kostrč a bolest s ní spojená
Co se dozvíte v článku
Kostrč se skládá ze 3 až 5 srostlých obratlů, které se nacházejí pod křížovou kostí. Ke kostrči se připojuje několik šlach a vazů a spolu se sedacími kostmi, které tvoří dno vaší pánve, nesou vaši váhu, když si sedáte. Úkolem kostrče je stabilizovat vaše tělo při sezení.
Velká část lidí má kostrč mírně zakřivenou místo toho, aby směřovala rovně dolů, což nemusí nutně znamenat problém. Pokud je ale kostrč zakřivena příliš, dochází zpravidla k bolesti v této oblasti.
Bolest kostrče, která se projevuje v kostěné struktuře malé trojúhelníkové kosti nebo kolem ní, tedy ve spodní části páteře nad rozštěpem hýždí, se někdy označuje také jako syndrom pánevního dna. [1, 2, 3]
Jak se projevují bolesti kostrče?
Bolest kostrče může být tupá, ale při některých činnostech, jako je vstávání ze sedu nebo dlouhodobé stání, bývá i ostrá. Dlouhodobý stoj bývá často stejně problematický jako dlouhé sezení, neboť svalovina nepracuje rovnoměrně a velmi rychle dojde k přetížení.
Bolesti mohou rovněž zesílit při vyprazdňování nebo během pohlavního styku, dále pak také u žen při menstruaci. Potíže se nemusí objevit pouze v kostrči, ale mohou se rozšířit do celé pánve i pohlavních orgánů. Bolest kostrče mohou dále doprovázet následující příznaky:
- bolest a pálení kostrče,
- otok (bolestivá boule na kostrči),
- necitlivost nebo mravenčení,
- slabost v nohách,
- problémy se střevy nebo močovým měchýřem,
- bolesti hlavy, hrudní a bederní páteře (sekundární příznaky). [4, 5]
Co způsobuje bolest v kostrči?
Bolest bývá nejčastěji způsobena poraněním, zejména při pádu, dlouhodobým sezením na tvrdém povrchu či degenerativními kloubními změnami v důsledku stárnutí. K problémům s kostrčí jsou rovněž náchylnější lidé, kteří mají nadváhu. Ve vzácných případech může být příčinou bolesti kostrče také infekce nebo dokonce nádor. Mezi nejčastější důvody bolesti kostrče tedy patří:
- pád při sportu: můžete si kost pohmoždit, ale i zlomit nebo dokonce vykloubit,
- poranění z opakovaného přetížení tkání kolem kostrče: například při sportech, jako je jízda na kole či veslování, kde se opakovaně nakláníte dopředu a dozadu,
- obezita: nadbytečné kilogramy zvyšují tlak na vaši kostrč,
- dlouhé sezení na tvrdém nebo úzkém povrchu,
- operace v oblasti pánve nebo břišní dutiny,
- těhotenství,
- porod.
Obézní lidé mají třikrát větší pravděpodobnost rozvoje bolesti kostrče než lidé se zdravou váhou. Dále mají také ženy až pětkrát větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine bolest kostrče, než muži. Ať už je důvod bolesti jakýkoli, měli byste vyhledat fyzioterapeuta, pokud ani po čase neodezní. Čím dříve zjistíte, co je příčinou vašich bolestí, tím snazší bude léčba.
Potýkáte se s bolestí kostrče?
Bolest kostrče při sezení
Druhou nejčastější příčinou bolesti kostrče po úrazech je dlouhé sezení, které je zpravidla nekorigované, a tím dochází k přetěžování páteře, tedy i kostrče. V důsledku tohoto přetížení vznikají ve svalech pánevního dna spoušťové body, které jsou bolestivé. Kvůli těmto bodům se celé pánevní dno dostává do nerovnovážného napětí, což vede k bolestem v kostrči.
Bolest kostrče v těhotenství a po porodu
U těhotných žen se vlivem hormonů uvolňují vazy v oblasti pánve, kvůli čemuž bývá kostrč během sezení vystavena většímu tlaku. Při porodu pak může dítě hlavičkou snadno odtlačit kostrč matky ven. Toto zakřivení kostrče může být zdrojem vašich bolestí.
Bolest kostrče a rakovina
Bolest kostrče ve většině případů není vážná. Ve velmi vzácných případech ale může být známkou nádoru tlačícího na kost. Abyste tuto příčinu mohli vyloučit, můžete podstoupit rentgenové vyšetření vsedě i vestoje, případně vás může lékař poslat také na magnetickou rezonanci (pokud má vážné podezření na tento problém).
Bolest kostrče bez příčiny
Bolest kostrče může vzniknout zcela nenápadně, zejména pokud hodně času prosedíte v nevhodné poloze nebo svaly dlouhodobě přetěžujete při sportu. Jakmile se bolest objeví, může být velmi obtížné identifikovat její původ.
Z tohoto důvodu byste měli vyhledat fyzioterapeuta, který správnou příčinu odhalí. Fyzioterapeut vyšetří celkové držení vašeho těla a zkontroluje zkrácené svaly, volnost kyčelních kloubů, pohybový rozsah končetin a asymetrické napětí v pánevních vazech, případně uvolní spoušťové body. [6, 7, 8, 9]
Jak léčit bolest kostrče?
Léčba bolesti kostrče v první řadě závisí na tom, co ji způsobilo. Pokud je důvodem obtíží napětí svalů a spoušťové body, můžete podstoupit léčbu radiální nebo fokusovanou rázovou vlnou, která urychlí celý proces terapie. Především je ale důležité upravit svalové dysbalance, odstranit blokády a mobilizovat kostrč. Ke zmírnění nepohodlí vám rovněž mohou pomoci:
- léky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen apod.),
- vyhřívací podložka,
- ledový obklad,
- topické krémy,
- masáž,
- jemná jóga k protažení svalů kolem kostrče. [10, 11]
Cviky na bolest kostrče a správné sezení
Cviky na kostrč spočívají v odstranění svalového napětí a vyrovnání svalové nerovnováhy, především hlubokého stabilizačního systému. Cviky jsou nejčastěji inspirovány metodou Ludmily Mojžíšové. Součástí této techniky bývá zpravidla mobilizace žeber, páteře a samozřejmě kostrče.
Abyste předešli přetěžování kostrče v důsledku sezení, je důležité si osvojit návyky správného držení těla během sezení. To by mělo vypadat následovně:
- posaďte se na židli a zády se o ni opřete,
- ramena mějte uvolněná daleko od uší,
- kolena mějte na stejné úrovni jako vaše kyčle (pokud jsou níž, použijte například podložku pod nohy),
- chodidla mějte položená rovně na podlaze,
- pokud je židle příliš tvrdá, použijte například polštář. [12, 13, 14]
Zdroje: fyzioklinika.cz, levitas.cz, medicalnewstoday.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, healthline.com, webmd.com