Bolest kyčle netrápí pouze starší pacienty. Může souviset i se sportem nebo závažným onemocněním

30. 11. 2022 9:00
63 nových názorů
check
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„S bolestmi kyčlí se setkal asi každý z nás. Jakmile vám bolest brání v každodenních aktivitách, vyhledejte pomoc lékaře.“
Ačkoliv bolest kyčle obvykle začíná nenápadně, není radno ji podceňovat. Kromě toho, že bývá spojena s dalšími problémy, jako jsou bolesti v oblasti kolen, třísel či beder, může také pacientům způsobit kulhání nebo jiné zdravotní komplikace. Léčba vždy závisí na konkrétní příčině a může zahrnovat změnu životního stylu, různé obstřiky a bandáže, rehabilitace a terapie nebo dokonce operativní řešení.

Kyčelní kloub patří mezi největší a zároveň i nejzatěžovanější klouby lidského těla, protože nese značnou část naší tělesné hmotnosti. Pokud funguje správně, umožňuje lidem bezbolestnou chůzi, ohýbání a otáčení. Jelikož je navíc uzpůsobený pro plynulý pohyb, dokáže se vyrovnat s opakovanými činnostmi a snese také určitou míru opotřebení.

Kyčel se skládá z jamky v pánevní kosti a kulaté hlavice v horní části stehenní kosti, která do ní zapadá, zatímco vazy ji drží na místě a chrupavka pomáhá jejímu hladkému otáčení. Ačkoliv je kyčelní kloub poměrně jednoduchý, člověk si ho může snadno poranit. Když je vystaven příliš velké zátěži, může navíc dojít k zanícení okolních měkkých tkání, což doprovází také nepříjemná bolest v kyčli. [1, 2, 34]

Příčiny bolesti kyčle

Bolest kyčle a třísla může mít celou řadu různých příčin. Velice často je na vině nošení nevhodné obuvi, přetěžování kloubů špatným stylem chůze, běhání či jiného sportování nebo vrozené vývojové vady kyčlí, jako je například dysplazie kyčelního kloubu u dospělých i dětí, nestejně umístěné či málo hluboké jamky, luxace nebo třeba různě dlouhé krčky stehenních kostí.

Důvodem, proč pacienti pociťují ostrou bolest v oblasti kyčlí, může být také nestejnoměrná zátěž dolních končetin. Odborníci uvádí, že až 75 % lidí má nohy různě dlouhé, což může být dáno například chybným postavením kyčelních kloubů nebo také skoliózou.

Bolest kyčle může způsobit také zánět kyčelního kloubu, tedy zanícení měkkých tkání, jako jsou svaly, nervy, vazy a šlachy. Ty jsou totiž zvláště u stárnoucích pacientů vystaveny velké zátěži. V některých případech se však může jednat také o bolest přenesenou z pánve či ze vzdálenějších oblastí dolních končetin.

Co může také způsobit bolesti kyčle?

 • koxartróza – artróza kyčelního kloubu,
 • osteoartritida,
 • osteoporóza,
 • revmatoidní artritida,
 • zlomeniny kostí,
 • úrazy a zranění,
 • infekce,
 • uvolněné vazy,
 • nádory kostí,
 • bursitida,
 • aseptická nekróza kyčelního kloubu,
 • hematogenní osteomyelitida.

Co se týče onemocnění, nejčastější příčinou bolesti kyčle je koxartróza. Jedná se o degenerativní poškození kyčelního kloubu, které se obvykle objevuje mezi 50. a 60. rokem, může však postihnout i pacienty v produktivním věku. Pro tuto nemoc je typické, že zhoršuje funkci kloubu a zároveň způsobuje potíže při chůzi do schodů, obouvání či dalších běžných činnostech. [5, 6, 7, 8]

Jaké má bolest kyčle příznaky?

Bolest kyčle bývá zpočátku obvykle mírná a postižené místo bolí pouze při větší zátěži. Následně si však pacienti čím dál více stěžují také na potíže v klidovém stavu, což je například bolest kyčle při sezení nebo odpočinku. Někteří pacienti si rovněž stěžují na bolest kyčle při spaní na boku. Bolest kyčle může člověk pociťovat také v mnoha dalších oblastech těla, výjimkou tedy není ani náhlá bolest kyčle vystřelující do nohy. Pacienty obvykle trápí také tyto příznaky:

 • bolest vystřelující do kolenního kloubu,
 • bolest třísel, stehen, beder či hýždí,
 • praskání v kloubu,
 • ranní ztuhlost,
 • otok a zarudnutí,
 • změna rozsahu pohyblivosti kloubu,
 • zkrácení svalů působících na kyčelní kloub.

Bolest kyčle se může zhoršovat také v závislosti na fyzické aktivitě pacienta. Výjimkou tedy není bolest kyčle po běhání nebo bolest kyčle při chůzi. V některých případech lidé dokonce zjistí, že kvůli této zdravotní komplikaci již nejsou schopní dolní končetinou volně pohybovat, špatně se jim vstává, obouvá nebo chodí do schodů a dostaví se také bolest kyčle v klidu či bolest kyčle v noci.

V posledním stádiu bývá bolest kyčle tak ostrá a nepříjemná, že jsou pacienti typicky ohnutí k jedné straně. Zároveň je bolest kyčlí výrazně omezuje v běžném životě a mohou začít kulhat, jelikož dojde k destrukci hlavice stehenní kosti a výrazně se jim tak zkrátí dolní končetina. [9, 10, 11, 12]

Co u vás vyvolalo bolest kyčle?

Diagnostika

Mírné bolesti kyčlí pacienti obvykle nepřikládají velkou váhu a lékařskou pomoc proto vyhledají až ve chvíli, kdy je bolest začne omezovat v každodenním životě. Tento zdravotní problém však není radno podceňovat. Proto je dobré obtíže včas řešit v ordinaci obvodního lékaře či ortopeda.

Diagnostika se soustředí především na správné lokalizování bolesti a následné hledání její příčiny. Doktor proto zkouší hybnost kyčelního kloubu v různých polohách, sleduje, zda postižené místo není oteklé nebo zarudlé, a zjišťuje přítomnost dalších příznaků i délku bolesti. Zároveň zkoumá také to, jaká je anamnéza pacienta a jeho rodiny, kde pracuje a jestli se věnuje nějakým sportům či dalším náročným koníčkům.

Jakmile si ortoped změří délku končetin a prohlédne si pacientovu páteř, postoj a styl chůze, odešle ho na další vyšetření. Může se jednat o základní biochemii, krevní obraz, vyšetření moči, RTG, ultrazvuk, MRI nebo scintigrafii. [13, 14, 15, 16]

Léčba bolesti kyčle

Základní podmínkou úspěšné léčby je podobně jako u jiných onemocnění správné stanovení diagnózy. Bolesti kloubů v oblasti dolních končetin je vždy nutné řešit komplexně a v souladu se zjištěnými příčinami. Jak na bolest kyčelního kloubu tedy nejlépe vyzrát?

Zdravým životním stylem lze předejít ischemické chorobě srdeční. Jak s ním začít?
Přečtěte si také:

Zdravým životním stylem lze předejít ischemické chorobě srdeční. Jak s ním začít?

S bolestí v kyčli se lidé obvykle vyrovnávají tak, že omezí pohybové aktivity, více odpočívají a obvykle tak dojde k nárůstu jejich tělesné hmotnosti. V důsledku nepříjemné bolesti také často začnou místo postiženého kloubu přetěžovat jinou část těla, což vede k dalším obtížím. Takové řešení je však nesprávné, protože i když kyčle bolí, pohyb nutně potřebují.

Jelikož mezi rizikové faktory patří obezita, velkou úlevu kyčlím přináší hlavně redukce tělesné hmotnosti. Lékaři proto doporučují dbát na zdravé stravování bohaté na vitamíny a minerály i na dostatečný pohyb. Pomoci mohou třeba cviky na bolest kyčle. Zároveň by se lidé trpící bolestmi kyčle měli vyhnout jednostranné zátěži a nadměrnému přetěžování kyčelního kloubu a místo toho se soustředit na výběr vhodné obuvi (žádné lodičky nebo nepohodlné boty, které tlačí).

Co pomáhá na bolest kyčle?

 • Tejpování,
 • bandáže,
 • rehabilitace, fyzioterapie,
 • Dornova metoda,
 • elektroléčba,
 • magnetoterapie,
 • obstřiky,
 • léky proti bolesti.

Pokud konzervativní léčba selhává, je nutné přistoupit k operativnímu řešení problému. V takovém případě dojde k výměně kyčelního kloubu za umělou náhradu, což se nazývá totální endoprotéza kyčelního kloubu.

Jaké činnosti raději vynechat?

 • Časté chození do schodů,
 • rychlé a náhlé rotační pohyby,
 • časté skákání, klekání nebo ohýbání se,
 • zvedání či nošení těžkých předmětů,
 • sporty zatěžující kyčle (jogging, lyžování, aerobik…),
 • pohyby, při kterých je nutné se rychle rozejít či zastavit. [17, 18, 19, 20, 21, 22]

Bolest kyčle v těhotenství

Pokud jde o bolest kyčlí v těhotenství, tyto zdravotní komplikace bývají obvykle spojené až se třetím trimestrem. Na jejich vznik má vliv především nárůst tělesné hmotnosti nastávajících maminek, oslabení břišního a zádového svalstva, utlačování nervů a také vyšší hladina hormonů. Ke konci těhotenství se pak těhotné ženy snaží od bolesti kyčlí a zad ulevit kolébavou chůzí, což se někdy označuje jako takzvaná kachní chůze.

Pro zmírnění bolesti kyčlí v těhotenství mohou obzvláště v posledních měsících gravidity ženy spát s kojícím polštářem mezi koleny. Dále je vhodné vyzkoušet také cvičení pro těhotné nebo nošení těhotenského pásu, který podpírá zvětšující se bříško.

Mnoho žen si stěžuje také na bolest kyčlí po porodu, kdy se snaží zbavit kil nabraných v průběhu těhotenství. Klouby však již nemohou unést silnou zátěž a z toho důvodu postupně začínají vypovídat službu. V takovém případě je důležité zaměřit se na zdravou životosprávu a dostatek vhodného pohybu, který je ke kyčlím šetrný. [23, 24, 25]

Bolest kyčle u dětí

Bolesti kyčlí se bohužel nevyhýbají ani nejmenším pacientům. Tento zdravotní problém může mít různé příčiny, jako jsou například vrozené vývojové vady, některá onemocnění nebo také špatná manipulace s dětmi, která narušuje jejich motorický vývoj a zároveň také vývoj pánve a kyčelních kloubů. Problematické bývá brzké posazování, špatné nošení nebo přebalování a užívání různých klokanek, chodítek či hopsadel. [26, 27, 28, 29]

Zdroje: webmd.com, nhs.uk, healthline.com, wikiskripta.eu, ortopediesouckova.com, fyzioklinika.cz, stefajir.cz, pennmedicine.org, my.clevelandclinic.org, fyziosvet.cz

Azhar (neregistrovaný)

Dobrý den,
jsem aktivní sportovkyně (ročně najezdím přes 10000km na kole) s ideální BMI (2O,8). Minimálně 15 let mám problém s kyčelním kloubem. Před dvěma lety zjistili artrózu 3-4 a doporučili operaci. Chtěla jsem napřed rehabilitace a naučit nějaké procvičování. Nic z toho mi lékař nepředepsal. V současné době mám i potíže s běžnou chůzí. Raději se tedy přesunuji kamkoliv na kole. Na operaci ještě nechci (je mi 55 let). Jaké jsou možnosti rehabilitace pro úlevu?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
v pokročilých stádiích artrózy kyčle již rehabilitace mnoho nezmůže, kloub je již značně poškozený. Pokud máte problémy s běžnou chůzí a dle nálezu máte artrózu 3.-4. stupně, operaci se nejspíš opravdu nevyhnete. Pokud byste chtěla ještě jiný názor, můžete se na rehabilitačního lékaře či fyzioterapeuta obrátit i bez doporučení praktického lékaře.

Pade (neregistrovaný)

Asi rok mě bolela pravá kyčel jako čert na vnější straně. Chvíli víc, chvíli méně. Byl jsem u obvodní a ta na základě rentgenu, nezjistila nic. Když jsem jednou seděl s kamarády na pivu, jeden z nich mi řekl, že když to bolí na vnější straně, je to od páteře. Nevěřil jsem. Jednou jsem si přečetl článek o kynesiologických páskách. Pak jsem na ně narazil náhodně v LIDLu a řekl jsem si, že cca 50,-Kč mě finančně nezabije a koupil jsem si je. Doma jsem se ohnul jako luk a děvčata mi pásky nalepila na páteř. Když jsem se narovnal, byl to zvláštní pocit. Jako by mě někdo nadzvedával. Nicméně, do měsíce bylo po bolesti. Myslím, že mi to uvolnilo skříplý nerv. Od té doby nic. Lékař za pade, byl ten pravý.

Monika (neregistrovaný)
Dobrý den už asi 4 dny me občas bolí levá kyčel. Někdy když jdu tak mě tam nepříjemně píchne ze si musím sednout . Bolí mě někdy i v klidu.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?