Chřipkou onemocní každý rok až 10 procent dospělých, pětina dětí

15. 10. 2019 8:21
přidejte názor
Autor: Redakce
Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z rizikových skupin nad 65 let, těhotných nebo mají některé nemoci jako vážnější cukrovku, astma nebo onemocnění ledvin. Informace zazněly na tiskové konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Očkování u nich snižuje riziko vážného průběhu nebo úmrtí, odborníci ho proto doporučují.

„Česká populace si neuvědomuje tu možnou závažnost chřipky,“ okomentoval nízkou proočkovanost české populace vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek. Očkovat proti chřipce je nutné každoročně, protože virus se mění. Pravidelně to ale dělá jen asi pět až šest procent Čechů a pětina seniorů. Méně než třetina očkovaných je také v zařízeních dlouhodobé péče, například domovech pro seniory.

„Přestože je každoročně hlášeno několik desítek až stovek úmrtí v důsledku chřipky, na základě statistického modelování víme, že skutečný dopad chřipky je ještě větší. V souvislosti s chřipkou umírá asi 1500 lidí za rok,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. Chřipka je podle něj jediná nemoc, která se projevuje i na statistických datech o celkové úmrtnosti.

Očkování podle Chlíbka snižuje významně riziko úmrtí u chronicky nemocných. Například u lidí po cévní mozkové příhodě až o 65 procent, u diabetiků o 55 procent. Vakcína má kvůli proměnlivosti viru účinnost asi 40 až 60 procent. Pokud navzdory očkování člověk onemocní, má ale mírnější průběh a méně mu hrozí hospitalizace.

Příliš nízká je podle odborníků proočkovanost zdravotníků. Ti očkováním chrání sebe, ale hlavně pacienty. „Až třetina nemocných může vylučovat virus i předtím, než se objeví první příznaky,“ dodal Chlíbek. Většina zemí očkování doporučuje, například v USA je dokonce povinné.

Odborníci proto jako prevenci doporučují vedle očkování mytí rukou a omezení dotyků očí, nosu či úst rukama. Zdarma je očkování v ceně 300 až 400 korun poskytované seniorům nad 65 let, chronickým pacientům s vážnějšími nemocemi srdce a cév, ledvin či plic, cukrovkou léčenou léky a lidem v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních. Rizikovým faktorem je také kouření, obezita nebo cukrovka. Ostatním lidem zdravotní pojišťovny přispívají na vakcínu asi polovinu ceny, její aplikaci si ale musí zaplatit.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?