Co je ginkgo biloba?
Co se dozvíte v článku
Ginkgo biloba, jiným názvem také jinan dvoulaločný, je velký strom s vějířovitými listy původem z Číny, Japonska a Korey. Tato dřevina stará více než 200 miliónů let se řadí mezi nejstarší organismy na Zemi. Protože se jedná o jediného přežívajícího člena starověkého řádu rostlin, přezdívá se mu rovněž živoucí fosilie.
Jak tedy asi tušíte, listy i semena stromu se již po staletí využívají v tradiční čínské medicíně. Některé stromy v Číně jsou údajně staré přes 2500 let. V moderní době se přitom sušené listy ginkgo biloby využívají na výrobu extraktu, který se prodává v potravinových doplňcích určených primárně na podporu funkce mozku či krevního oběhu a prevenci dalších zdravotních problémů. [1, 2, 3, 4]
Jaké má ginkgo biloba účinky?
Má se za to, že nejúčinnějšími složkami ginkgo biloby jsou flavonoidy, které mají silné antioxidační vlastnosti, a terpenoidy, které mají zlepšit krevní oběh rozšířením cév a snížením lepivosti krevních destiček. Většina dosavadních výzkumů se tedy zaměřuje na její účinky na paměť, demenci a bolest způsobenou slabým průtokem krve.
Prozatím však neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily účinky ginkgo biloby v prevenci a léčbě demence nebo mírné kognitivní poruchy. Některé výzkumy však naznačují, že extrakt z listů těchto stromů by mohl mírně zlepšit paměť u zdravých dospělých.
Protože ginkgo biloba existuje už mnoho let, lidé ji využívají k mnoha účelům. Nejčastěji však slouží na podporu myšlení, paměti a zraku. I přes nedostatek důkazů může být extrakt z listů dále efektivní zejména při těchto stavech:
- úzkosti a deprese,
- demence,
- Alzheimerova choroba,
- problémy se zrakem,
- poruchy sluchu,
- premenstruační syndrom (PMS),
- schizofrenie,
- mrtvice,
- srdeční onemocnění,
- migrény a závratě,
- astma,
- sexuální dysfunkce. [5, 6, 7, 8]
Užívání a dávkování ginkgo biloby
Prozatím nebyla stanovena žádná standardizovaná dávka pro užívání ginkgo biloby. Dosavadní důkazy nicméně podporují užívání extraktu v dávce 120 až 160 mg, což by mělo být rozděleno do několika menších dávek během dne. Správná dávka ale také může záviset na několik faktorech, kam patří věk, pohlaví, anamnéza a použitá forma.
Nejlepší je začít s nižší dávkou a v případě potřeby ji postupně zvýšit. Neměli byste však překročit denní dávku 600 mg. Vždy také důkladně čtěte příbalové letáky doplňků a řiďte se uvedenými pokyny. Extrakt z ginkgo biloby je na trhu dostupný v následujících formách:
- kapsle ginkgo biloby,
- ginkgo biloba jako tablety,
- tekuté extrakty z ginkgo biloby (kapky),
- sušené listy/čaj z ginkgo biloby.
Nikdy nejezte syrová ani pražená semínka ginkgo biloby, jelikož mohou být jedovatá. Doplňky z této rostliny rovněž nejsou určeny pro děti mladší 18 let, pokud lékař neurčí jinak. [9, 10, 11]
Může ginkgo biloba škodit?
Extrakt ze sušených listů stromu by měl být bezpečný pro většinu lidí. Pro dospělé je tedy riziko spojené s užívání doplňků z ginkgo biloby poměrně nízké. U někoho však může extrakt způsobit mírné nežádoucí účinky, jako je:
Jako vzácný nežádoucí účinek bylo zaznamenáno i vnitřní krvácení, nicméně není jasné, zda jej způsobila samotná ginkgo biloba, nebo například její užívání s léky na ředění krve.
Pokud užíváte jakékoli léky, zeptejte se nejprve vašeho lékaře, zda je pro vás konzumace doplňků s ginkgo bilobou bezpečné a také vhodné. Kontraindikována je především kombinace s léky na ředění krve (včetně Aspirinu), léky na bolest (například ibuprofen a naproxen) a antidepresivy. Ginkgo bilobu by dále neměli užívat:
- lidé před operací (alespoň dva týdny),
- lidé s epilepsií,
- těhotné a kojící ženy,
- lidé s poruchami krvácení,
- lidé s cukrovkou. [12, 13, 14, 15]
Ginkgo biloba: strom a pěstování
Stromy jinanu dvoulaločného jsou velmi odolné vůči škůdcům i široké škále vlhkostních podmínek a teplot, nicméně horké a suché klima jim příliš nesvědčí. Tyto stromy se běžně pěstují v městských oblastech v mnoha zemích, přičemž výsadba malých sazenic se provádí na jaře. Mají průměrnou spotřebu vody a dobře snáší i městské znečištění a posypovou sůl.
Jinan snese kyselou i zásaditou půdu, ale měli byste ho zasadit tam, kde je plné slunce až částečný stín. Nejvíce se mu daří v dobře odvodněné písčité nebo hlinité půdě s pH v rozmezí 5,0 až 8,0. Strom může vyrůst do výšky 24 metrů, nicméně pěstuje se a roste velmi pomalu. Podle listů lze rozpoznat samčí a samičí rostlinu. Samčí listy jsou více vykrajované a mají užší korunku, zatímco samičí plody mohou zapáchat. [16, 17, 18]
Užíváte přípravky s ginkgo bilobou?
Okrasné ginkgo biloby na prodej
Kromě volně rostoucích stromů jinanů jsou dnes na prodej také okrasné odrůdy. Vždy se jedná pouze o samčí rostliny, aby se předešlo případným problémům s nepříjemným pachem samičích plodů. Každá odrůda má žlutou podzimní barvu. Níže naleznete seznam oblíbených odrůd jinanů:
- Ginkgo biloba Fastigiata: vzpřímená odrůda s drobnými větvemi, může dorůst do výšky až 20 m a šířky 4 až 8 m.
- Ginkgo biloba Fastigiata Blagon: vzpřímený strom, který dosahuje 10 až 15 m, je ideální pro omezená místa, neboť dorůstá šířky jen 2 až 4 m.
- Ginkgo biloba Horizontalis: je širokého a mírně převislého vzrůstu, má odstávající korunu vysokou a širokou asi 3 až 5 m.
- Ginkgo biloba Mariken: zakrslý strom s hustou kulovitou korunou, který dorůstá asi 1,25 m.
- Ginkgo biloba Pendula: tato okrasná odrůda tvoří širokou korunu, je vysoká až 20 m. [19, 20, 21]
Zdroje: healthline.com, nccih.nih.gov, mayoclinic.org, webmd.com, mountsinai.org, verywellmind.com, medicalnewstoday.com, plantura.garden, thespruce.com, gardeningknowhow.com, ceskestavby.cz