Kameny na mandlích mohou být příčinou zápachu z úst. Někdy jsou tak malé, že ani není možné je spatřit

26. 3. 2024 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos.com/Fotosmurf

Stěžují si vaši blízcí, že je vám poslední dobou neustále cítit z úst? Nebo jste zaznamenali přetrvávající nepohodlí či dokonce bolest v krku? Pak byste měli zkontrolovat, zda se na vašich mandlích nenachází bílé nebo zažloutlé kamínky připomínající afty. Jedná se totiž o poměrně častý zdravotní jev, který mnoho pacientů nevědomky přehlíží.

Co jsou to kameny na mandlích?

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou to kameny na mandlích?
  2. Jak vznikají kameny na mandlích?
  3. Příznaky mandlových kamenů
  4. Jak odstranit kameny na mandlích?
  5. Prevence

Kameny na mandlích neboli tonzilolity představují lékařský termín pro kalcifikovaný materiál ukládající se v záhybech a jamkách mandlí. Svým vzhledem připomínají žluté či bílé oblázky, které se mohou objevovat buď po jednom, nebo ve skupince. Zpravidla nebývají nijak výrazně škodlivé, ale mohou způsobovat bolesti, zápach z úst a další příznaky.

Velikost těchto kamenů přitom může být různá. Někdy se jedná pouze o drobné částečky, které je těžké zahlédnout pouhým okem, zatímco v extrémních případech mohou dosahovat i velikosti bobule hroznového vína. Takové situace jsou ovšem spíše vzácné a děje se tak pouze za předpokladu, že rostou dlouhou dobu a pacient jim nevěnuje pozornost.

Dobrou zprávou je, že tonzilolity se odstraňují poměrně snadno a u některých lidí dochází k jejich samovolnému uvolnění například při kašli. Pokud se však jedná o velké kameny, které způsobují pacientovi dlouhodobé bolesti a potíže při polykání, a není možné je svépomocí odstranit, je potřeba navštívit lékaře.

Existují přitom určité skupiny lidí, které jsou k rozvoji tohoto nepříjemného zdravotního jevu náchylnější. Vyšší riziko, že se vám na mandlích vytvoří kameny, tak máte za předpokladu, že se vás týká některá z uvedených situací:

  • trpíte na časté infekce mandlí,
  • máte zvětšené záhyby na mandlích,
  • jste dehydratovaní,
  • kouříte,
  • jste teenager. [1, 2, 3, 4]

Jak vznikají kameny na mandlích?

Lidské krční mandle obsahují množství různě hlubokých záhybů, jamek a chodbiček, které se odborně nazývají tonzilární krypty. Tyto tunýlky a štěrbiny v naší dutině ústní přitom nejsou jen tak. Jejich účelem je totiž zachytit viry, bakterie, plísně a jiné choroboplodné zárodky nacházející se ve vnitřním prostoru úst.

V některých případech se mohou v záhybech na mandlích uchytit také různé nečistoty, jako jsou například kousky jídla nebo odumřelé buňky. Tyto usazeniny pak můžou postupem času ztvrdnout, jelikož se kolem nich začne hromadit vápník. A právě v důsledku kalcifikace zachycených nečistoto pak vznikají zmíněné mandlové kameny. [5, 67]

Příznaky mandlových kamenů

Že máte kameny na mandlích, poznáte především podle toho, že se ve vašich ústech v oblasti za patrovým čípkem objevily bílé či zažloutlé skvrny, respektive hrbolky, které na první pohled trochu připomínají afty. Mezi typické příznaky tohoto nepříjemného zdravotního stavu patří zápach z úst a bolest v krku.

V některých případech se ale stává, že postižená osoba nezaznamená vůbec žádné symptomy a kamenů na mandlích si všimne náhodou třeba při čištění zubů. Mnohdy se však jedná o velmi malé objekty, které navíc mohou být umístěné příliš hluboko, takže si jich pacient ani nemusí všimnout. U větších mandlových kamenů se pak kromě zapáchajícího dechu a bolestí v krku můžou dostavit ještě následující symptomy:

Jak odstranit kameny na mandlích?

Většinou jsou kameny na mandlích neškodné, ale kvůli tomu, že mohou způsobovat bolest nebo zapáchající dech, je vhodné je odstranit. Pokud byste navíc situaci neřešili, může se stát, že tonzilolity budou růst a zhoršovat příznaky, které je doprovází. Odstranit je přitom může buď lékař, nebo to v některých případech zvládne i sám pacient.

Léčba mandlových kamenů spočívá v prvé řade v kloktání slané vody. Touto metodou je možné zmírnit bolest v krku a zároveň může voda kameny z mandlí postupně uvolnit. Kloktadlo si připravíte jednoduše tak, že rozpustíte přibližně půl čajové lžičky soli ve čtvrt litru teplé vody. Stejně tak může k uvolnění tonzilolitů dopomoci i kašlání. Takže pokud je kašel jedním z příznaků, který vás trápí, možná vás paradoxně dokáže nepříjemných potíží zbavit.

Měli jste někdy kameny na mandlích?

Někteří pacienti mají nutkání si kameny z mandlí odstranit manuálně například kartáčkem na zuby. Ačkoliv by se vám to teoreticky mohlo podařit, můžete si tím poranit tkáň a způsobit krvácení a případně také infekci mandlí. Proto se tento způsob domácí léčby nedoporučuje a raději byste manuální odstranění mandlových kamenů měli nechat na lékaři.

Pakliže jsou tonzilolity velké nebo způsobují výrazné potíže, může lékař pacientovi doporučit chirurgický zákrok pro jejich odstranění. Jednou z používaných metod je pak takzvaná koblační kryptolýza, která spočívá v laserové likvidaci kamenů a vyhlazení mandlových štěrbin, v nichž se kalcifikovaný materiál vyskytuje.

U těžkých chronických případů pak lékaři doporučují takzvanou tonzilektomii, což je úplně odstranění krčních mandlí. Tento zákrok se provádí zpravidla pod celkovou narkózou, a to buď skalpelem, nebo laserem. A nakonec mohou být pacientovi v rámci léčby mandlových kamenů také podávána antibiotika, jejichž cílem je zlikvidovat bakterie, které se na mandlích nacházejí. [12, 13, 14, 15]

Prevence

Pokud vás zajímá, jestli se dá vzniku kamenů na mandlích nějak předejít, tak stoprocentně účinná prevence bohužel neexistuje. Stejně jako dalším zdravotním potížím, které souvisejí s dutinou ústní, se však dá i mandlovým kamenům do určité míry vyhnout, budete-li dodržovat správnou a pravidelnou ústní hygienu.

To znamená, že je potřeba čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat poctivě mezizubní kartáčky a nezapomínat chodit pravidelně na preventivní prohlídky k zubaři. Kromě toho se doporučuje také dostatečně pít, abyste předešli dehydrataci, a omezit nebo v ideálním případě úplně skoncovat s kouřením.

Nicméně ani dodržování uvedených zásad vám nemůže zaručit, že se u vás tonzilolity neobjeví. Lékaři totiž tvrdí, že špatná ústní hygiena není příčinou jejich vzniku, ačkoliv jej může podpořit. Problém spočívá především v tom, jakou mají vaše mandle strukturu. Osoby, které mají více tonzilárních krypt na mandlích, jsou obecně náchylnější k rozvoji tohoto nepříjemného jevu. [16, 17, 18, 19]

Zdroje: healthdirect.gov.au, my.clevelandclinic.org, webmd.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, everydayhealth.com, medicinenet.com, keckmedicine.org, hinsdaledental.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?