Co jsou návaly horka?
Co se dozvíte v článku
Návaly horka jsou náhlé pocity tepla v horní části těla, které často doprovází zarudnutí kůže a také pocení. Obvykle bývají nejintenzivnější na obličeji, krku a hrudníku. Návaly tepla nicméně může doprovázet také zimnice a pocity chladu, ztratíte-li příliš mnoho tělesného tepla. Mohou být mírné, nebo naopak intenzivní natolik, že mohou narušovat vaše každodenní aktivity.
Návaly horka mohou nastat kdykoli během dne i v noci, kdy vás mohou budit ze spaní a vést k poruchám spánku. Obvykle jsou podmíněné hormony a u žen bývají nejčastěji způsobeny menopauzou. Návaly horka však mohou způsobit také emoční výkyvy, určitá jídla a některé zdravotní stavy. [1, 2, 3]
Návaly horka a zimy: příznaky
Intenzita i frekvence návalů horka se u každého může lišit, přičemž zpravidla záleží na tom, co je způsobilo. Jeden nával horka může trvat například minutu až pět minut. Každý člověk pak tyto návaly může prožívat trochu jinak, nicméně zpravidla se jedná o krátkodobý pocit většího tepla v těle, které doprovází zarudnutí kůže, pocení a následné pocity zimy. Návaly tepla mohou zahrnovat tyto příznaky:
- náhlý pocit tepla šířící se přes hrudník na krk a do obličeje,
- zarudlý vzhled pokožky, někdy skvrnitý,
- zrychlený srdeční tep,
- pocení v horní části těla,
- pocity úzkosti,
- pocity chladu po odeznění horka. [4, 5]
Návaly horka a pocení: příčiny
Návaly horka se mohou objevit u žen i u mužů, a to zpravidla v důsledku hormonální nerovnováhy, jež může být způsobena přirozenými hormonálními změnami, životním stylem pacienta i hormonálními poruchami. Návaly horka se nicméně mohou objevit také při nemoci. Mezi možné spouštěče patří:
- cukrovka,
- některé formy antikoncepce,
- poruchy příjmu potravy,
- onemocnění štítné žlázy,
- karcionidy (vzácné nádory),
- obezita,
- chemoterapie a radioterapie,
- některé léky.
Návaly horka u žen
Návaly horka u žen jsou nejčastěji způsobeny změnou hormonálních hladin. Přesný mechanismus není prozatím znám, ale vědci se domnívají, že návaly tepla nastávají, když se sníží hladiny estrogenu, což způsobí, že hypotalamus (podvěsek mozkový) je citlivější na jakékoli mírné změny teploty.
Když je podle hypotalamu vaše tělo příliš horké, spustí řetězec reakcí, aby váš organismus ochladil. V závislosti na hormonálních změnách se ženy mohou potýkat s:
- návaly horka před menstruací,
- návaly horka při menstruaci,
- návaly horka v začátku, v průběhu či na konci těhotenství,
- návaly horka před porodem,
- návaly horka v přechodu (při menopauze) – nejčastější příčiny návalů tepla.
Náhlé návaly horka u mužů i žen
Další možné důvody, které mohou nečekaně zapříčinit návaly horka do hlavy a tváří, mohou souviset s aktuálním psychickým rozpoložením, s tím, co jste konzumovali, nebo také s prostředím, ve kterém se aktuálně nacházíte. Mezi běžné spouštěče návalů horka řadíme:
Jak zvládat návaly horka?
Návaly horka je možné zvládat nebo dokonce léčit, ale je nutné vědět, co je způsobilo. Pokud trpíte pravidelnými návaly horka, je vhodné vyhledat lékaře, který odhalí příčinu na základě rozhovoru a vyšetření, jež může zahrnovat krevní odběr za účelem kontroly hormonů štítné žlázy.
Pokud návaly tepla přicházejí nepravidelně, může vám pomoci vést si deník a zaznamenávat si, co návalům horka předcházelo, například co jste jedli, pili, v jaké situaci jste se ocitli a podobně. Tento deník vám může pomoci k požadované změně životního stylu, ale také může posloužit vašemu lékaři k určení správné diagnózy.
Možné změny životního stylu:
- snížení pokojové teploty v noci,
- oblékání se do méně vrstev,
- omezení alkoholu, kouření, kofeinu a kořeněných jídel,
- omezení potravin bohatých na tuky a cukry,
- praktikování relaxačních technik (meditace, řízené dýchání a podobně).
Pociťujete někdy návaly horka?
Bylinky na návaly horka
Řada lidí dává přednost přírodní alternativě ke zmírnění denních i nočních návalů horka. Zatímco někteří zkouší akupunkturu, jiní upřednostňují bylinky. Pokud užíváte jakékoli léky, vždy se nejprve poraďte s lékařem o vhodnosti bylinek. Totéž platí pro těhotné ženy. Nejčastěji se přitom využívají tyto bylinky:
- ploštičník hroznatý,
- andělika čínská,
- pupalkový olej,
- sójové isoflavony,
- borová kůra.
Kdy vyhledat lékaře?
Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud návaly horky ovlivňují vaše každodenní aktivity nebo váš spánek. Je-li příčinou hormonální nerovnováha, může vám lékař doporučit například hormonální terapii. Jedná-li se o psychický problém, mohou pomoci antidepresiva. [9, 10, 11, 12, 13]
Zdroje: mayoclinic.org, webmd.com, stefajir.cz, my.clevelandclinic.org, healthline.com, menopause.org.au, hopkinsmedicine.org