VZP přispěje svým klientům ve věku 25 až 50 let, kteří nemají protilátky, na očkování proti spalničkám. Zaplatí jim 500 Kč, vakcína stojí 700 až 900 Kč. Zatím není jasné, kolik nový příspěvek bude pojišťovnu letos stát. Záležet bude podle Adámkové na zájmu. "Může se stát, že někteří lidé, kteří byli očkováni, protilátky nemají. Měnila se i struktura očkování," dodala Adámková.
Na očkování má ve fondu prevence vyhrazeno pro rok 2019 asi 143 milionů korun, přispívá například na očkování proti chřipce, pneumokokům, meningokokům u dětí nebo klíšťové encefalitidě.
Stejnou částku 500 korun přispívá mluvčí Hany Kadečkové na očkování podle výběru pojištěnce, včetně vakcíny obsahující protilátky proti spalničkám pro starší 18 let, podle ZPMV, která je druhou největší zdravotní pojišťovnou v Česku.
Třetí největší ČPZP přispívá na podle obchodního ředitele Vladimíra Matty 1000 korun na jakékoliv očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. "Například vakcína Priorix, která se používá k očkování proti spalničkám, zarděnkám i příušnicím, stojí kolem 850 korun," uvedl.
Nově chce VZP přispívat také až 10.000 korun dětem s vrozenými metabolickými vadami, které musí mít přísnou dietu.
Správní rada společně s dozorčí projednala také účetní uzávěrku. "VZP se ekonomicky nachází v tak dobré kondici, kde ještě nebyla," uvedla Adámková. Pojišťovna převádí peníze do rezervního fondu, ke konci roku na něm chce mít 16 miliard. Na konci letošního prvního čtvrtletí skončila podle místopředsedy správní rady Jiřího Běhounka (ČSSD) dvěma miliardami korun, o než příjmy z pojistného a dalších zdrojů přesáhly výdaje.