Prvním příznakem pásového oparu bývá přecitlivělost a brnění. Přibližně po dvou dnech se objeví vyrážka

3. 1. 2024 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/phadungsakphoto

Pásový opar je onemocnění způsobené virem planých neštovic. Dá se vcelku dobře odlišit od ostatních kožních onemocnění. Kromě vyrážky, při které dochází k výsevu puchýřů v charakteristických pásech, trápí pacienty silná řezavá bolest. Někdy se mohou vyskytnout i celkové příznaky, jako teplota, schvácenost, bolest hlavy či nechutenství.

Pásový opar je potenciálně infekční kožní onemocnění, které vyvolává virus Varicella zoster (VZV). Tento virus způsobuje také plané neštovice. Po jejich prodělání, k čemuž dojde u většiny lidí v dětství, zůstává inaktivovaný v senzitivním gangliu (shlucích nervových buněk).

Virus může být později aktivován oslabením imunity, což je vyvoláno třeba autoimunitním onemocněním, námahou, nedostatečnou výživou či stresem. Aktivace viru se navenek projeví bolestivou vyrážkou, které se říká pásový opar. [12]

Příznaky pásového oparu

U pásového oparu se mohou v některých případech objevit určité signály ještě několik dní před výsevem vyrážky. Kůže je nejprve napnutá a citlivá, později se může přidat i svědění, bolestivé píchání a mravenčení. Po 2–3 dnech pokožka zrudne a začnou se na ní objevovat puchýřky naplněné infekční tekutinou.

K výsevu puchýřků dochází v distribuční oblasti senzitivního nervu. Proto má vyrážka formu pásů a postihuje téměř vždy jen jednu polovinu těla s výjimkou generalizace u imunosuprimovaných pacientů. Typicky se objevuje na hrudi, břiše, bocích, zádech, krku či obličeji. V této akutní fázi pociťují pacienti silnou řezavou bolest.

Vyrážka se zpravidla zhojí bez následků. Někdy však puchýřky po určité době praskají, vytéká z nich obsah a dané místo může mokvat. Pak chvilku trvá, než se objeví strup a kůže se může zahojit. Po odeznění vyrážky většinou zmizí i bolest.

U některých pacientů bolesti přetrvávají i několik měsíců či let po vyléčení. Tento stav se označuje jako postherpetická neuralgie (PNH). Jedná se o nejběžnější komplikaci pásového oparu. [34]

Typické projevy pásového oparu:

  • zarudnutí,
  • puchýřnatá jednostranná vyrážka,
  • palčivá bolest v oblasti vyrážky.

Pásový opar se pak obvykle léčí antivirotiky (Herpesin/aciclovir), což sníží dobu výsevu, a pomoci mohou také analgetika (léky na bolest). Pokud se pásový opar vyskytne v oblasti inervace I. větve trojklanného nervu (horní části hlavy), může dojít k zánětu rohovky (keratitida), což je indikace k podávání antivirotik nitrožilně, jelikož zde hrozí riziko trvalého poškození zraku.

Celkové příznaky pásové oparu

Kromě kožních příznaků se u pacientů někdy přidružují i celkové příznaky:

Jaké má pásový opar u dětí příznaky?

Pásový opar se nejčastěji objevuje u lidí starších 50 let. U dětí mladších 15 let jde o hodně vzácné onemocnění, ale může propuknout třeba u dětí s křehkou imunitou, které prodělaly plané neštovice v hodně nízkém věku. Klinické příznaky pásového oparu u dětí jsou prakticky stejné jako u dospělých. [7, 8]

Zdroje: nih.gov, healthline.com, mayoclinic.org, medicinenet.com, raisingchildren.net.au, medicalnewstoday.com, nzip.cz

Co je to pásový opar?
Pásový opar je infekční onemocnění způsobené virem Varicella zoster (VZV). Tento virus vyvolává jako primoinfekci plané neštovice a po jejich prodělání zůstává v organismu. Z latentní formy ho probudí oslabení imunitního systému. Po reaktivaci způsobí pásový opar.
Jak se projevuje pásový opar?
První příznaky pásového oparu lze zpozorovat pár dní před výsevem puchýřů. Pokožka je citlivá a napnutá, případně se dostaví i svědění, brnění nebo píchavá bolest. Po několika dnech postižená oblast zrudne a objeví se pás puchýřů naplněných infekčním obsahem. Oblast výsevu je mimořádně bolestivá a citlivá, dokud puchýře neprasknou a nezhojí se.
Jak poznat pásový opar u dítěte?
Toto onemocnění není u dětí vůbec běžné, ale pokud již dítě prodělalo plané neštovice, může se u něj pásový opar objevit při oslabení imunity. Příznaky jsou podobné jako u dospělých, dítě si stěžuje na bolestivé pnutí pokožky, po němž následuje výsev vyrážky s puchýři. K vyrážce se často přidávají i celkové příznaky.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?