Na osoby, které se v posledních dvou týdnech vrátily z čínské provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy, bude uvalena 14denní karanténa. Vláda kromě toho počínaje nedělí omezí lety z Číny na sedm letišť ve Spojených státech.
"Kroky, které jsme učinili a budeme dále činit, doplňují práci Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) s cílem zabránit šíření epidemie z Číny," sdělil novinářům Azar.
Americké úřady dosud potvrdily nákazu koronovirem u šesti lidí, uvedl ředitel státního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Robert Redfield. Dodal, že 191 lidí podstupuje testy. Úřady už varovaly americké občany, aby kvůli epidemii koronaviru do nejlidnatější země světa necestovali. Čínské ministerstvo zahraničí se proti tomu ohradilo a uvedlo, že důvody vedoucí k tomuto opatření se nezakládají na faktech.
Spojené státy jsou jen jednou z mnoha zemí světa, které přijaly ochranná opatření. Kvůli viru, jež od konce minulého roku nakazil už téměř 10.000 lidí a vyžádal si nejméně 213 obětí na životech, například Mongolsko nebo Rusko uzavřely hranice s Čínou a některé státy a firmy upravily či zrušily letecká spojení. Virus se podle Reuters rozšířil nejméně do 26 zemí světa a mimo Čínu byl zaznamenán zhruba ve 130 případech.
WHO ve čtvrtek vyhlásila kvůli současné epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Učinila tak přitom teprve pošesté ve své historii.
Nový virus, označovaný jako 2019-nCoV, podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.