Studené nohy a ruce trápí častěji ženy. Mohou značit banalitu i vážný problém

17. 4. 2020 9:00
3 nové názory

Studené nohy a ruce k chladným podzimním a zimním měsícům patří stejně jako proměnlivé počasí a nedostatek slunečního svitu. Některé z nás, převážně pak ženy, však tento problém trápí i po zbytek roku. A přestože studené nohy a ruce zpravidla nepředstavují žádný vážný zdravotní problém, není radno je podceňovat. V některých případech totiž mohou být projevem vážnějšího onemocnění.  

Už jste slyšeli o Raynaudově syndromu? Dost možná ho znáte pod lidovým označením syndrom studených nohou nebo také pocit studených nohou. Jedná se o nedostatečné krevní zásobování dolních končetin, kterým trpí převážně ženy. Často souvisí s chladnějším počasím nebo například s náročnou psychickou situací, během které dochází k zúžení cév.

Do jisté míry jsou studené ruce a nohy považovány za zcela přirozený jev, hlavně pak v chladnějších měsících. Končetiny se totiž nacházejí nejdál od životně důležitých orgánů. Pokud dojde k ochlazení, snížení průtoku krve do rukou a nohou pomáhá udržet cirkulaci krve, a tedy i tepla, v nejpodstatnějších částech těla. Studené končetiny však mohou mít mnoho dalších banálních i vážných příčin.

Psychická zátěž a stres

Typickým příkladem je moment, kdy zažíváme velkou psychickou zátěž.  V té chvíli se totiž do žil vyplaví adrenalin, který během cirkulace způsobí zúžení cév. Tímto způsobem se tělo snaží ušetřit energii a zároveň se připravuje na jakékoli ublížení na zdraví, které organismus ve stresové situaci očekává.

Nezdravý životní styl

Nedostatečné prokrvení končetin může souviset i s nezdravým životním stylem, hlavně pak se sedavým zaměstnáním. Vlivem toho se totiž významně snižuje cirkulaci krve. Dalším rizikovým faktorem je pak kouření, které stahuje cévy, anebo vysoký cholesterol vedoucí ke kornatění tepen a ateroskleróze.

Anémie

Další příčinou ledových nohou a rukou může být anémie neboli chudokrevnost. Jedná se o onemocnění, které spočívá ve snížení koncentrace hemoglobinu v krvi.  To může mít hned několik příčin, nejčastěji to však je:

 • Nedostatek železa
 • Nedostatek vitamínu B12
 • Chronické onemocnění ledvin

Mírné až vážné případy anémie se pak projevují právě pocitem studených nohou a rukou. V některých případech stačí změna stravovacích návyků a bohatší skladba jídelníčku.

Cukrovka

Není žádným tajemstvím, že lidé s cukrovkou bývají ohroženi celou řadou dalších přidružených nemocí. A ani studené ruce a nohy nejsou výjimkou. Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi totiž vede k zúžení tepen a snížení krevního zásobení některých tkání. To se následně projeví právě studenými končetinami. Neléčená cukrovka může vést až k diabetické neuropatii, která končí poškozením nervů. Že se nemoc dostala až do této fáze poznáte podle toho, že se pocit studených končetin objevuje společně s brněním, pícháním, pálením a jejich celkovým znecitlivěním, přičemž se tyto problémy zpravidla zhoršují v noci.

Hypotyreóza

U některých pacientů může k pocitu studených nohou docházet v důsledku hypotyreózy, což je onemocnění způsobené nedostatečně aktivní štítnou žlázou. Ta v tomto případě produkuje nízkou hladinu tyroidálních hormonů, čímž negativně ovlivňuje celý metabolismus, který má vliv na krevní oběh a s ním spojenou tělesnou teplotu. Lidé s nedostatečně fungující štítnou žlázou tak bývají citlivější na nachlazení a obvykle mají i další příznaky, jako je únava, přibývání na váze, ale také zmíněné studené končetiny.

Jak si od studených nohou ulevit?

V případě, že vás studené končetiny trápí pouze jako následek sychravého počasí, pomůže teplá sprcha, teplé ponožky anebo pohyb, který je jednou z nejúčinnějších metod pro zahřátí organismu. Během něj totiž dochází k rychlejší cirkulaci krve, která v těle rozvádí teplo. Pokud vás studené nohy trápí například v práci, kde nemáte možnost pohybu, zkuste si alespoň dělat častější pauzy a během nich se projít.

Trápí vás studené ruce nebo nohy?

Zmírnění obtíží byste rovněž mohli docílit změnou jídelníčku. Ač se to tak na první pohled možná nezdá, správné stravování je důležité pro stimulaci krevního oběhu. Teplo vám zajistí například konzumace zázvoru, chilli papriček či skořice. Se studenýma nohama mohou pomoci i bylinky, ideální volbou je v tomto případě měsíček lékařský, hřebíček nebo meduňka.

Negativní vliv má naopak:

 • Alkohol
 • Kouření
 • Časté pití kávy

Pokud vás pocit studených nohou trápí celoročně a bez zjevného důvodu, měli byste navštívit lékaře, který původ obtíží zjistí a zahájí jeho léčbu. Vyhledání odborníka zvažte hlavně v případě, že se u vás současně vyskytují také další obtíže jako:

 • Únava
 • Hubnutí nebo přibývání na váze
 • Horečka
 • Bolest kloubů
 • Vyrážka nebo boláky na prstech

Zpozornět byste také měli, pokud v chodidlech cítíte chlad, ale pokožka není chladná na dotek. V takovém případě by za obtížemi mohlo stát poškození nervů či jiné neurologické poruchy.

Zdroj: mojezdravi.cz, celostnimedicina.cz, zeny.cz

Miroslava Kučerová (neregistrovaný)
Mám pořád studené nohy i když mám teplé ponožky..
Pelant Vlastimil (neregistrovaný)
Každodenní konzumací česneku,problém studených rukou zcela vymizel.Konzumace česneku,byla náhodná.Problém studené ruce trval 25 let.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?