Co je Youngův syndrom?
Youngův syndrom je vzácná choroba, při níž dochází k zahuštění sekretu z nadvarlete (epididymální sekret) při normálních vývodných cestách. Tato funkční překážka následně brání normálnímu transportu spermií genitálním traktem. Typická je proto nepřítomnost spermií v mužském ejakulátu, která se označuje jako obstrukční azoospermie, a zároveň je možná také koincidence s obtížemi dýchacího ústrojí.
Youngův syndrom byl pojmenován podle urologa Donalda Younga, který v roce 1972 poprvé popsal typické příznaky tohoto onemocnění. Označuje se také jako Barryho-Perkinsův-Youngův syndrom nebo sinusitis-infertility syndrom. Youngovým syndromem trpí zhruba jeden z 10 000–16 000 mužů, výskyt této choroby však začal v průběhu 20. století prudce klesat.
Příčiny Youngova syndromu
Vlastní příčinou, která je zodpovědná za vznik Youngova syndromu, je abnormální aktivita buněčných cilií se zahuštěním mukózní sekrece. Podstatou je tedy podle lékařů narušení hybnosti bičíků u spermií a slizničních řasinek v dýchacím ústrojí. Některé studie naznačují, že na vině by mohl být častý kontakt se rtutí, jelikož u některých pacientů se problémy začaly rozvíjet právě po manipulaci s tímto prvkem.
Příznaky Youngova syndromu
Youngův syndrom může být spojený s celou řadou různých příznaků. Ačkoliv je pro toto onemocnění typická obstrukční azoospermie neboli absence spermií v mužském ejakulátu, dozrávání mužských pohlavních buněk obvykle u mužů probíhá zcela normálně. Kromě těchto potíží však Youngův syndrom postihuje také dýchací soustavu.
Jaké má tedy Youngův syndrom příznaky?
- Obstrukční azoospermie
- Neplodnost
- Tvorba bronchiektázií – vakovitá rozšíření průdušek
- Chronický infekční zánět průdušek
- Sinusitida – opakující se záněty paranasálních dutin
- Časté infekce dýchacích cest
- Bolesti hlavy
- Rýma a kašel
- Horečka
- Dušnost
- Záněty středního ucha
Diagnostika
Jak lékaři poznají, že se skutečně jedná o Youngův syndrom? Diagnózu lze obvykle stanovit již na základě zmíněných charakteristických příznaků. Dále se provádí také vyšetření ejakulátu, které pomůže odhalit obstrukční azoospermii.
Léčba Youngova syndromu
Youngův syndrom se bohužel v dnešní době nedá zcela vyléčit. Terapie se proto soustředí především na zmírnění obtíží, které s sebou toto onemocnění přináší. Základem je opakovaná léčba infekcí dýchacích cest. K tomu slouží především antibiotika a léky, které podporují uvolňování a odstranění hlenu (expektorancia, mukolytika). Dále se podávají také bronchodilatancia nebo antivirotika a v některých případech je vhodná dechová fyzikální léčba či polohové drenáže.
Co se týče obstrukční azoospermie a neplodnosti, terapie bývá v tomto případě obtížná a často také neúspěšná. Některým pacientům může pomoci chirurgické řešení obstrukční sterility (vasoepididymostomie), zatímco jiní mohou vyzkoušet metody asistované reprodukce, jako je například ICSI neboli intracytoplazmatická injekce spermie, kdy je spermie vstříknuta mikrojehlou přímo do středu vajíčka.