Poliklinika v Palackého ulici se oddělí od Nemocnice Na Františku

Titulní obrázek

Zastupitelstvo Prahy 1 schválilo oddělení polikliniky v Palackého ulici od Nemocnice Na Františku. Podle starosty Petra Hejmy (ODS) se jedná pouze o technickou změnu, která povede ke zlepšení a zprůhlednění hospodaření. Polikliniku nyní bude řídit přímo rada městské části. Hejma slíbil, že objekt zůstane v majetku města…

„Domníváme se, že to je nekoncepční krok vzhledem k tomu, že městská část nemá v tuto chvíli koncepci zdravotní péče,“ řekla ČTK Kateřina Klasnová ze strany Věci veřejné. Chtěla by, aby nejdříve zastupitelstvo koncepci zdravotní péče schválilo a až poté byla poliklinika od nemocnice oddělena. Opozice se obává, že nyní nebude garantováno zachování lékařské péče pro obyvatele Prahy 1. Hejma slíbil, že koncepce bude v nejbližší době zastupitelstvu předložena ke schválení.

Místostarosta Jozef Helmeczy (ODS) ČTK řekl, že poliklinika byla s nemocnicí sloučena od ledna 2000 s očekáváním, že z ní budou doktoři posílat pacienty přímo do Nemocnice Na Františku. To se ale podle něj nesplnilo. Navíc peníze, které doktoři v poliklinice platí za nájem, od spojení dostávala nemocnice. Do budovy ale nebylo podle Helmeczyho dlouho investováno. Proto se městská část rozhodla spravovat polikliniku sama, nájemné nyní bude dostávat ona a peníze bude investovat do rekonstrukce. „Mým cílem je tam vybudovat kvalitní služby a reprezentativní budovu s recepcí,“ dodal Helmeczy.

Nemocnici Na Františku na rozdíl od většiny pražských nemocnic zřizuje městská část. V poliklinice v současné době funguje lékařská pohotovost, hlavní město ji ale od příštího roku přemístí do Studentského zdravotního ústavu ve Spálené ulici. Ten se přemění na městskou polikliniku.

Karel Čapek, ČTK

Poliklinika v Palackého ulici se oddělí od Nemocnice Na Františku
Ohodnoťte tento článek!