Co pomáhá na bolest v uchu? Lékaři doporučují obklady, kapky i antibiotika

30. 4. 2023 9:00
přidejte názor

Bolest ucha představuje velice nepříjemný problém, který dokáže člověka pořádně potrápit. Většinou se s ní potýkají malé děti, nevyhýbá se však ani dospělým pacientům. Mezi nejčastější příčiny bolesti v uchu patří zánět středního ucha nebo zánět zevního zvukovodu.  

Příčiny bolesti ucha

Bolest v uchu může mít řadu různých příčin. K těm se řadí například bolest ucha od zubů nebo od krční páteře, velké problémy ale může způsobit také obyčejný průvan. Nejčastější příčinou problémů je ovšem zánět středního ucha nebo zvukovodu.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha neboli zánět středouší je bolestivé a poměrně časté onemocnění, které se projevuje převážně u malých dětí. Lékaři rozlišují akutní formu trvající pouze několik dní a chronický zánět, se kterým se pacient potýká podstatně déle. Většinou začíná jako virové onemocnění horních cest dýchacích (bolest ucha při rýmě a kašli), později ovšem situaci zkomplikují také bakterie a dostaví se hnisavý zánět.

Mezi hlavní projevy tohoto onemocnění patří silný tlak způsobený přebytečnou zánětlivou tekutinou, která se hromadí v Eustachově trubici a tlačí na bubínek. Pacienti si proto stěžují na bolest levého ucha nebo bolest pravého ucha, často se ale dostaví také teplota, zhoršení sluchu, průjem nebo zvracení. Někdy může dojít až k protržení ušního bubínku.

Zánět zevního zvukovodu

Další bolestivé onemocnění ucha je zánět zvukovodu, který je způsobený virovou, bakteriální nebo plísňovou infekcí. Mezi hlavní rizikové faktory patří poškození zvukovodu vodou obsahující škodlivé mikroorganismy (například bolest ucha po koupání ve špinavé vodě), pobyt ve vlhkém či prašném prostředí nebo vniknutí cizího tělesa do ucha (písek z pláže).

Příčinou může být také ucpání zvukovodu mazem a následným vznikem infekce. To se může stát třeba při nesprávném čištění uší, kdy člověk zatlačí maz ještě hlouběji. Problematická je také čištění ucha pomocí kosmetických prostředků, jako jsou krémy, emulze nebo tělová mléka.

Zánět zvukovodu bývá spojený s mnoha různými symptomy. Projevy zahrnují například bolest uzlin pod uchem, zarudnutí kůže, nevolnost, pocit zalehlých uší nebo výtok. Kromě úporné bolesti je ucho citlivé na dotek a pokud se projeví alergický zánět, dostaví se také nepříjemné svědění.

Další možné příčiny bolesti ucha

  • bolest ucha od zubů,
  • bolest ucha od krční páteře (bolest za krkem),
  • bolest ucha od slinné žlázy (zduření),
  • bolest v krku vystřelující do ucha,
  • bolest ucha po krční operaci,
  • bolest ucha od čelistního kloubu,
  • bolest ucha od nadměrného hluku,
  • bolest ucha z průvanu (z větru). [1, 2, 3, 4, 5, 6]

Příznaky bolesti ucha

S bolestí v uchu může být spojena celá řada dalších nepříjemných příznaků. Kromě toho, že pacienti pociťují nepříjemnou dlouhotrvající bolest za uchem, bolest pod uchem, píchání v uchu, bolest ucha a krku nebo bolest hlavy a ucha, jedná se například o tyto projevy:

  • pulzující či bodavá bolest v uchu,
  • tlak v uchu,
  • bolest ucha na dotek nebo při tahu za boltec,
  • nepříjemné svědění v uchu,
  • čirý, hnisavý či krvavý výtok z ucha,
  • zalehnutí ucha,
  • pískání nebo praskání v uchu,
  • zhoršený sluch,
  • bolest v uchu při smrkání,
  • bolest v uchu při skousnutí,
  • bolest ucha při polknutí. [7, 8, 9, 10]
Zánět středního ucha trápí především malé pacienty. Jak ho léčit?
Přečtěte si také:

Zánět středního ucha trápí především malé pacienty. Jak ho léčit?

Bolest ucha u dětí

Nepříjemná bolest v uších alespoň jednou za život potrápí každého malého pacienta, zánět středního ucha totiž patří mezi velice časté dětské nemoci. Na první pohled někdy nemusí být poznat, nebo si ho můžete splést s běžným zánětem horních cest dýchacích.

Příznaky tohoto onemocnění u malých dětí zahrnují teplotu, zahleněnost a rýmu nebo dokonce výtok z ucha. Pacienti si navíc sahají na ouško nebo si ho třou. Nepříjemné projevy se obvykle stupňují a dostaví se také bolest ucha při polykání, kašli nebo pláči. [11, 12, 13, 14, 15]

Bolest ucha u dospělých

Pokud pacienta trápí bolest uší a má pocit, že jsou kromě toho také zalehlé, pravděpodobně se jedná o zánět zevního zvukovodu. Ten se typicky projevuje třeba po návštěvě bazénu nebo termálních lázní. Zánět středního ucha není u dospělých tak častý, přesto se mu ale starší pacienti někdy nevyhnou. [16, 17, 18]

Bolest ucha a lékařské vyšetření

Pokud se u vás projeví nepříjemná bolest ucha, doporučuje se nějakou dobu počkat, zda problémy samy neodezní. Jestliže se tak nestane, vhodným řešením je navštívit odborníka z ORL, který se specializuje na léčbu ušních, nosních a krčních chorob. Ten pomocí speciálního přístroje vaše uši prohlédne a zjistí, jak je případný zánět rozsáhlý. Někdy také udělá výtěr z krku a odběr krve, nebo odešle pacienta na podrobnější neurologické vyšetření. [19, 20, 21, 22]

Prodělali jste někdy zánět zevního zvukovodu?

Jak se zbavit bolesti ucha?

Jestliže se jedná o nehnisavý zánět středního ucha, můžete vyzkoušet speciální nosní kapky. Na bolest ucha platí také přikládání studených obkladů, zatímco horečku můžete snížit pomocí vhodných léků. Pokud pacienta trápí hnisavý zánět středního ucha, lékaři často předepisují také antibiotika nebo antibiotické kapky do ucha. Někdy je ovšem také nutné, aby lékaři propíchli bubínek a umožnili tak vytékání hnisu.

Co na bolest ucha pomáhá, pokud se jedná o zánět zvukovodu? V takovém případě je nejdůležitější vyčištění a vypláchnutí samotného zvukovodu (pomocí speciální škrabky a silného proudu vody). Dále vám lékař obvykle předepíše kapky na bolest ucha, které pomáhají snížit otok ucha, případně antibiotické kapky nebo antibiotika. Pokud je příčinou zánětu zvukovodu plíseň, doporučuje se užívat antimykotika. Bolest v uchu ale často odezní teprve po týdnu léčby. [23, 24, 25, 26, 27]

Babské rady na bolest ucha

Chcete vyzkoušet na bolest ucha babské rady? V tom případě máte několik různých možností. Podle některých platí na bolest ucha česnek. Ten si lidé vkládají přímo do ucha nebo si z něj vyrábí přírodní kapky, které mohou v některých případech přinést úlevu a pomohou zvládnout lehčí zánět. Lékaři ale před touto metodou varují, protože česnek je velice agresivní a potíže někdy dokonce zhorší. Stejné je to i se šťávou z netřesku.

Pomoci naopak mohou vhodné obklady nebo kloktání eukalyptu, pelyňku a heřmánku. Údajně také funguje kloktání odvaru z heřmánku, řapíku a máty. K léčbě bolesti v uchu babičky někdy využívaly také přírodní ušní výplach, na který se využívá jablečný ocet v kombinaci s alkoholem, což vytváří nepříznivé prostředí pro bakterie a kvasinky. [28, 29, 30, 31]

Zdroje: nemoci.vitalion.cz, benesova-pediatr.cz, ordinace.cz, stefajir.cz, everydayhealth.com, emedicinehealth.com, healthline.com, vitalia.cz, my.clevelandclinic.org, nhs.uk

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?