Je lék proti bolesti, zánětům, a současně snižuje horečku. Díky svým výrazně růžovým pilulkám je nezaměnitelný s jinými léky. Ibalgin vyrábí více různých výrobků, zjistěte, který je pro vás ten nejvhodnější.

Druhy Ibalgin výrobků

Ibalgin 400

Obsahuje 400 miligramů účinné látky iboprofenum, které jsou potažené neslavně zbarveným růžovým potahem. Tablety se využívají proti všem druhům bolesti, ať už se jedná o bolest hlavy, zubů, menstruační křeče, či bolest zad. Současně snižuje teplotu a využívá se jako doplňková léčba při chřipce.

Ibalgin dávkování

Tablety jsou učeny pro dospělé a dospívající od 12 let. Doporučené dávkování je 1 tableta třikrát denně, s minimálním dostupem 4 hodiny. Maximální dávkování je 3 tablety denně.

Při léčbě delší než 7 dní se konzultujte s lékařem.

Předávkování Ibalginem

Při předávkování Ibalginem člověku hrozí krvácení do zažívacího traktu, bezvědomí, otok mozku, tachykardie a zásadně poškozuje funkci jater a ledvin. Předávkování může být smrtelné, navíc způsobuje trvalé následky v poruchách sráženlivosti krve a jizvách na žaludku a dvanácterníku.

První pomocí při předávkování je vyvolat zvracení, tu se ale musí dělat pouze, pokud je postižený při vědomí, kdyby nebyl mohlo by dojít k zadušení zvratky. Dále může pomoci podání velké dávky živočišného uhlí, aby se měly léky na co navázat, ideální je jej podat do hodiny od požití léků.

Cena Ibalginu 400

Cena se pohybuje okolo necelých sta korun za balení obsahující 48 tablet.

Ibalgin rapid

Ibalgin rapid se používá proti mírné až středně silné bolesti. Oproti ibalginu 400 obsahuje také jiné podpůrné látky, které umožňují pohotovější vstřebání do těla a tím také rychlejší úlevu od bolesti. Vhodné na zmírnění zvýšené teploty, na bolesti hlavy, zubů nebo po extrakci zubů. Působí protizánětlivě.

Je určen pro dospělé a dospívající od 12 let s minimální váhou 40 kilogramů. Dle potřeby se užívá jedna tableta každých 6 hodin, maximálně pak 3 tablety denně. Bez konzultace s lékařem nepřekračujte třídenní léčbu.

Cena se pohybuje okolo 70 korun za balení s 12 tobolkami.

Ibalgin rapid caps

Účinná látka se z rapidcaps velmi rychle vstřebává do krevného oběhu, díky svému měkkému obalu. Účinkuje proti bolesti hlavy, zubů, svalů, menstruační bolesti, zad, projevům chřipky a nachlazení i proti migréně.

Jedna tobolka obsahuje 400 miligramů účinné látky ibuprofenum. Je vhodný pro dospělé a dospívající od 12 let s minimální váhou 40 kilogramů. Maximální denní dávka jsou tři tobolky denně. Požívá se jedna tobolka dle potřeby s minimálním odstupem 4 hodin mezi jednotlivými dávkami.

Cena se pohybuje okolo 60-70 korun za balení 20 tobolek.

Ibalgin grip

Obsahuje 200 miligramů účinné látky ibuprofenum a 5 miligramů hydrochloridum. Díky tomu nepůsobí pouze proti bolestem či na zvýšenou teplotu, nýbrž je účinný při příznacích chřipky a nachlazení.

Je obzvlášť efektivní při horečce, bolesti v krku, svalů a kloubů. Při rýmě uvolňuje ucpaný noc a nosní dutiny, čímž usnadňuje dýchání.

Je vhodný pro dospělé a dospívající od 12 let. Užívají se dvě tablety každých 8 hodin. Maximální denní dávka je 6 tablet. Přípravek je pouze na krátkodobou léčbu, maximálně pětidenní.

Cena je okolo 150 korun za balení 24 tablet.

Ibalgin krém

Se využívá k utlumení bolesti a zmírnění otoků při úrazech pohybového aparátu. Používá se při poranění šlach, kloubů i svalů, ať už se jedná o zranění s otoky, nebo ne. Je vhodný i na podvrtnutí nebo zhmoždění.

Je vhodný pro dospělé a dospívající od 12 let. Nanáší se na místo bolesti 3-4x denně s odstupy tří až čtyř hodin. Nesmí se používat na otevřené rány, sliznice nebo do očí.

Krém se prodává ve dvou velikostech 50g a 100g. Stogramový krém stojí okolo 140 korun.

Ibalgin gel

Zmírňuje bolest, potlačuje otok a zmírňuje zánět u poúrazových stavů. Používá se k místní léčbě poranění svalů, kloubů a šlach ať už s otoky či bez otoků. Gel obsahuje okolo 5 % léčivé látky.

Je vhodný pro dospělé a dospívající od 12 let. Gel se nanáší 3-4x denně s čtyřhodinovými odstupy. Nesmí se používat na otevřené rány, sliznice či do očí. Bez konzultace s lékařem se nedoporučuje používat lék déle než dva týdny.

Cena za 100g gelu so pohybuje okolo 150 korun.

Ibalgin duo effect

Je krém, který se používá při léčbě poúrazových stavů, především po sportovních úrazech. Působí proti zánětům a otokům, zmírňuje bolest a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Navíc urychluje vstřebávání krevních výronů.

Je určen pro lidi od 12 let. Nanáší se 2-3x denně s minimálními časovými odstupy 4 hodin. Stejně jako další krémy se nesmí používat na otevřené rány, sliznice nebo do očí. Krém obsahuje 5 % ibuprofenu a malé množství heparinoidu.

Cena je přes 200 korun za 100 gramů krému.

Ibalgin 600

Není volně prodejný, je tedy vázán na předpis od lékaře. Jedná se o lék proti bolesti a zvýšené teplotě, který obsahuje zvýšené množství účinné látky, tedy 600 miligramů ibufrofenu.

Dávkování je určeno lékařem.

Doplatek za lék je okolo 65 korun.

Ibalgin 200

Je lék, který se používá proti bolesti a ke snížení teploty. Díky zmenšenému množství účinné látky oproti dalším výrobkům značky Ibalgin (pouze 200 mg ibuprofenu v tabletě), je tento lék vhodný i pro děti od 6 let.

Dětem ve věku 6-12 let dáváme 1 tabletu dvakrát až třikrát denně, dle potřeby. Minimální odstup mezi dávkami je 6-8 hodin. U dětí do 30 kg se doporučuje nepřekračovat dávku 2 tablet denně.

Cena je 50 korun za 24 tablet.

Ibalgin baby

Je suspenze, která je vhodná na zmírnění bolesti a snížení teploty již pro miminka od 3 měsíců (pokud mají nad 6 kilogramů). Je vhodná například při zdravotních potížích po očkování.

Balení obsahuje 100 ml, ve kterém je koncentrace 20 miligramů ibuprofenu na 1 mililitr suspenze. Ohledně přesného dávkování se poraďte s lékařem.

Ibalgin v těhotenství

Ibalgin se nedoporučuje v žádné fázi těhotenství. V případě silných bolestí či chřipky kontaktujte svého lékaře ohledně vhodné léčby.

Ibalgin při kojení

Novopečené maminky se mnohdy bojí používat léky, ať už na zmírnění bolesti, či na léčbu nemocí. Do mateřského mléka se totiž přenáší většina živin, které pojmou. Jsou léky, které jsou při kojení silně kontraindikovány a s kojením neslučitelné, ale jiné, zase nevadí.

Při výběru vhodné léčby je vždy nejjistější kontaktovat lékaře, popřípadě při léčbě přerušit kojení.

Malé množství ibalginu by mělo být v pořádku. Do mléka se lék nedostane v plné síle, a suspenze s malým množstvím účinných látek je také vhodná jíž pro děti od 3 měsíců. Pokud skutečně trpíte bolestí, je lepší ji řešit. Neboť když nejste v psychické nebo fyzické pohodě, ovlivní to i dítě.

Ibalgin a alkohol

Alkohol se nedoporučuje v kombinaci s žádnými léky, ibalgin tedy není výjimkou. Při užití je na místě buď úplná abstinence, nebo velmi umírněná a opatrná konzumace. Pokud už ibalgin s alkoholem kombinujete, pořádně se najezte, tím můžete zmírnit negativní následky.

Ibalgin příbalové letáky

IBALGIN GEL

(Ibuprofenum)
gel

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Složení

Ibuprofenum 2,5 g v 50 g gelu nebo 5 g ve 100 g gelu (tj. 5%)
Gelový základ: Hyetelóza, propylenglykol, isopropylalkohol, etanol 96 %, trolamin, čištěná voda

Indikační skupina
Antirevmatikum, antiflogistikum, analgetikum (k tlumení zánětu a bolesti)

Charakteristika

Ibalgin gel obsahuje léčivou látku ibuprofen, který působí protizánětlivě. Je vhodný pro léčení místních projevů revmatických i nerevmatických bolestivých stavů pohybového ústrojí. V postiženém místě tlumí zánět, snižuje otok a potlačuje bolest. Používání gelu je vhodné i při celkové léčbě tabletami s obsahem ibuprofenu.

Indikace

Ibalgin gel mohou používat dospělí a mladiství od 12 let k místní léčbě zánětů kloubních pouzder, zánětů šlach a svalových úponů, k místní léčbě při revmatických onemocněních, při bolestivých stavech při degenerativních onemocněních kloubů, při povrchních žilních onemocněních, k léčbě poúrazových stavů a následků sportovních úrazů jako jsou otoky, zhmoždění, podvrtnutí kloubu, poranění měkkých částí kloubů. Při zánětlivých revmatických a žilních onemocněních se o vhodnosti použití přípravku Ibalgin gel poraďte s lékařem.

Kontraindikace

Ibalgin gel nesmějí používat pacienti s přecitlivělostí na ibuprofen nebo na některou jinou složku přípravku a dále pacienti, kteří měli astmatický záchvat, kopřivku nebo alergickou rýmu po užívání kyseliny acetylsalicylové nebo některých protizánětlivých léčiv. Přípravek se nesmí používat na otevřené rány a sliznice, do očí a na pokožku postiženou vyrážkou nebo ekzémem. V první a druhé třetině těhotenství a při kojení lze přípravek používat pouze na doporučení lékaře. V posledních třech měsících těhotenství se přípravek nepoužívá. V době kojení lze gel na doporučení lékaře použít krátkodobě na malé plochy.

Nežádoucí účinky

Během léčby může ojediněle dojít k projevům přecitlivělosti na některou složku přípravku, která se může projevit zduřením a zčervenáním kůže, pocity pálení nebo svědění, někdy i výsevy drobných pupínků. Velmi vzácně se mohou objevit jiné projevy přecitlivělosti (dýchací obtíže). Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí léčbu přerušte a ihned se poraďte s lékařem.

Interakce

Užíváte-li jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti současného používání přípravku Ibalgin gel s lékařem a bez porady s ním ho nepoužívejte. Bez porady s lékařem nepoužívejte pro Vaše onemocnění současně s tímto gelem jiné volně prodejné léky pro místní používání. Při předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že používáte Ibalgin gel.

Dávkování a způsob použití

Pokud lékař neurčí jinak, dospělí a mladiství od 12 let si na postižené místo 3–4krát denně v časových odstupech 3 – 4 hodin nanášejí 4–10 cm dlouhý proužek gelu, který si lehce vtírají. Potřebné množství gelu závisí na velikosti postižené plochy.

Upozornění

Pokud při poraněních nedojde do 3 dnů k ústupu obtíží nebo naopak dojde ke zhoršení či se projeví nežádoucí účinky léku, přerušte léčbu a obraťte se na lékaře. Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek déle než 14 dní. Při zánětlivých revmatických a žilních onemocněních se o délce léčby přípravkem Ibalgin gel poraďte s lékařem. Pokud lékař neurčí jinak, Ibalgin gel se při těchto onemocněních používá většinou po dobu 2–3 týdnů. Přípravek nesmí být nanášen na otevřené rány nebo sliznice a do očí. Po nanesení gelu si umyjte ruce, pokud ošetřovaná místa nejsou právě na rukách.

Při náhodném požití přípravku dítětem může dojít k nevolnosti a zvracení. Je vhodné zvracení podpořit nebo vyvolat.

Uchovávání
Při teplotě do 25°C.

Varování
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Balení
50 g a 100 g gelu

Datum poslední revize
15.7.2009

IBALGIN BABY

Perorální suspenze
Ibuprofenum

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje. Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu.Přesto však musíte IBALGIN BABY podávat pečlivě podle návodu, aby Vašemu dítěti co nejvíce prospěl.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékaře nebo lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se u Vašeho dítěte příznaky zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů, neprodleně navštivte lékaře.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek IBALGIN BABY a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete používat přípravek IBALGIN BABY
 3. Jak se přípravek IBALGIN BABY užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek IBALGIN BABY uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK IBALGIN BABY A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

IBALGIN BABY obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Svým působením tlumí bolest, snižuje horečku a zmírňuje zánět různého původu.

IBALGIN BABY se používá:

 • k tlumení mírné až středně silné bolesti (např. bolesti hlavy, uší, zubů, krku, zad, bolesti při pohmoždění a podvrtnutí, bolesti svalů a kloubů provázející chřipková onemocnění),
 • ke snížení horečky při chřipkových a jiných infekcích, včetně horečnaté reakce po očkování.

Pouze na doporučení lékaře se užívá při zánětlivých a degenerativních onemocněních kloubů a páteře nebo měkkých tkání pohybového ústrojí.
Přípravek je určen dětem starším 3 měsíců s hmotností nad 6 kg.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE POUŽÍVAT PŘÍPRAVEK IBALGIN BABY

Nepoužívejte přípravek IBALGIN BABY

 • pokud je dítě přecitlivělé (alergické) na léčivou látku ibuprofen nebo na pomocné látky obsažené v přípravku,
 • u dítěte, u kterého se již v minulosti objevily po užití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných protizánětlivých nesteroidních léků alergické reakce, projevující se např. jako průduškové astma nebo kopřivka,
 • u dítěte trpícího aktivním nebo opakovaným vředovým onemocněním žaludku nebo dvanáctníku, při krvácení nebo perforaci v zažívacím traktu způsobeném nesteroidními protizánětlivými léky v minulosti,
 • při závažném srdečním selhání,
 • u dítěte trpícího poruchou krvetvorby, poruchou krevní srážlivosti.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku IBALGIN BABY je zapotřebí
Před zahájením léčby se o užívání přípravku poraďte s lékařem v případě, že:

 • u dítěte se v minulosti vyskytl žaludeční nebo dvanáctníkový vřed,
 • dítě trpí zánětlivým vředovým onemocněním trávicího ústrojí jako např. Crohnova choroba,
 • dítě trpí průduškovým astmatem, těžší poruchou ledvin, jater, srdeční funkce, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, některým onemocněním pojiva (tzv. kolagenózy) nebo má vysokou hladinu cholesterolu.

IBALGIN BABY by neměl být užíván současně s dalšími nesteroidními protizánětlivými léky.
Během léčby se mohou objevit nežádoucí účinky (viz. kapitola 4. Možné nežádoucí účinky).
Přípravek je určen dětem. Pokud by přípravek užívali dospělí (např. mající potíže při polykání), platí pro ně stejná omezení.
Přípravek neovlivňuje pozornost.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které Vaše dítě užívá nebo užívalo v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
IBALGIN BABY a jiné léky se mohou navzájem ovlivňovat.

Poraďte se před podáním přípravku s lékařem, pokud vaše dítě užívá:

 • léky snižující srážlivost krve,
 • kyselinu acetylsalicylovou a jiné protizánětlivé léky,
 • kortikoidy (hormony nadledvin a příbuzné látky),
 • přípravky k léčení vysokého krevního tlaku či močopudné léky,
 • léky snižující hladinu kyseliny močové v krvi (např. probenecid, sulfinpyrazon),
 • antibiotika fluorochinolony, lithium (léčivá látka používaná k léčbě duševních poruch), digoxin (kardiotonikum) a fenytoin (lék proti epilepsii) nebo metotrexát (lék proti rakovině a některým kloubním onemocněním).

Užívání přípravku s jídlem a pitím
Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék podávejte dítěti během jídla nebo spolu s mlékem.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Přípravek je určen dětem, pokud by však ve výjimečném případě měl být podán těhotné ženě, nesmí být podán těhotným ženám ve třetím trimestru těhotenství. Pokud to není jednoznačně nevyhnutelné, IBALGIN BABY se nemá podávat během prvního a druhého trimestru těhotenství.
Ženy, které plánují otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit s lékařem.
Kojící matky mohou přípravek užívat jenom na doporučení lékaře.

Důležité informace o některých složkách přípravku IBALGIN BABY
Přípravek obsahuje sorbitol. Pokud Vám lékař řekl, že Vaše dítě nesnáší některé cukry, poraďte se s ním, než dítěti začnete tento léčivý přípravek podávat.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK IBALGIN BABY UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek IBALGIN BABY přesně podle pokynů uvedených v této příbalové informaci. Jestliže si nejste jistý(á), poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
Přípravek by se měl podávat v co nejnižší účinné dávce a po co nejkratší dobu.
Součástí každého balení je dávkovací trubička s pístem, pomocí níž lze přesně odměřit dávku suspenze.

Dávkování při horečnatých a bolestivých stavech:
Pokud lékař nedoporučí jinak, určete správnou dávku přípravku pomocí uvedené tabulky podle hmotnosti dítěte. Pokud si jí nejste jisti, určete dávku podle věku dítěte.

Věk Hmotnost Jednotlivá dávka Četnost podání
3–6 měsíce 6–8 kg 2,5 ml (50 mg ibuprofenu) 3–4×
6–12 měsíce 9–10 kg 3 ml (60 mg ibuprofenu) 3–4×
1–2 roky 11–13 kg 4 ml (80 mg ibuprofenu) 3–4×
2–3 roky 14–16 kg 5 ml (100 mg ibuprofenu) 3–4×
3–6 let 17–20 kg 7 ml (140 mg ibuprofenu) 3×
6–12 let
20–30 kg 8 ml (160 mg ibuprofenu) 3×
30–40 kg 10–15 ml (200–300 mg ibuprofenu) 3×
Při léčbě ostatních onemocnění je doporučená denní dávka přípravku 20–35 mg/kg hmotnosti během jednoho dne v oddělených dávkách.
Odstup mezi jednotlivými dávkami musí být alespoň 6 hodin.
U dětí s tělesnou hmotností do 30 kg se nedoporučuje překračovat dávku 25 ml suspenze (tj. 500 mg ibuprofenu) denně.
Nepodávejte dětem do 3 měsíců.
Pokud obtíže neustupují a přetrvávají více než 3 dny, vyhledejte lékaře a poraďte se o dalším postupu. Pokud podáváte přípravek dítěti do 1 roku, vyhledejte lékaře co nejdříve.

Horečka po očkování:
Přípravek se podává v dávce 2,5 ml suspenze (tj. 50 mg ibuprofenu). V případě potřeby je možno tuto dávku zopakovat po 6 hodinách. Nepodávejte více než 5 ml suspenze (tj.100 mg ibuprofenu) v průběhu 24 hodin. Neklesne-li horečka ani po druhé dávce, poraďte se o dalším postupu s lékařem.
V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře o dávkování rozhodne lékař. Suspenzi je třeba zapít dostatečným množstvím nedráždivé tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék podávejte dítěti během jídla nebo s mlékem.

Návod k použití:
Součástí každého balení je dávkovač s pístem, pomocí něhož lze přesně odměřit dávku.

 1. Obsah lahvičky pečlivě protřepejte (asi 5 sekund).
 2. Lékovka je opatřena bezpečnostním uzávěrem zabraňujícím otevření dětmi. Otevřete jej tak, že uzávěr stlačíte pevně dolů a odšroubujete proti směru hodinových ručiček.
 3. Zatlačte dávkovač přes hrdlo lahvičky do suspenze.
 4. Dávkovač naplňte vytažením pístu do požadovaného množství suspenze podle značení na dávkovači (ml).
 5. Vyjměte dávkovač z hrdla lahvičky.
 6. Podejte suspenzi dítěti buď vložením konce dávkovače do úst a jemným tlakem na píst, nebo vystříknutím suspenze na lžičku a podáním lžičkou.
 7. Po použití opět lahvičku pečlivě uzavřete. Dávkovač omyjte teplou vodou a nechte vyschnout.

Jestliže užilo Vaše dítě více přípravku IBALGIN BABY, než mělo
Pokud dojde k předávkování nebo náhodnému užití většího než doporučeného množství přípravku dítětem nebo jinou osobou, vyhledejte neprodleně lékaře.

Jestliže jste zapomněli podat dítěti dávku přípravku IBALGIN BABY
Podejte další dávku přípravku, jakmile si vzpomenete. Dodržte minimální časový interval (6 hodin) mezi jednotlivými dávkami.
Nepodávejte dvojnásobnou dávku.
Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek IBALGIN BABY nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Při výskytu kopřivky, rychlého otoku kolem očí, pocitu tísně na hrudníku nebo obtíží s dechem, dále bolesti v nadbřišku či černě zbarvené stolice anebo poruchy vidění, přerušte užívání přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře.
Při užívání ibuprofenu (léčivé látky přípravku IBALGIN BABY) se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky seřazeny dle četnosti výskytu:
Velmi často (u více než 1 z 10 pacientů): pocit na zvracení, zvracení, pálení žáhy, průjem, zácpa, nadýmání.
Často (u 1–10 ze 100 pacientů): bolest v nadbřišku.
Méně často (možnost výskytu u 1–10 pacientů z 1 000 léčených pacientů): bolest hlavy, závrať.
Vzácně (u 1–10 z 10 000 pacientů): zánět sliznice žaludku, žaludeční nebo dvanáctníkový vřed1, krvácení z trávicího traktu (projevuje se jako černá stolice v důsledku natrávené krve nebo krev ve stolici)1, perforace sliznice trávicího traktu1, alergické reakce jako horečka, vyrážka, poškození jater, srdeční selhávání, otoky, sterilní zánět mozkových plen2, zúžení průdušek3, zánět slinivky břišní, poruchy vidění a vnímaní barev, tupozrakost, poškození jaterních funkcí4.
Velmi vzácně (u méně než 1 z 10 000 pa­cientů): zánět sliznice ústní dutiny provázený vznikem vředů (ulcerózní stomatitida), nové vzplanutí zánětlivých onemocnění s tvorbou vředů na sliznici trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), pokles počtu krvinek nebo krevních destiček, zadržení vody a/nebo soli s otoky, nespavost, deprese, emoční labilita, palpitace (bušení srdce vnímané pacientem), snížení krevního tlaku, vysoký krevní tlak, zánět močového měchýře, přítomnost krve v moči, porucha funkce ledvin, zánět ledvin, nefrotický syndrom (soubor příznaků při onemocnění ledvin), puchýřovité kožní reakce.
1 Tyto nežádoucí účinky mohou, ale nemusí být provázeny varovnými příznaky. Riziko vzniku těchto nežádoucích účinků stoupá se zvyšující se dávkou, je vyšší u starších pacientů, u osob, u kterých se v minulosti vyskytl žaludeční či dvanáctníkový vřed (zejména spojený s krvácením nebo perforací sliznice žaludku či dvanáctníku), dále u pacientů léčených dlouhodobě kyselinou acetylsalicylovou pro snížení srážlivosti krve. U těchto pacientů může lékař navrhnout současné podávání léčiv, které chrání sliznici trávicího traktu.
2 Zejména u pacientů s onemocněním pojiva (systémový lupus erythematodes a některé typy kolagenóz).
3 U pacientů s průduškovým astmatem.
4 Poškození jaterních funkcí je obvykle přechodné.
Léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (mezi která IBALGIN BABY patří) mohou být spojeny s mírným zvýšením rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. UCHOVÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU IBALGIN BABY

Uchovávejte při teplotě 10 až 25 °C v původním vnitřním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek IBALGIN BABY nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Spotřebujte do 6 měsíců po prvním otevření.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE:

Co přípravek IBALGIN BABY obsahuje
Léčivou látkou je ibuprofenum 100 mg v 5 ml suspenze.
Pomocné látky jsou: nekrystalizující sorbitol 70%, dihydrát sodné soli sacharinu, disperzní celulosa RC 591, sodná sůl karmelosy, natrium-benzoát, polysorbát 60, monohydrát kyseliny citronové, malinové aroma, růžový anthokyaninový extrakt (E163, maltodextrin, kyselina citronová), čištěná voda.

Jak přípravek IBALGIN BABY vypadá a co obsahuje toto balení
IBALGIN BABY je růžová viskózní suspenze.
Velikost balení: 100 ml.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce Zentiva, k. s., Praha, Česká republika (logo Zentiva)

Tento příbalový leták byl naposledy schválen
26.10.2011

IBALGIN KRÉM

(Ibuprofenum)
Krém

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.

 • Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však přípravek Ibalgin krém musíte užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co nejvíce prospěl.
 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 7 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek Ibalgin krém a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ibalgin krém užívat
 3. Jak se přípravek Ibalgin krém užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek Ibalgin krém uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK IBALGIN KRÉM A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Ibalgin krém patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých a protirevmatických léčiv. Potlačuje bolest, snižuje otok a tlumí zánět u bolestivých poúrazových zánětlivých a degenerativních stavů pohybového aparátu a bolestivého zánětu žil. Ibalgin krém se používá k:

 • k místní léčbě bolestivých poranění šlach, svalů a kloubů s otoky nebo bez otoků jako je podvrtnutí, natažení, zhmoždění.

Po poradě s lékařem se Ibalgin krém používá také k léčbě:

 • bolestivého zánětu kloubů a svalů revmatického původu,
 • bolesti při degenerativních onemocněních kloubů (artróza),
 • bolestivého povrchového zánětu žil.

Ibalgin krém je určen dospělým a mladistvým od 12 let
Vzhledem k nedostatku bezpečnostních údajů přípravek není určen k použití u dětí.
Při silných bolestech je vhodné léčbu doplnit celkovým podáním tablet s obsahem ibuprofenu (např. Ibalgin tbl.)

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK IBALGIN KRÉM UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ibalgin krém

 • jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na ibuprofen, methylparaben, propylparaben, propylenglykol, cetylstearylalkohol nebo na některou jinou složku přípravku
 • jestliže jste měli astmatický záchvat, kopřivku nebo alergickou rýmu po užívání kyseliny acetylsalicylové nebo některých protizánětlivých lé­čiv.
 • přípravek se nesmí používat na otevřené rány nebo sliznice a do očí.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Ibalgin krém je zapotřebí
Přípravek se nesmí nanášet na porušený kožní povrch.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Bez porady s lékařem nepoužívejte pro Vaše onemocnění současně s tímto krémem jiné volně prodejné léky pro místní používání. Při předepisování jiných léků upozorněte lékaře, že používáte Ibalgin krém.

Užívání přípravku Ibalgin krém s jídlem a pitím
Potrava neovlivňuje účinnost přípravku.

Těhotenství a kojení
Poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. V těhotenství a při kojení lze přípravek používat pouze na doporučení lékaře. V posledních třech měsících těhotenství se přípravek nesmí používat dlouhodobě nebo natírat na velké plochy. V době kojení lze krém použít krátkodobě na malé plochy.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Ibalgin krém neovlivňuje schopnost řídit nebo obsluhovat stroje.

Důležité informace o některých složkách přípravku Ibalgin krém
Přípravek obsahuje parabeny. Parbeny mohou způsobit alergické reakce, které mohou být opožděné. Přípravek obsahuje propylenglykol. Propylenglykol může způsobit podráždení kůže. Přípravek obsahuje cetylstearylal­kohol, který může způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitida).

3. JAK SE PŘÍPRAVEK IBALGIN KRÉM UŽÍVÁ

Pokud lékař neurčí jinak, dospělí, včetně starších pacientů a mladiství od 12 let si na postižené místo 3–4krát denně v časových odstupech 3 – 4 hodin nanášejí 4–10 cm dlouhý proužek krému, který si lehce vtírají do kůže. Při rozsáhlých a bolestivých krevních výronech se může zpočátku místo ošetřené krémem překrýt neprodyšným obvazem. Pokud při poraněních nedojde do 7 dnů k ústupu obtíží nebo naopak dojde ke zhoršení či se projeví nežádoucí účinky léku, přerušte léčbu a obraťte se na lékaře. Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek déle než 2 týdny. Při revmatických a žilních onemocněních se o délce léčby přípravkem Ibalgin krém poraďte s lékařem. Pokud lékař neurčí jinak, Ibalgin krém se při těchto onemocněních používá většinou po dobu 2–3 týdnů.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Ibalgin krém než jste měl(a)
Pokud někdo nanesl větší množství krému na postižené místo najednou, není to důvod k vážným obavám. Předávkováni přípravkem nebylo pozorováno. Při náhodném požití většího množství přípravku dítětem může dojít k nevolnosti a zvracení. Je vhodné zvracení podpořit nebo vyvolat.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ibalgin krém
Pokud zapomenete použít přípravek naneste ho na postižené místo jakmile si vzpomenete.
Nezdvojujte následující dávku krému, abyste nahradil(a) vynechanou dávku krému.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může i Ibalgin krém způsobit nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Při používaní Ibalgin krému se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky, jejichž frekvence výskytu není známa (nelze z dostupných údajů určit): místní podrážení kůže – např. palčivost, svědění, zarudnutí a kožní erupce (k těmto nežádoucím účinkům může dojít u citlivých pacientů)
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK IBALGIN KRÉM UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek Ibalgin krém nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 25 oC v dobře uzavřeném obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ibalgin krém obsahuje
Léčivou látkou je ibuprofenum 1,5 g ve 30 g krému, 2,5 g v 50 g krému nebo 5 g ve 100 g krému (tj. 5%)
Pomocnými látkami jsou čípkový základ W 35, střední nasycené triacylglyceroly, cetylstearylal­kohol, ethoxylované alkoholy C12 – C16, monoacylglyceroly nasycených vyšších mastných kyselin, karbomer 980 , trolamin, methylparaben, propylparaben, propylenglykol, čištěná voda

Jak přípravek Ibalgin krém vypadá a co obsahuje toto balení
Ibalgin krém je téměř bílý krém
Velikost balení 30 g, 50 g nebo 100g krému.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Zentiva k. s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen: 2.2.2011

IBALGIN DUO EFFECT

krém
(Ibuprofenum, Heparinoidum S)

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu. Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.
Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 7 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Co naleznete v tomto příbalovém letáku:

 1. Co je přípravek Ibalgin Duo Effect a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ibalgin Duo Effect používat
 3. Jak se přípravek Ibalgin Duo Effect používá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek Ibalgin Duo Effect uchovávat
 6. Obsah balení a další informace

1. Co je přípravek Ibalgin Duo Effect a k čemu se používá

Ibalgin Duo Effect obsahuje léčivé látky ibuprofen a heparinoid S.
Ibuprofen patří do skupiny léčiv známých jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Při místním podání potlačuje bolest, zmírňuje zánět a otok v postižené oblasti. Je vhodný k léčbě místních projevů nerevmatických i revmatických bolestivých stavů pohybového ústrojí.
Heparinoid snižuje srážlivost krve v místě zánětu nebo pohmoždění při úrazu. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin, urychluje vstřebávání krevních výronů, taktéž snižuje tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Při místním podání zmírňuje bolest i zánět.
Používání krému je vhodné i při celkové léčbě tabletami s obsahem ibuprofenu.
Ibalgin Duo Effect je určen: k léčbě poúrazových stavů a následků sportovních úrazů jako jsou: otoky a krevní podlitiny, podvrtnutí kloubu, poranění měkkých částí kloubů, k úlevě od bolesti zad.
Na doporučení lékaře se používá: k místní léčbě zánětů povrchových žil a zánětů v okolí žil, ke změkčení ztuhlé kůže při žilní nedostatečnosti, k místní léčbě některých zánětlivých revmatických onemocnění jako je postižení kloubních pouzder, šlach, svalových úponů (např. tenisový loket) k místní léčbě bolestivých stavů při degenerativních kloubních onemocněních (zejména gonartróza).
Ibalgin Duo Effect je určen k léčbě dospělých a dospívajících od 12 let.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ibalgin Duo Effect používat

Neužívejte přípravek Ibalgin Duo Effect jestliže jste alergický/á na ibuprofen či heparinoid (léčivé látky přípravku Ibalgin Duo Effect) nebo na kteroukoli další složku přípravku uvedenou v bodě 6; máte-li sklon k astmatickému záchvatu, kopřivce nebo alergické rýmě po podání kyseliny acetylsalicylové či některých jiných protizánětlivých léčiv; trpíte-li poruchami krevní srážlivosti; jste-li v posledních třech měsících těhotenství.
Ibalgin Duo Effect se nesmí používat na otevřené rány, porušený kožní povrch, sliznice a do očí.

Upozornění a opatření
Vzhledem k tomu, že se přípravek Ibalgin Duo Effect vstřebává kůží přímo do postižené oblasti, je zde nižší riziko komplikací, které se mohou někdy objevit, pokud je podán ibuprofen (nebo podobný protizánětlivý lék proti bolesti, ze skupiny léků zvaných NSAID) ústy. Nicméně vzácně se u Vás může objevit zvýšené riziko komplikací, pokud máte žaludeční nebo duodenální vřed (též zvaný peptický vřed) nebo pokud jste někdy měl(a) problémy s ledvinami nebo máte astma.

Další léčivé přípravky a přípravek Ibalgin Duo Effect
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
Ibalgin Duo Effect nelze nanášet na kůži současně s některými léky pro místní používání, např. s léky s obsahem tetracyklinu, hydrokortizonu a kyseliny salicylové.
Bez porady s lékařem nepoužívejte pro Vaše onemocnění současně s tímto krémem jiné volně prodejné léky pro místní používání.

Těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék.
Pokud jste těhotná prvních 6 měsíců, poraďte se před užitím přípravku s lékařem a bez jeho doporučení jej nepoužívejte.
V posledních třech měsících těhotenství se nesmí přípravek používat, protože by mohlo dojít ke krvácení.
V době kojení lze přípravek po poradě s lékařem použít krátkodobě a na malé plochy. Při použití by se neměl nanášet na oblast prsou.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Pozornost není ovlivněna.

Ibalgin Duo Effect obsahuje parabeny a propylenglykol, které mohou u citlivých jedinců způsobit podráždění kůže či alergické reakce.

3. Jak se přípravek Ibalgin Duo Effect používá

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Léčba poúrazových stavů a bolest zad
Pokud lékař neurčí jinak, dospělí a dospívající od 12 let si nanáší na postižené místo a jeho okolí 2–3krát denně v časových odstupech 4–5 hodin asi 1 mm silnou vrstvu krému, která se lehce vetře do kůže.
Při rozsáhlých a bolestivých výronech se může zpočátku místo ošetřené krémem překrýt neprodyšným obvazem, nejlépe přes noc.
Při silnějších bolestech je vhodné po konzultaci s lékařem léčbu doplnit tabletami s obsahem ibuprofenu.
Vyhněte se zanesení krému do otevřených ran, na narušený povrch kůže, na sliznice a do očí.
Po aplikaci krému si umyjte ruce, pokud nejsou léčeným místem.
Bez porady s lékařem nepoužívejte přípravek déle než 2 týdny.
Pokud při léčbě nedojde do 7 dnů k ústupu obtíží nebo naopak dojde ke zhoršení či se projeví nežádoucí účinky léku, přerušte léčbu a obraťte se na lékaře.
Při zánětlivých revmatických onemocněních se o vhodnosti použití a délce léčby přípravkem Ibalgin Duo Effect poraďte s lékařem. Pokud lékař neurčí jinak, Ibalgin Duo Effect se při těchto onemocněních používá většinou po dobu 2–3 týdnů. Při žilních onemocněních se o délce léčby přípravkem Ibalgin Duo Effect poraďte s lékařem. Pokud lékař neurčí jinak, Ibalgin Duo Effect se při těchto onemocněních používá většinou po dobu 1–2 týdnů. Používání Ibalgin Duo Effect při žilních onemocněních je jen součástí komplexní léčby. Dodržujte ostatní léčebné postupy, které vám doporučil lékař (užívání jiných léků, kompresní léčba obinadlem nebo punčochou).

Jestliže jste užil(a) více přípravku Ibalgin Duo Effect, než jste měl(a)
Předávkování nebylo dosud popsáno.
Při náhodném požití většího množství přípravku malým dítětem může dojít k nevolnosti až zvracení. Je vhodné zvracení podpořit nebo vyvolat a vyhledat lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) použít přípravek Ibalgin Duo Effect
Pokud jste zapomněli aplikovat přípravek Ibalgin Duo Effect ve správný čas, aplikujte ho, jakmile si vzpomenete, a pak pokračujte jako obvykle. Neaplikujte dvojnásobné množství, aby byla doplněna chybějící dávka.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Protože je Ibalgin Duo Effect podáván místně na bolestivou oblast, je zde menší riziko komplikací, než při podání ibuprofenu (nebo podobného protizánětlivého léku proti bolesti) ústy.
Během léčby může ojediněle dojít k projevům přecitlivělosti na některou složku přípravku, která se může projevit místním zduřením a zčervenáním kůže, pocity pálení nebo svědění, někdy i výsevy drobných pupínků. Pokud se u vás objeví kožní vyrážka s puchýři kontaktujte svého lékaře.
Pokud se u Vás vyskytnou otoky v obličeji nebo pocit dušnosti, okamžitě léčbu přerušte a vyhledejte lékaře.
Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. Jak přípravek Ibalgin Duo Effect uchovávat

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 25 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Ibalgin Duo Effect obsahuje
Léčivými látkami jsou:
Ibuprofenum 1,5 g (5%), Heparinoidum S (100 m.j./mg) 60 mg ve 30 g krému. Ibuprofenum 2,5 g (5%), Heparinoidum S (100 m.j./mg) 100 mg v 50 g krému. Ibuprofenum 5 g (5%), Heparinoidum S (100 m.j./mg) 200 mg ve 100 g krému.
Pomocnými látkami jsou: střední nasycené triacylglyceroly, stearomakrogol 100, stearomakrogol 1050, hyetelosa, kyselina stearová, cetylstearylal­kohol, methylparaben, propylparaben, propylenglykol, čištěná voda.

Jak přípravek Ibalgin Duo Effect vypadá a co obsahuje toto balení
Popis: téměř bílý krém.
Velikost balení: 30 g, 50 g nebo 100 g krému.
Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen: 10.4.2013

IBALGIN 600

potahované tablety
(Ibuprofenum)

Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.
 • Tento přípravek byl předepsán Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek Ibalgin 600 a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ibalgin 600 užívat
 3. Jak se přípravek Ibalgin 600 užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek Ibalgin 600 uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK IBALGIN 600 A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Ibalgin 600 obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Zabraňuje tvorbě tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně. Ibuprofen zmírňuje bolest a zánět různého původu, zvláště u onemocnění pohybového ústrojí. Ibuprofen tlumí rovněž horečku, která provází zánět.
Přípravek Ibalgin 600 potahované tablety se užívá k léčbě revmatických onemocnění především zánětlivého původu postihujících klouby, páteř, šlachy, dále při poranění měkkých tkání jako je pohmoždění a podvrtnutí apod. Přípravek je vzhledem k množství léčivé dávky v jedné tabletě určen pro dospělé a dospívající od 15 let. Pro děti ve věku 12–15 let je vhodný přípravek s obsahem 400 mg ibuprofenu (Ibalgin 400), pro děti ve věku 6 – 12 let je vhodný přípravek s obsahem 200 mg ibuprofenu (Ibalgin 200), dětem do 6 let věku je určen ibuprofen v suspenzi (Ibalgin sus).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK IBALGIN 600 UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ibalgin 600

 • jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na ibuprofen (léčivou látku přípravku) nebo nebo na kteroukoli další složku přípravku a při přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou nebo některé jiné protizánětlivé léky, projevující se jako průduškové astma nebo kopřivka
 • jestliže máte aktivní nebo opakující se vřed nebo krvácení do žaludku nebo dvanáctníku, při krvácení nebo proděravění v zažívacím traktu způsobených nesteroidními protizánětlivými léky v minulosti
 • jestliže máte závažné srdeční selhání
 • jestliže trpíte poruchou krvetvorby nebo poruchou krevní srážlivosti
 • v třetím trimestru těhotenství

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Ibalgin 600 je zapotřebí

 • pokud trpíte těžší poruchou ledvin, jater
 • při průduškovém astmatu i v klidovém stavu
 • při některých onemocněních pojivové tkáně (tzv. kolagenózy)
 • při současné léčbě léky snižujícími srážení krve
 • jestliže jste prodělali vředovou chorobu žaludku nebo dvanáctníku
 • při zánětlivém vředovém onemocnění trávicího ústrojí jako např. Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida
 • pokud máte srdeční obtíže, prodělali jste v minulosti cévní mozkovou příhodu nebo máte rizikové faktory pro rozvoj cévních příhod (např. vysoký krevní tlak, cukrovku, vysoký cholesterol nebo kouříte)
 • v prvním a druhém trimestru těhotenství a při kojení

Léky patřící do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv mohou působit mírné zvýšení rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod. Riziko je více pravděpodobné, pokud jsou používány vysoké dávky a dlouhá doba léčby. Proto nepřekračujte doporučenou dávku ani dobu léčby.
Ibalgin 600 by se neměl užívat současně s jinými nesteroidními protizánětlivými léky.
U pacientů, u kterých se v minulosti vyskytl vřed žaludku nebo dvanáctníku, především pokud byla vředová choroba komplikována krvácením nebo perforaci zažívacího traktu, dále u starších pacientů a také u pacientů vyžadujících současnou léčbu nízkými dávkami kyseliny acetylsalicylové, by mělo být zváženo podání léků chránících sliznici žaludku a dvanáctníku.
V průběhu léčení se ojediněle může vyskytnout krvácení ze zažívacího traktu, vřed nebo perforace. Vznik těchto stavů může, ale nemusí být provázen varovnými příznaky. Riziko vzniku krvácení, vředu nebo perforace v zažívacím traktu se zvyšuje se stoupající dávkou léku. Závažnost těchto poruch je obecně vyšší u starších pacientů.
Pokud se u pacienta léčeného Ibalginem 600 objeví krvácení ze zažívacího traktu, musí být Ibalgin 600 vysazen. Ženy, které plánují otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit s lékařem.
Přípravek Ibalgin 600 není vzhledem k množství léčivé látky v jedné tabletě a lékové formě určen dětem do 15 let. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Účinky přípravku Ibalgin 600 potahované tablety a některých přípravků současně užívaných se mohou vzájemně ovlivňovat. Léky snižující srážlivost krve zvyšují riziko krvácení. Kyselina acetylsalicylová a jiné protizánětlivé léky, kortikoidy a léky proti depresi ze skupiny SSRI zvyšují riziko nežádoucích účinků v zažívacím ústrojí včetně krvácení a vředové choroby. Léčivá látka ibuprofen může zvýšit hladinu lithia a digoxinu v krvi a tím zvýšit jejich nežádoucí účinky. Ibuprofen může snižovat účinek léků používaných k léčení vysokého krevního tlaku a močopudných léků. Ibuprofen snižuje účinek léků snižujících hladinu kyseliny močové v krvi (např. probenecid, sulfinpyrazon). Ibuprofen může zvýšit toxicitu metotrexátu (léku proti rakovině a některým kloubním onemocněním), baklofenu (léku snižujícího svalové napětí) a poškození ledvin způsobené podáváním cyklosporinu (léku užívaného po transplantaci). Při současném podávání s kaliumšetřícími močopudnými léky může dojít ke zvýšení hladiny draslíku v krvi. Při současném podávání chinolonových antibiotik a nesteroidních antirevmatik se může zvýšit riziko vzniku křečí.

Užívání přípravku Ibalgin 600 s jídlem a pitím
Potahované tablety se užívají při jídle nebo po jídle, polykají se celé, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, zapíjejte lék mlékem. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék. Přípravek se nesmí podávat v třetím trimestru těhotenství.
V prvním a druhém trimestru těhotenství a při kojení užívejte přípravek pouze na výslovné doporučení lékaře. Ženy, které chtějí otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Není známo, že by přípravek Ibalgin 600 jakkoliv ovlivňoval pozornost a schopnost soustředění.

Důležité informace o některých složkách přípravku Ibalgin 600
Na pomocné látky obsažené v tomto přípravku se nevztahují žádná zvláštní upozornění.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK IBALGIN 600 UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Ibalgin 600 přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Dávkování a délku léčby určuje vždy lékař podle druhu a závažnosti onemocnění.
Dospělí a mladiství od 15 let obvykle užívají při léčení revmatických obtíží a bolestí při poraněních měkkých tkání l potahovanou tabletu Ibalgin 600 3 – 4krát denně.
Při výskytu ranní ztuhlosti a bolesti kloubů se doporučuje použít večerní dávku krátce před spaním.
Potahované tablety se užívají při jídle nebo po jídle, polykají se celé, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, zapíjejte lék mlékem.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Ibalgin 600 , než jste měl(a)
Při předávkování nebo náhodném požití tablet dítětem ihned vyhledejte lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užítpřípravek Ibalgin 600
Pokud zapomenete vzít tabletu Ibalgin 600, užijte ji jakmile si vzpomenete. Mezi jednotlivými dávkami musí být minimální časový odstup 4 hodin. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Ibalgin 600
Bez porady s Vašim lékařem nepřerušujte doporučenou dobu užívání přípravku, i když se budete cítit lépe.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Ibalgin 600 nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Jestliže se objeví kopřivka, náhle vzniklý otok kolem očí, pocit tísně na hrudníku nebo obtíže s dechem, dále bolesti v nadbřišku nebo poruchy vidění, případně krvácení z trávicího traktu (zvracení krve nebo dočerna zbarvená stolice), přerušte užívání přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře.

Při užívání ibuprofenu (léčivé látky přípravku Ibalgin 600) se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky seřazeny dle četnosti výskytu:
Velmi často (možnost výskytu u více než u 1 pacienta z 10 léčených pacientů): pocit na zvracení, zvracení, pálení žáhy, průjem, zácpa, nadýmání.
Často (možnost výskytu u 1–10 pacientů ze 100 léčených pacientů): bolest v nadbřišku.
Méně často (možnost výskytu u 1– 10 pacientů z 1000 léčených pacientů): bolest hlavy, závrať.
Vzácně (možnost výskytu u 1 –10 pacientů z 10 000 léčených pacientů): zánět sliznice žaludku, žaludeční nebo dvanáctníkový vřed1, krvácení z trávicího traktu (projevuje se jako černá stolice v důsledku natrávené krve nebo krev ve stolici)1, perforace sliznice trávicího traktu (1), alergické reakce jako horečka, vyrážka, poškození jater, srdeční selhávání, otoky, sterilní zánět mozkových plen (2), zúžení průdušek (3), zánět slinivky břišní, poruchy vidění a vnímaní barev, tupozrakost, poškození jaterních funkcí (4).
Velmi vzácně (možnost výskytu u méně než u 1 pacienta z 10 000 léčených pacientů): zánět sliznice ústní dutiny provázený vznikem vředů (ulcerózní stomatitida), nové vzplanutí zánětlivých onemocnění s tvorbou vředů na sliznici trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), pokles počtu krvinek nebo krevních destiček, zadržení vody a/nebo soli s otoky, nespavost, deprese, emoční labilita, palpitace (bušení srdce vnímané pacientem), snížení krevního tlaku, vysoký krevní tlak, zánět močového měchýře, přítomnost krve v moči, porucha funkce ledvin, zánět ledvin, nefrotický syndrom (soubor příznaků při onemocnění ledvin), puchýřovité kožní reakce.

1 Tyto nežádoucí účinky mohou, ale nemusí být provázeny varovnými příznaky. Riziko vzniku těchto nežádoucích účinků stoupá se zvyšující se dávkou, je vyšší u starších pacientů, u osob, u kterých se v minulosti vyskytl žaludeční či dvanáctníkový vřed (zejména spojený s krvácením nebo perforací sliznice žaludku či dvanáctníku), dále u pacientů léčených dlouhodobě kyselinou acetylsalicylovou pro snížení srážlivosti krve. U těchto pacientů může lékař navrhnout současné podávání léčiv, které chrání sliznici trávicího traktu.
2 Zejména u pacientů s onemocněním pojiva (systémový lupus erythematodes a některé typy kolagenóz).
3 U pacientů s průduškovým astmatem.
4 Poškození jaterních funkcí je obvykle přechodné.

Léky jako je Ibalgin 600 mohou působit mírné zvýšení rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod. Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK IBALGIN 600 UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek Ibalgin 600 nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte;
Blistr: Uchovávejte při teplotě do 25 oC v původním vnitřním obalu, vnitřní obal uchovávejte v krabičce.
Lahvička: Uchovávejte při teplotě do 25 oC v dobře uzavřeném původním vnitřním obalu.
Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ibalgin 600 obsahuje

 • Léčivou látkou je Ibuprofenum 600 mg v 1 potahované tabletě
 • Pomocnými látkami jsou hyprolóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, povidon 90, mastek, poloxamer 188, sodná sůl karboxymetylškrobu (typ C), hypromelóza 2910/3, kyselina stearová, makrogol 6000, oxid titaničitý, erytrosin, simetikonová emulze SE 4

Jak přípravek Ibalgin 600 vypadá a co obsahuje toto balení
Ibalgin 600 jsou sytě růžové potahované tablety.
Velikost balení: 30 nebo 100 potahovaných tablet
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva k. s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen: 2.12.2009

IBALGIN RAPID

400 mg, potahované tablety
Ibuprofenum

Přečtěte si pozorně tento příbalový leták, protože obsahuje pro vás důležité údaje.
Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

 • Pokud se do 4 dnů v případě bolesti nebo 3 dnů při migréně nebo horečce, nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v tomto příbalovém letáku:

 1. Co je přípravek IBALGIN RAPID a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek IBALGIN RAPID užívat
 3. Jak se přípravek IBALGIN RAPID užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek IBALGIN RAPID uchovávat
 6. Obsah balení a další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK IBALGIN RAPID A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivá látka přípravku – ibuprofen – patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv; přípravků, které zmírňují bolest a snižují horečku.
Přípravek IBALGIN RAPID obsahuje ibuprofen ve formě ibuprofen-lysinátu, který se snadno v těle rozkládá a účinná látka se dobře vstřebává do krevního řečiště, a tak se rychle dostane ke zdroji bolesti. IBALGIN RAPID je určený k symptomatické léčbě mírné až středně silné akutní bolesti různého původu, jako jsou např. bolesti hlavy (včetně tenzní bolesti hlavy a migrény), bolesti zubů, bolesti po extrakci zubů (včetně chirurgického vyjmutí neprořezaných zubů), bolesti svalů a bolestivé menstruace. IBALGIN RAPID též snižuje teplotu při horečnatých stavech.
Přípravek je určen dospělým a mladistvým s hmotností vyšší než 40 kg (od 12 let věku).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK IBALGIN RAPID UŽÍVAT

Neužívejte přípravek IBALGIN RAPID

 • jestliže jste alergický/á na ibuprofen (léčivá látka přípravku IBALGIN RAPID) nebo kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6);
 • jestliže jste přecitlivělý/á na kyselinu acetylsalicylovou nebo některé jiné nesteroidní protizánětlivé léky, což se projevuje jako dušnost (dechová nedostatečnost), astma, rýma, otok nebo kopřivka;
 • jestliže máte aktivní nebo opakující se vřed nebo krvácení do žaludku nebo dvanáctníku, nebo pokud jste někdy v minulosti opakovaně měl/a aktivní nebo opakující se vřed nebo krvácení (alespoň dvakrát) do žaludku nebo dvanáctníku;
 • pokud jste někdy měl/a krvácení nebo perforaci (proděravění) zažívacího traktu ve vztahu k předchozí léčbě protizánětlivý­mi léky;
 • jestliže trpíte cerebrovaskulárním (týkajícím se mozkových cév) nebo jiným aktivním krvácením;
 • jestliže trpíte poruchou krvetvorby nebo poruchou krevní srážlivosti;
 • jestliže trpíte závažným selháváním srdce, jater nebo ledvin;
 • jestliže trpíte závažnou dehydratací (způsobenou zvracením, průjmem, nebo nedostatečným příjmem tekutin);
 • pokud jste žena ve třetím trimestru těhotenství;
 • u dětí s hmotností do 40 kg (do 12 let věku).

Upozornění a opatření
Před užitím tohoto přípravku (nebo jakéhokoli jiného přípravku obsahujícího ibuprofen) se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem

 • pokud trpíte poruchou ledvin nebo jater,
 • bezprostředně po velké operaci,
 • pokud trpíte dědičnou poruchou krvetvorby (akutní intermitentní porfyrie),
 • pokud trpíte průduškovým astmatem,
 • pokud současně užíváte léky, které by mohly zvyšovat riziko poškození zažívacího traktu nebo krvácení (viz níže),
 • pokud trpíte systémovým onemocněním lupus erytematodes (onemocnění imunitního systému) nebo smíšeným onemocněním pojivové tkáně (riziko vzniku aseptické meningitidy),
 • pokud trpíte zánětlivým vředovým onemocněním trávicího ústrojí jako např. Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou,
 • pokud máte srdeční obtíže, prodělal/a jste v minulosti cévní mozkovou příhodu nebo máte rizikové faktory pro rozvoj cévních příhod (např. vysoký krevní tlak, cukrovku, vysokou hladinu cholesterolu nebo kouříte), měl/a byste si promluvit o Vaší léčbě s lékařem nebo lékárníkem,
 • pokud trpíte sennou rýmou (alergií na pyly), nosními polypy nebo chronickými obstrukčními dýchacími potížemi, existuje zvýšené riziko alergických reakcí. Mohou se projevit jako záchvaty astmatu (tzv. analgetické astma), Quinckeho edém nebo kopřivka.
 • pokud trpíte dehydratací.

Při dlouhodobém podávání přípravku IBALGIN RAPID je třeba pravidelně kontrolovat hodnoty jaterních a ledvinných funkcí, stejně jako krevní obraz.
Nežádoucí účinky mohou být minimalizovány užitím nejnižší účinné dávky po co nejkratší možnou dobu.
U starších pacientů je zvýšené riziko nežádoucích účinků.
Současné užití nesteroidních protizánětlivých léků, včetně selektivních inhibitorů cyklooxygenázy-2, zvyšuje riziko nežádoucích reakcí (viz bod „Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky“ níže) a je třeba se mu vyhnout.
Pokud se během léčby přípravkem IBALGIN RAPID objeví krvácení do zažívacího traktu nebo tvorba vředů, musí být léčba ukončena a vyhledána pomoc lékaře.
Krvácení, vředy nebo proděravění zažívacího traktu se mohou vyskytnout kdykoli během léčby, a to i bez varovných příznaků nebo předchozích vážných příhod týkajících se zažívacího traktu. Riziko krvácení, vředů nebo proděravění zažívacího traktu se zvyšuje se zvyšující se dávkou, u pacientů s vředy v anamnéze a u starších pacientů. Některé současně užívané léky (jiné nesteroidní protizánětlivé léky, kortikosteroidy, antikoagulancia jako je warfarin, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), nebo léky snižující srážlivost krve jako je kyselina acetylsalicylová) mohou zvyšovat riziko poškození trávicího traktu nebo krvácení.
U pacientů se zvýšeným rizikem poškození trávicího traktu má být zváženo současné podávání léků s ochranným účinkem (např. misoprostolu nebo inhibitorů protonové pumpy).
Pokud jste již prodělal/a poškození trávicího traktu, zejména ve starším věku, měl/a byste lékaři hlásit jakékoliv neobvyklé břišní příznaky (zvláště krvácení do zažívacího traktu), a to zejména v počátečních stádiích léčby.
Léčivé přípravky, jako je např. IBALGIN RAPID, mohou být spojeny s malým zvýšeným rizikem srdečního záchvatu (infarktu myokardu) nebo mrtvice (mozkové příhody). Jakékoli riziko je pravděpodobnější při vyšších dávkách a dlouhodobé léčbě. Nepřekračujte doporučenou dávku nebo dobu trvání léčby (3 dny v případě migrény nebo horečky a 4 dny při léčbě bolesti).
Velmi vzácně byly během léčby nesteroidními protizánětlivými léky zaznamenány závažné kožní reakce se zarudnutím a tvorbou puchýřů, z nichž některé byly fatální (exfoliativní dermatitida, Stevens- Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza/Lyellův syndrom; viz bod 4). Riziko těchto reakcí se zdá být největší na začátku léčby, protože tyto reakce se ve většině případů objevily během prvních měsíců léčby. Při prvních příznacích kožní vyrážky, poškození sliznic nebo jakýchkoli jiných známkách reakce z přecitlivělosti byste měl/a přestat užívat přípravek IBALGIN RAPID a navštívit okamžitě lékaře.
Obecně platí, že návykové užívání (různých typů) analgetik může vést k trvalým závažným problémům s ledvinami. Toto riziko může narůstat při fyzické námaze spojené se ztrátou soli a dehydratací. Proto je třeba se tomu vyhnout.
Během planých neštovic se užívání přípravku IBALGIN RAPID nedoporučuje.
Dlouhodobější užívání jakéhokoliv typu přípravku proti bolestem hlavy může tyto bolesti zhoršit. Pokud máte časté nebo dennodenní bolesti hlavy navzdory (nebo kvůli) pravidelnému užívání léků proti bolestem hlavy, vyhledejte konzultaci lékaře před užitím dalšího léku proti bolesti. Léčba by měla být přerušena, pokud je diagnostikována bolest hlavy z nadužívání léků proti bolesti. Ibuprofen může zastřít příznaky infekce (horečka, bolest a otok).

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Čemu byste se měl/a vyhnout, pokud užíváte tento přípravek?
Některé léky proti srážení krve (antikoagulancia jako např. kyselina acetylsalicylová, warfarin, tiklopidin), některé léky proti vysokému krevnímu tlaku (ACE inhibitory jako např. kaptopril, betablokátory, antagonisté angiotenzinu II) a dokonce i některé jiné léky mohou ovlivňovat nebo být ovlivněny léčbou ibuprofenem. Proto vždy vyhledejte radu lékaře, než užijete ibuprofen s jinými léky. Prosím, informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Zejména ho informujte, pokud užíváte: − kyselinu acetylsalicylovou nebo jiná nesteroidní antirevmatika (protizánětlivé léky a analgetika) a glukokortikoidy (léčivé přípravky obsahující kortizon nebo látky příbuzné kortizonu), protože tyto přípravky mohou zvyšovat riziko vředů zažívacího traktu nebo krvácení do něj, − selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) (léky k léčbě deprese), protože tyto léky mohou zvyšovat riziko krvácení do zažívacího traktu, − léky zabraňující shlukování krevních destiček, protože se může zvýšit riziko krvácení, − kyselinu acetylsalicylovou (v nízké dávce), protože účinek ředění krve může být zeslaben, − léky proti vysokému krevnímu tlaku a léky na odvodnění, protože ibuprofen může zeslabovat účinky těchto léků a může zde být zvýšené riziko pro ledviny, − draslík šetřící diuretika, protože to může vést k hyperkalemii, − chinolonová antibiotika, protože se může zvýšit riziko křečí, − aminoglykosidy (antibiotika), protože ibuprofen může snížit odbourávání aminoglykosidů, jejich společné podávání může zvýšit riziko toxicity pro ledviny a vnitřní ucho a sluchový nerv, − deriváty sulfonylurey (přípravky k léčbě cukrovky) kvůli možnému vzájemnému ovlivnění s ibuprofenem, − přípravky obsahující lithium (lék k léčbě manického depresivního onemocnění a deprese), digoxin (při srdeční nedostatečnosti), léky k ředění krve (jako warfarin), fenytoin (při epilepsii) a metotrexát (lék proti rakovině nebo revmatismu), protože ibuprofen může zesilovat účinky těchto léků, − sulfinpyrazon, probenecid (léky proti dně), protože vylučování ibuprofenu může být zpomaleno, − existují klinická data naznačující, že nesteroidní protizánětlivé léky mohou zvyšovat hladinu baklofenu v plazmě, − cyklosporin, takrolimus (imunosupresivní léky), protože může nastat poškození ledvin, − zidovudin (lék k léčbě HIV/AIDS), protože užívání přípravku IBALGIN RAPID může mít za následek zvýšené riziko krvácení do kloubů nebo krvácení, které vede k otokům u HIV pozitivních pacientů s hemofilií.

Užívání přípravku IBALGIN RAPID s jídlem, pitím a alkoholem
Potahované tablety se polykají celé, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny.
Tabletu lze užít nezávisle na jídle. Pokud tabletu užijete s jídlem nebo krátce po jídle, nástup účinku se může zpozdit. Užívání s jídlem však zlepšuje snášenlivost přípravku a snižuje pravděpodobnost zažívacích problémů. Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.

Fertilita, těhotenství a kojení
Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoli lék. Informujte svého lékaře, pokud otěhotníte během užívání přípravku IBALGIN RAPID.
Přípravek nesmí užívat ženy v třetím trimestru těhotenství.
V prvním a druhém trimestru těhotenství užívejte přípravek pouze na výslovné doporučení lékaře.
Ibuprofen přechází do mateřského mléka jenom ve velmi malém množství. Pokud je to nezbytné, je proto možné přípravek IBALGIN RAPID během kojení krátkodobě užívat. Nežádoucí vliv na kojence se neočekává a nebyl nikdy zaznamenán. V případě dlouhodobého užívání se poraďte se svým lékařem. Tento přípravek patří mezi skupinu léků (nesteroidní protizánětlivé léky), které mohou snižovat schopnost ženy otěhotnět. Tento vliv je vratný po ukončení léčby.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek může vyvolat závratě, únavu a poruchy vidění, čímž mohou být nežádoucím způsobem ovlivněny aktivity, které vyžadují pozornost. Neřiďte vozidlo ani neobsluhujte stroje, pokud toto u Vás nastane.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK IBALGIN RAPID UŽÍVÁ

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý/á, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Dospělí a mladiství s hmotností od 40 kg (od 12 let věku)
Počáteční dávka je 1 tableta přípravku IBALGIN RAPID (400 mg ibuprofenu), poté 1 tableta přípravku (400 mg ibuprofenu) každých 6 hodin podle potřeby. Dodržujte interval alespoň 6 hodin mezi dvěma dávkami a neužívejte více než 3 tablety přípravku IBALGIN RAPID (1 200 mg ibuprofenu) během 24 hodin, aniž byste se poradil/a s lékařem.
Přípravek IBALGIN RAPID není vzhledem k velikosti jednotlivé dávky určen dětem do 40 kg (do 12 let věku).

Starší pacienti
U starších pacientů je dávkování stejné jako u ostatních dospělých, je však nutná zvýšená opatrnost (viz bod Upozornění a opatření).

Pacienti se sníženou funkcí jater nebo ledvin
U pacientů se sníženou funkcí jater a ledvin je třeba zvýšené opatrnosti (viz bod Upozornění a opatření). Navštivte lékaře, pokud je třeba tento přípravek užívat déle než 3 dny v případě migrény nebo horečky nebo déle než 4 dny v případě léčby bolesti, nebo pokud se příznaky zhoršují. Nepřekračujte doporučenou dávku nebo délku léčby.

Jestliže jste užil/a více přípravku IBALGIN RAPID, než jste měl/a
Při předávkování nebo náhodném požití potahovaných tablet dítětem vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Hlavními příznaky předávkování jsou nevolnost, zvracení, bolest břicha, krvácení ze zažívacího traktu (viz také bod 4 níže), průjem, bolest hlavy, závratě nebo ospalost. Vzácně se může objevit nízký krevní tlak, omezené dýchání a ztráta vědomí.

Jestliže jste zapomněl/a užít přípravek IBALGIN RAPID
Pokud jste zapomněl/a užít svou dávku, neužívejte větší než doporučené množství při Vaší další dávce. Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků je zvýšena u starších pacientů, u pacientů s anamnézou žaludečních nebo dvanáctníkových vředů (zejména s krvácením nebo proděravěním sliznice) a u pacientů dlouhodobě léčených přípravky obsahujícími kyselinu acetylsalicylovou.
Přerušte užívání tohoto přípravku a vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc při výskytu jakékoli reakce z přecitlivělosti, jako je kožní vyrážka, poškození sliznic, kopřivka, náhle vzniklý otok kolem očí, pocit tísně na hrudníku s obtížným dýcháním nebo polykáním, dále při bolesti v nadbřišku nebo poruchách vidění, nebo při krvácení z trávicího traktu (zvracení krve nebo dočerna zbarvená stolice).

Nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout, jsou zmíněny níže podle četnosti výskytu:
Velmi časté (postihují více než 1 z 10 léčených pacientů): − nevolnost, zvracení, pálení žáhy, průjem, zácpa, nadýmání.
Časté (postihují až 1 z 10 léčených pacientů): − bolest v břiše a mírné krvácení v žaludku a střevech, které může způsobit ve výjimečných případech anémii.
Méně časté (postihují až 1 ze 100 léčených pacientů): − bolest hlavy, závratě, nespavost, pohybový neklid (agitovanost), podrážděnost nebo únava, poruchy vidění, kopřivka, svědění, alergické reakce (jako kožní vyrážka a svědění, stejně jako záchvaty astmatu), zánět, tvorba vředů nebo proděravění sliznice zažívacího traktu (dočerna zbarvená stolice a zvracení krve), zánět v ústech, zhoršení již existujícího onemocnění střev (kolitida nebo Crohnova choroba).
Vzácné (postihují až 1 z 1 000 léčených pacientů): − srdeční selhání, aseptická meningitida (zejména u pacientů s onemocněním pojivové tkáně nebo systémovým lupus erythematodes), poruchy vnímaní barev, rozmazané vidění, tinitus (ušní šelest), poruchy jaterních funkcí (obvykle vratné).
Velmi vzácné (postihují až 1 z 10 000 léčených pacientů): − dechové potíže (zejména u pacientů s bronchiálním astmatem), zhoršení astmatu, zánět výstelky jícnu (hltanu nebo polykací trubice vedoucí do žaludku), zánět slinivky břišní spojený s výraznou bolestí v horní části břicha šířící se do zad a zvracením (pankreatitida), abnormální zúžení střev, problémy s krvetvorbou (první příznaky jsou: horečka, bolení v krku, povrchové vředy v ústech, příznaky podobné chřipce, závažné vyčerpání, krvácení z nosu a kůže), zadržování tekutin a/nebo sodíku, psychotické reakce, deprese, emoční labilita, palpitace (rychlé bušení srdce vnímané pacientem), srdeční záchvat (infarkt myokardu), snížení nebo zvýšení krevního tlaku, zánět močového měchýře, přítomnost krve v moči, porucha funkce ledvin včetně otoku a zakalené moči (nefrotický syndrom) nebo zánětlivé onemocnění ledvin (intersticiální nefritida), což může vést k akutnímu selhání ledvin, krev v moči a horečka mohou být příznaky poškození ledvin (papilární nekrόza), zvýšená koncentrace močoviny v krvi, otok, poškození jater (prvním příznakem může být změněné zbarvení kůže), poškození jater zejména při dlouhodobé léčbě, selhání jater, akutní hepatitida (zežloutnutí kůže nebo bělma očí, únava a horečka), závažné kožní reakce včetně vyrážky se zarudnutím a tvorbou puchýřů, Stevens-Johnsonův syndrom a nekrόza (odumření) tkáně, závažné projevy přecitlivělosti – hypersenzitivity (otoky obličeje, jazyka a hrtanu, dechové obtíže, zrychlená tepová frekvence, nízký krevní tlak, závažný šok), ztráta vlasů (alopecie).

Léky obsahující ibuprofen (nebo některá jiná nesteroidní antirevmatika), jako je např. IBALGIN RAPID, mohou být spojeny s mírným zvýšením rizika srdečních nebo cévních mozkových příhod. Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

5. JAK PŘÍPRAVEK IBALGIN RAPID UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.
Uchovávejte při teplotě do 30 °C v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.
Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek IBALGIN RAPID obsahuje
Léčivou látkou je ibuprofenum. Jedna potahovaná tableta obsahuje ibuprofenum 400 mg, což odpovídá ibuprofenum lysinicum 684 mg.
Pomocnými látkami jsou:
Jádro:
Silicifikovaná mikrokrystalická celulosa (typ Prosolv SMCC 90), sodná sůl kroskarmelosy, koloidní bezvodý oxid křemičitý, hyprolosa (typ EF), natrium-stearyl-fumarát.
Potah tablety:
Hypromelosa 2910/3, makrogol 6000, mastek, oxid titaničitý (E171), polysorbát 80, simetikonová emulze SE 4, sodná sůl erythrosinu (E127).

Jak přípravek IBALGIN RAPID vypadá a co obsahuje toto balení
IBALGIN RAPID jsou světle fialově červené podlouhlé bikonvexní potahované tablety.
Velikost balení: 6, 12, 18 nebo 24 potahovaných tablet, tj. 1 až 4 blistry po 6 potahovaných tabletách v krabičce společně s příbalovou informací.
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika

Tento přípravek je v členských státech EHP registrován pod následujícími názvy:
Bulharsko IBALGIN FAST
Česká republika IBALGIN RAPID
Německo Ibuflam-Lysin 400 mg Filmtabletten
Litva Ibalgin Fast 400 mg plevele dengtos tabletes
Lotyšsko IBALGIN FAST 400 mg apvalkotās tablets
Polsko IBALGIN FAST
Portugalsko Ibalgin
Slovenská republika IBALGIN FAST
Maďarsko ALGOFLEX RAPID 400 mg filmtabletta
Rumunsko IBALGIN RAPID
Slovinsko IBALGIN NEO

Tento příbalový leták byl naposledy schválen: 24.3.2012

IBALGIN 200

potahované tablety
(Ibuprofenum)

Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než začnete tento přípravek užívat.
Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však přípravek Ibalgin 200 musíte užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co nejvíce prospěl.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu.
 • Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 3–5 dnů, poraďte se o dalším postupu s lékařem.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek Ibalgin 200 a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ibalgin 200 užívat
 3. Jak se přípravek Ibalgin 200 užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek Ibalgin 200 uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK IBALGIN 200 A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Ibalgin 200 obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Zabraňuje tvorbě tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně.
Ibuprofen zmírňuje bolest a zánět různého původu. Ibuprofen rovněž tlumí horečku, která provází např. nemoci z nachlazení.
Přípravek Ibalgin 200 se používá např. při bolesti hlavy, zubů, zad, při bolestivé menstruaci, bolestech po operaci, při bolesti svalů a kloubů provázející chřipková onemocnění, při poranění měkkých tkání jako je pohmoždění a podvrtnutí, dále při horečnatých stavech při chřipkových onemocněních a jako doplňková léčba horečnatých stavů při jiných onemocněních.
V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře (artritidě a artróze) nebo měkkých tkání pohybového ústrojí provázených bolestivostí, zarudnutím, otokem a kloubní ztuhlostí se přípravek používá pouze na doporučení lékaře.
Přípravek je určen pro dospělé, mladistvé a děti od 6 let. Dětem do 6 let věku je určen ibuprofen v suspenzi.

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK IBALGIN 200 UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ibalgin 200

 • jestliže jste alergický/á (přecitlivělý/á) na ibuprofen (léčivou látku přípravku) nebo na kteroukoli další složku přípravku a při přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou nebo některé jiné protizánětlivé léky, projevující se jako průduškové astma nebo kopřivka
 • jestliže máte aktivní nebo opakující se vřed nebo krvácení do žaludku nebo dvanáctníku, při krvácení nebo perforaci v zažívacím traktu způsobených nesteroidními protizánětlivými léky v minulosti
 • jestliže máte závažné srdeční selhání
 • jestliže trpíte poruchou krvetvorby a poruchou krevní srážlivosti

Přípravek nesmí užívat ženy v třetím trimestru těhotenství.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Ibalgin 200 je zapotřebí

 • pokud trpíte těžší poruchou ledvin, jater
 • při průduškovém astmatu i v klidovém stavu
 • při některých onemocněních pojivové tkáně (tzv. kolagenózy)
 • při současné léčbě léky snižujícími srážení krve (kyselina acetylsalicylová, warfarin)
 • jestliže jste prodělali vředovou chorobu žaludku nebo dvanáctníku
 • při zánětlivém vředovém onemocnění trávicího ústrojí jako např. Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida
 • pokud máte srdeční obtíže, prodělali jste v minulosti cévní mozkovou příhodu nebo máte rizikové faktory pro rozvoj cévních příhod (např. vysoký krevní tlak, cukrovku, vysoký cholesterol nebo kouříte)
 • v prvním a druhém trimestru těhotenství a při kojení

Pokud se vás týká některý z výše uvedených bodů užívejte přípravek pouze na doporučení lékaře.

Podávání některých nesteroidních protizánětlivých léčiv (mezi která Ibalgin 200 patří) může být spojeno s mírným zvýšením rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod. Riziko je více pravděpodobné, pokud jsou používány vysoké dávky a dlouhá doba léčby. Proto nepřekračujte doporučenou dávku ani dobu léčby.
Ibalgin 200 by se neměl užívat současně s jinými nesteroidními protizánětlivými léky.
U pacientů, u kterých se v minulosti vyskytl vřed žaludku nebo dvanáctníku, především pokud byla vředová choroba komplikována krvácením nebo perforaci zažívacího traktu, dále u starších pacientů a také u pacientů vyžadujících současnou léčbu nízkými dávkami kyseliny acetylsalicylové, by mělo být zváženo podání léků chránících sliznici žaludku a dvanáctníku.
V průběhu léčení se ojediněle může vyskytnout krvácení ze zažívacího traktu, vřed nebo perforace. Vznik těchto stavů může, ale nemusí být provázen varovnými příznaky. Riziko vzniku krvácení, vředu nebo perforace v zažívacím traktu se zvyšuje se stoupající dávkou léku. Závažnost těchto poruch je obecně vyšší u starších pacientů. Pokud se u pacienta léčeného Ibalginem 200 objeví krvácení ze zažívacího traktu, musí být Ibalgin 200 vysazen. Ženy, které plánují otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit s lékařem.
Přípravek Ibalgin 200 není vzhledem k množství léčivé látky v jedné tabletě a lékové formě určen dětem do 6 let.
Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky
Prosím, informujte svého lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.
Léky jako je warfarin, které snižují srážlivost krve mohou v kombinaci s ibuprofenem zvýšit riziko krvácení.
Protisrážlivý účinek nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové může být při současném užívání ibuprofenu snížen, ale tyto údaje nebyly zatím dostatečně prokázány. Kyselina acetylsalicylová a jiné protizánětlivé léky, kortikoidy a léky proti depresi ze skupiny SSRI zvyšují riziko nežádoucích účinků v zažívacím ústrojí včetně krvácení a vředové choroby. Léčivá látka ibuprofen může zvýšit hladinu lithia a digoxinu v krvi a tím zvýšit jejich nežádoucí účinky. Ibuprofen může snižovat účinek léků používaných k léčení vysokého krevního tlaku a močopudných léků. Ibuprofen snižuje účinek léků snižujících hladinu kyseliny močové v krvi (např. probenecid, sulfinpyrazon). Ibuprofen může zvýšit toxicitu metotrexátu (léku proti rakovině a některým kloubním onemocněním), baklofenu (léku snižujícího svalové napětí) a poškození ledvin způsobené podáváním cyklosporinu (léku užívaného po transplantaci). Při současném podávání s kalium šetřícími močopudnými léky může dojít ke zvýšení hladiny draslíku v krvi. Při současném podávání chinolonových antibiotik a nesteroidních antirevmatik se může zvýšit riziko vzniku křečí.

Užívání přípravku Ibalgin 200 s jídlem a pitím
Potahované tablety se polykají celé, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék užívejte během jídla nebo jej zapijte mlékem.
Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.
Přípravek se nesmí podávat v třetím trimestru těhotenství.
V prvním a druhém trimestru těhotenství užívejte přípravek pouze na výslovné doporučení lékaře. Pokud kojíte poraďte se před užíváním Ibalginu s lékařem. Ženy, které chtějí otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit s lékařem.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Není známo, že by přípravek Ibalgin 200 jakkoliv ovlivňoval pozornost a schopnost soustředění.

Důležité informace o některých složkách přípravku Ibalgin 200
Na pomocné látky obsažené v tomto přípravku se nevztahují žádná zvláštní upozornění.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK IBALGIN 200 UŽÍVÁ

Vždy užívejte přípravek Ibalgin 200 přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Pokud lékař neurčí jinak, dospělí a děti nad 12 let užívají obvykle 1 – 2 potahované tablety Ibalgin 200 3krát denně při horečnatých onemocněních, 1 – 2 potahované tablety při bolesti, nejvýše 6 tablet denně rozdělených do několika dávek. Odstup mezi jednotlivými dávkami je nejméně 4 hodiny.
Dětem ve věku 6 – 12 let se podává 1 potahovaná tableta 2 – 3krát denně. U dětí s tělesnou hmotností do 30 kg nepřekračujte dávku 400 mg denně. Doporučený odstup mezi jednotlivými dávkami je 6–8 hodin.
Potahované tablety se polykají celé, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék užívejte během jídla nebo jej zapijte mlékem.
V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře nebo mimokloubního revmatismu se přípravek užívá pouze na doporučení lékaře.
Pokud se vaše příznaky při léčbě přípravkem Ibalgin 200 zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů v případě horečky a do 5 dnů v případě bolesti, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dní.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Ibalgin 200 , než jste měl(a)
Při předávkování nebo náhodném požití tablet dítětem ihned vyhledejte lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ibalgin 200
Pokud zapomenete vzít tabletu Ibalgin 200 užijte ji jakmile si vzpomenete. Mezi jednotlivými dávkami musí být minimální časový odstup 4 hodin. Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Ibalgin 200 nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Při užívání ibuprofenu (léčivé látky přípravku Ibalgin 200) se mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky seřazeny dle četnosti výskytu:
Velmi často (možnost výskytu u více než u 1 pacienta z 10 léčených pacientů): pocit na zvracení, zvracení, pálení žáhy, průjem, zácpa, nadýmání.
Často (možnost výskytu u 1–10 pacientů ze 100 léčených pacientů): bolest v nadbřišku.
Méně často (možnost výskytu u 1– 10 pacientů z 1000 léčených pacientů): bolest hlavy, závrať.
Vzácně (možnost výskytu u 1 –10 pacientů z 10 000 léčených pacientů): zánět sliznice žaludku, žaludeční nebo dvanáctníkový vřed1, krvácení z trávicího traktu (projevuje se jako černá stolice v důsledku natrávené krve nebo krev ve stolici)1, perforace sliznice trávicího traktu (1), alergické reakce jako horečka, vyrážka, poškození jater, srdeční selhávání, otoky, sterilní zánět mozkových plen (2), zúžení průdušek (3), zánět slinivky břišní, poruchy vidění a vnímaní barev, tupozrakost, poškození jaterních funkcí (4).
Velmi vzácně (možnost výskytu u méně než u 1 pacienta z 10 000 léčených pacientů): zánět sliznice ústní dutiny provázený vznikem vředů (ulcerózní stomatitida), nové vzplanutí zánětlivých onemocnění s tvorbou vředů na sliznici trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), pokles počtu krvinek nebo krevních destiček, zadržení vody a/nebo soli s otoky, nespavost, deprese, emoční labilita, palpitace (bušení srdce vnímané pacientem), snížení krevního tlaku, vysoký krevní tlak, zánět močového měchýře, přítomnost krve v moči, porucha funkce ledvin, zánět ledvin, nefrotický syndrom (soubor příznaků při onemocnění ledvin), puchýřovité kožní reakce.

1 Tyto nežádoucí účinky mohou, ale nemusí být provázeny varovnými příznaky. Riziko vzniku těchto nežádoucích účinků stoupá se zvyšující se dávkou, je vyšší u starších pacientů, u osob, u kterých se v minulosti vyskytl žaludeční či dvanáctníkový vřed (zejména spojený s krvácením nebo perforací sliznice žaludku či dvanáctníku), dále u pacientů léčených dlouhodobě kyselinou acetylsalicylovou pro snížení srážlivosti krve. U těchto pacientů může lékař navrhnout současné podávání léčiv, které chrání sliznici trávicího traktu.
2 Zejména u pacientů s onemocněním pojiva (systémový lupus erythematodes a některé typy kolagenóz).
3 U pacientů s průduškovým astmatem.
4 Poškození jaterních funkcí je obvykle přechodné.

Léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (mezi která Ibalgin 200 patří) mohou být spojeny s mírným zvýšením rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod.
Jestliže se objeví kopřivka, náhle vzniklý otok kolem očí, pocit tísně na hrudníku nebo obtíže s dechem, dále bolesti v nadbřišku nebo poruchy vidění, případně krvácení z trávicího traktu (zvracení krve nebo dočerna zbarvená stolice), přerušte užívání přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK IBALGIN 200 UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek Ibalgin 200 nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.
Uchovávejte při teplotě do 25 oC v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky, které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ibalgin 200 obsahuje
Léčivou látkou je Ibuprofenum 200 mg v 1 potahované tabletě
Pomocnými látkami jsou kukuřičný škrob, předželatinovaný kukuřičný škrob, sodná sůl karboxymetylškrobu, kyselina stearová, mastek, koloidní bezvodý oxid křemičitý, hypromelóza 2910/3, makrogol 6000, oxid titaničitý, erythrosin, simetikonová emulze SE 4.

Jak přípravek Ibalgin 200 vypadá a co obsahuje toto balení
Ibalgin 200 jsou světle fialově červené potahované tablety.
Velikost balení: 10, 12, 24 nebo 30 potahovaných tablet
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva k. s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen 9.4.2009.

IBALGIN 400

potahované tablety
(Ibuprofenum)

Přečtěte si pozorně celý příbalový leták dříve, než
začnete tento přípravek užívat.

Tento přípravek je dostupný bez lékařského předpisu. Přesto však
přípravek Ibalgin 400 musíte užívat pečlivě podle návodu, aby Vám co
nejvíce prospěl.

 • Ponechte si příbalový leták pro případ, že si jej budete potřebovat
  přečíst znovu.
 • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace
  nebo radu.
 • Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší do 3–5 dnů,
  poraďte se o dalším postupu s lékařem.
 • Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné
  míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které
  nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému
  lékaři nebo lékárníkovi.

V příbalovém letáku naleznete:

 1. Co je přípravek Ibalgin 400 a k čemu se používá
 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Ibalgin
  400 užívat
 3. Jak se přípravek Ibalgin 400 užívá
 4. Možné nežádoucí účinky
 5. Jak přípravek Ibalgin 400 uchovávat
 6. Další informace

1. CO JE PŘÍPRAVEK IBALGIN 400 A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Ibalgin 400 obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří
do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Zabraňuje tvorbě
tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik
bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně.
Ibuprofen zmírňuje bolest a zánět různého původu. Ibuprofen rovněž
tlumí horečku, která provází např. nemoci z nachlazení.
Přípravek Ibalgin 400 se užívá např. při bolesti hlavy, zubů, zad, při
bolestivé menstruaci, při bolesti svalů a kloubů provázející chřipková
onemocnění, při poranění měkkých tkání jako je pohmoždění a
podvrtnutí.
Dále se Ibalgin 400 užívá při horečnatých stavech při chřipkových
onemocněních a jako doplňková léčba horečnatých stavů při jiných
onemocněních.
V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře
(artritidě a artróze) nebo měkkých tkání pohybového ústrojí
provázených bolestivostí, zarudnutím, otokem a kloubní ztuhlostí se
přípravek používá pouze na doporučení lékaře.
Přípravek je vzhledem k množství léčivé látky v jedné tabletě určen
pro dospělé a dospívající nad 12 let. Pro děti ve věku 6 – 12 let je
vhodný přípravek s obsahem 200 mg ibuprofenu (Ibalgin 200), dětem do
6 let věku je určen ibuprofen v suspenzi (Ibalgin sus).

2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE PŘÍPRAVEK IBALGIN
400 UŽÍVAT

Neužívejte přípravek Ibalgin 400

 • jestliže jste alergický/á ( přecitlivělý/á) na ibuprofen (léčivá
  látka přípravku Ibalgin 400) nebo na některou pomocnou látku přípravku a
  při přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou nebo některé jiné
  nesteroidní protizánětlivé léky, projevující se jako průduškové astma
  nebo kopřivka,
 • jestliže máte aktivní nebo opakující se vřed nebo krvácení do
  žaludku nebo dvanáctníku, při krvácení nebo proděravení v zažívacím
  traktu způsobených nesteroidními protizánětlivými léky v minulosti,
 • jestliže trpíte poruchou krvetvorby nebo poruchou
  srážlivosti krevní
 • jestliže máte závažné srdeční selhání.

Přípravek nesmí užívat ženy v třetím trimestru těhotenství.

Zvláštní opatrnosti při použití přípravku Ibalgin 400 je
zapotřebí

 • pokud trpíte těžší poruchou ledvin nebo jater,
 • při průduškovém astmatu i v klidovém stavu,
 • při některých onemocněních pojivové tkáně (tzv. kolagenózy),
 • při zánětlivém vředovém onemocnění trávicího ústrojí jako např.
  Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida,
 • při současné léčbě léky snižujícími srážení krve.
 • pokud máte srdeční obtíže, prodělali jste v minulosti cévní
  mozkovou příhodu nebo máte rizikové faktory pro rozvoj cévních příhod
  (např. vysoký krevní tlak, cukrovku, vysoký cholesterol nebo kouříte).Pokud se vás týká některý z výše uvedených bodů užívejte
  přípravek pouze na doporučení lékaře.

Podávání některých nesteroidních protizánětlivých léčiv (mezi
která Ibalgin 400 patří) může být spojeno s mírným zvýšením rizika
srdečních nebo mozkových cévních příhod.
Riziko je více pravděpodobné, pokud jsou používány vysoké dávky a
dlouhá doba léčby.
Proto nepřekračujte doporučenou dávku ani dobu léčby.

Ibalgin 400 by se neměl užívat současně s jinými nesteroidními
protizánětlivými léky.
U pacientů, u kterých se v minulosti vyskytl vřed žaludku nebo
dvanáctníku, především pokud byla vředová choroba komplikována
krvácením nebo perforaci zažívacího traktu, dále u starších pacientů a
také u pacientů vyžadujících současnou léčbu nízkými dávkami
kyseliny acetylsalicylové, by mělo být zváženo podání léků
chránících sliznici žaludku a dvanáctníku.
V průběhu léčení se ojediněle může vyskytnout krvácení ze
zažívacího traktu, vřed nebo perforace. Vznik těchto stavů může, ale
nemusí být provázen varovnými příznaky. Riziko vzniku krvácení, vředu
nebo perforace v zažívacím traktu se zvyšuje se stoupající dávkou léku.
Závažnost těchto poruch je obecně vyšší u starších pacientů.
Pokud se u pacienta léčeného Ibalginem 400 objeví krvácení ze
zažívacího traktu, musí být Ibalgin 400 vysazen.
Ženy, které plánují otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit
s lékařem.
Přípravek Ibalgin 400 není vzhledem k množství léčivé látky v jedné
tabletě dávky určen dětem do 12 let.

Vzájemné působení s dalšími léčivými
přípravky

Prosím, informujte svého lékárníka o všech lécích, které
užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které
jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Účinky přípravku Ibalgin 400 potahované tablety a některých přípravků
současně užívaných se mohou vzájemně ovlivňovat. Léky snižující
srážlivost krve zvyšují riziko krvácení. Kyselina acetylsalicylová a
jiné protizánětlivé léky, kortikoidy a léky proti depresi ze skupiny SSRI
zvyšují riziko vzniku nežádoucích účinků v oblasti zažívacího
ústrojí včetně krvácení a vzniku žaludečního vředu. Ibuprofen může
zvýšit hladinu lithia, digoxinu a fenytoinu (léku užívaného k léčbě
epilepsie) v krvi a tím zvýšit jejich nežádoucí účinky. Ibuprofen
může snižovat účinek léků používaných k léčení vysokého krevního
tlaku a močopudných léků. Ibuprofen snižuje účinek léků snižujících
hladinu kyseliny močové v krvi (např. probenecid, sulfinpyrazon). Léčivá
látka ibuprofen může zvýšit toxicitu metotrexátu (léku proti rakovině a
některým kloubním onemocněním), baklofenu (léku snižujícího svalové
napětí) a poškození ledvin způsobené podáváním cyklosporinu (léku
užívaného po transplantaci). Při současném podávání s kalium
šetřícími močopudnými léky může dojít ke zvýšení hladiny draslíku
v krvi. Při současném podávání chinolonových antibiotik a nesteroidních
antirevmatik se může zvýšit riziko vzniku křečí.

Užívání přípravku Ibalgin 400 s jídlem a pitím
Potahované tablety se polykají celé, zapijí se dostatečným množstvím
tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék
užívejte během jídla nebo jej zapijte mlékem.
Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.

Těhotenství a kojení
Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete
užívat jakýkoliv lék.

V prvním a druhém trimestru těhotenství a při kojení užívejte
přípravek pouze na výslovné doporučení lékaře. Ženy, které chtějí
otěhotnět, se musí o užívání přípravku poradit s lékařem.
Přípravek nesmí užívat ženy v třetím trimestru těhotenství.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
Přípravek neovlivňuje pozornost.

Důležité informace o některých složkách přípravku Ibalgin
400

Na pomocné látky obsažené v tomto přípravku se nevztahují žádná
zvláštní upozornění.

3. JAK SE PŘÍPRAVEK IBALGIN 400 UŽÍVÁ

I. Doporučené dávkování při bolestech, při horečnatých
onemocněních:

Dospělí a dospívající nad 12 let užívají obvykle 1 potahovanou tabletu
Ibalgin 400 3krát denně, a to 1 potahovanou tabletu jednorázově nebo podle
potřeby, nejvýše 3 potahované tablety denně. Odstup mezi jednotlivými
dávkami je nejméně 4 hodiny.
Pokud bolesti nebo horečka při léčbě přípravkem Ibalgin 400 po 3–5
dnech neustupují nebo se zhorší, poraďte se o dalším postupu s lékařem
Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dnů.

II. Doporučené dávkování při léčbě zánětlivých a
degenerativních onemocnění kloubů a páteře nebo mimokloubního
revmatismu

Přípravek se u těchto onemocnění užívá na doporučení lékaře, který
stanoví i dávkování.
Dospělí a dopívající nad 12 let obvykle užívají 1–2 potahované
tablety Ibalgin 400 3krát denně. Odstup mezi jednotlivými dávkami je
nejméně 4 hodiny. Účinek tablet můžete podpořit nanesením krému nebo
gelu s obsahem ibuprofenu na postižené místo (např. klouby, svaly, šlachy,
záda).
Pokud se při léčení revmatických onemocnění, nedostaví v průběhu
jednoho až dvou týdnů zlepšení, poraďte se s lékařem o dalším
postupu.

Potahované tablety se polykají celé, zapijí se dostatečným množstvím
tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, lék
užívejte během jídla nebo jej zapijte mlékem.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Ibalgin 400 než jste
měl(a)

Při předávkování nebo náhodném požití potahovaných tablet dítětem
vyhledejte lékaře.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Ibalgin
400

Pokud zapomenete vzít tabletu Ibalgin 400, užijte ji jakmile si vzpomenete.
Mezi jednotlivými dávkami musí být minimální časový odstup 4 hodin.
Nezdvojujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou tabletu.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto
přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek Ibalgin
400 nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout
u každého.

Při užívání ibuprofenu (léčivé látky přípravku Ibalgin 400) se mohou
vyskytnout následující nežádoucí účinky seřazeny dle četnosti
výskytu:
Velmi často (možnost výskytu u více než u 1 pacienta
z 10 léčených pacientů)
: pocit na zvracení, zvracení, pálení
žáhy, průjem, zácpa, nadýmání.
Často (možnost výskytu u 1–10 pacientů ze 100 léčených
pacientů)
: bolest v nadbříšku.
Méně často (možnost výskytu u 1– 10 pacientů z 1000 léčených
pacientů)
: bolest hlavy, závrať.
Vzácně (možnost výskytu u 1 –10 pacientů z 10 000 léčených
pacientů)
: zánět sliznice žaludku, žaludeční nebo dvanáctníkový
vřed, krvácení z trávicího traktu (projevuje se jako černá stolice
v důsledku natrávené krve nebo krev ve stolici)(1), proděravění sliznice
trávicího traktu, alergické reakce jako horečka, vyrážka, poškození
jater, srdeční selhávání, otoky, sterilní zánět mozkových plen (2),
zúžení průdušek (3), zánět slinivky břišní, poruchy vidění a
vnímaní barev, tupozrakost, poškození jaterních funkcí (4).
Velmi vzácně (možnost výskytu u méně než u 1 pacienta
z 10 000 léčených pacientů)
: zánět sliznice ústní dutiny
provázený vznikem vředů (ulcerózní stomatitida), nové vzplanutí
zánětlivých onemocnění s tvorbou vředů na sliznici trávicího traktu
(Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), pokles počtu krvinek nebo krevních
destiček, zadržení vody a/nebo soli s otoky, nespavost, deprese, emoční
labitita, palpitace (bušení srdce vnímané pacientem), snížení krevního
tlaku, vysoký krevní tlak, zánět močového měchýře, přítomnost krve
v moči, porucha funkce ledvin, zánět ledvin, nefrotický syndróm (soubor
příznaků při onemocnění ledvin), puchýřovité kožní reakce.

(1) Tyto nežádoucí účinky mohou, ale nemusí být provázeny varovnými
příznaky. Riziko vzniku těchto nežádoucích účinků stoupá se
zvyšující se dávkou, je vyšší u starších pacientů, u osob,
u kterých se v minulosti vyskytl žaludeční či dvanáctníkový vřed
(zejména spojený s krvácením nebo perforací sliznice žaludku či
dvanáctníku), dále u pacientů léčených dlouhodobě kyselinou
acetylsalicylovou pro snížení srážlivosti krve. U těchto pacientů může
lékař navrhnout současné podávání léčiv, které chrání sliznici
trávicího traktu. (2) Zejména u pacientů s onemocněním pojiva
(systémový lupus erythematodes a některé typy kolagenóz). (3) U pacientů
s průduškovým astmatem. (4) Poškození jaterních funkcí je obvykle
přechodné.

Léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv (mezi která
Ibalgin 400 patří) mohou být spojeny s mírným zvýšením rizika
srdečních nebo mozkových cévních příhod.

Jestliže se objeví kopřivka, náhle vzniklý otok kolem očí, pocit
tísně na hrudníku nebo obtíže s dechem, dále bolesti v nadbřišku nebo
poruchy vidění, případně při objevení se krvácení z trávicího traktu
(zvracení krve nebo dočerna zbarvená stolice), přerušte užívání
přípravku a okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokud se kterýkoli z nežádoucích účinků vyskytne v závažné
míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které
nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému
lékaři nebo lékárníkovi.

5. JAK PŘÍPRAVEK IBALGIN 400 UCHOVÁVAT

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.
Přípravek Ibalgin 400 nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti
vyznačené na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni
uvedeného měsíce.
Blistr: Uchovávejte při teplotě do 25 oC, v původním obalu, aby byl
přípravek chráněn před světlem a vlhkostí. Lahvička: Uchovávejte při
teplotě do 25 oC, v dobře uzavřené lahvičce, lahvičku uchovávejte
v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem a vlhkostí.

Léčivé přípravky se nesmí vyhazovat do odpadních vod nebo domácího
odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak máte likvidovat přípravky,
které již nepotřebujete. Tato opatření pomáhají chránit životní
prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Ibalgin 400 obsahuje
Léčivou látkou je ibuprofenum 400 mg v 1 potahované tabletě.

Pomocnými látkami jsou kukuřičný škrob, předželatinovaný
kukuřičný škrob, sodná sůl karboxymetylškrobu, kyselina stearová,
mastek, koloidní bezvodý oxid křemičitý, hypromelóza 2910/3, makrogol
6000, oxid titaničitý, erythrosin, simetikonová emulze SE 4

Jak přípravek Ibalgin 400 vypadá a co obsahuje toto
balení

Ibalgin 400 jsou světle fialově červené potahované tablety.
Velikost balení: 10, 12, 24, 30, 36 a 100 potahovaných tablet
Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce:
Zentiva k.s., Praha, Česká republika

Tento příbalový leták byl naposledy schválen
17.2.2010

Recenze

Hodnocení: 94 %

IBALGIN: vše co potřebujete vědět o léku na bolest
2.8 (55%) 8 hlasování

top