Tenisový loket vás pošle na neschopenku až na tři měsíce. Jak jej správně léčit?

Tenisový loket je onemocnění svalových úponů a šlach v oblasti lokte, které se projevuje pronikavou bolestí. I přes svůj název nemocí trpí spíše lidé pracující v kanceláři či uklízečky než náruživí sportovci. Dříve se jmenovala „křeč písařů“ a je způsobena nadměrným přetěžováním loketních úponů. Léčba spočívá ve změně režimu.

Nemocí trpí spíše amatéři a sváteční hráči tenisu či jiných sportů, profesionálové totiž používají správné techniky, při kterých nedochází k nadužívání úponů.

Tenisový loket se dělí na akutní projevy a chronické. Ke chronickému dochází při nedostatečné léčbě a změně režimu po výskytu akutních projevů. Současně ale může být způsoben vážnější nemocí, jako jsou bakteriální infekce či přítomnost toxických látek v těle.

Příčiny tenisového loktu

Nemoc vzniká po nezvyklé nebo fyzicky náročné práce, při které dochází k neobvyklému užívání loketního kloubu. Proto jím trpí třeba sváteční tenisté. Současně bývá způsoben dlouhodobou stereotypní prací, při které dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach. Tou je například štípání dříví, zahradničení, ale i kancelářská práce u počítače.

O chronickém projevu mluvíme ve chvíli, kdy bolestivé potíže přetrvávají déle než 6 týdnů. Nejčastěji k tomu dochází nedostatečnými opatřeními pro léčbu nemoci.

Příznaky tenisového loktu

Hlavním příznakem je silná bolest na vnější straně lokte, ta může vystřelovat i do jiných částí těla, výjimkou není ani otok kloubu. Kůže postiženého kloubu je většinou na dotek výrazně teplejší než zbytek pokožky těla, popřípadě než zdravý kloub.

Kloub je bolestivý při úchopu a nesení těžkého předmětu, v pokročilém stádiu může být bolestivé uchopení a zvedání téměř čehokoliv. U lékaře dochází k diagnostice jednoduchým testem. Ten probíhá natažením prostředníčku proti odporu, takzvaný stress test 3. prstu. Pokud při něm dojde k silné bolesti v lokti, je pravděpodobnou diagnózou tenisový loket.

Léčba tenisového loktu

Léčba se odvíjí od vážnosti stavu tenisového lokte. Přistupuje se k ní ze začátku vždy konzervativně, tedy tak, aby nemuselo dojít k operaci. Zpočátku je tady nejdůležitější klidový režim, při kterém nedochází k jeho namáhání, doporučená je i fixace ruky například ortézou. Proti bolesti pacientům pomáhají ledové obklady.

Velmi důležité je také pravidelné praktikování fyzioterapie. Ta může mít zásadní vliv na nemoc, pomáhá totiž obnovit protáhnout svaly i jejich úpony. Současně se aplikují cvičení, která umožňují rychlejší hojení. Využívají se manuální ale i fyzikální terapie, těmi jsou ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie.

Nemocný také bere analgetika, které mohou mít podobu mastí či pilulek, forma závisí na preferenci pacienta, často dochází k užívání obou. Dále se předepisují kortikoidy či obstřiky.

Jakmile dochází k selhání konzervativní terapie při léčbě delší než 3 měsíce, přechází se na operační léčbu. Ta probíhá v celkové anestezii a má následnou třídenní hospitalizaci.

Ruka je následně pevně zafixována v pravém úhlu v dobu dvou týdnu, po sejmutí fixace ale přichází okamžité a pravidelné procvičování formou fyzioterapie. Ta je velice důležitá, protože během fixace došlo k ochabnutí svalů, které se pro správné fungování loketního kloubu musí opět posílit. Pracovní neschopnost bývá 2-3 měsíce dlouhá.

Babské rady aneb jak na tenisový loket

Mezi doporučené alternativní léčby patří cibulový a octový zábal. Na plátky nakrájenou cibuli přiložte na loket a obvažte bavlněným šátkem alespoň na dvě hodiny. Zkusit můžete i obklad z octu. Na ten je třeba smíchat lžíci octa se sklenicí vody, do čehož následně namočte hadřík. Ten přikládejte na postižené místo.

Masti a přírodní léčba tenisového lokte

Na tenisový loket také pomáhají přírodní masti. Velice se doporučuje konopné mazání, které napomáhá při problémech kloubů, svalů a šlach. Nápomocná může být i měsíčková mast či jiné bylinkové přípravky.

Důležité je ale pamatovat na to, že masti jsou pouze doplňkovou léčbou, rozhodně nemohou nahradit lékařské ošetření.

Cviky na tenisový loket

Je potřeba praktikovat s profesionálem, tím je lékař nebo fyzioterapeut. Ten pacienta naučí jaké cviky má praktikovat, a následně je třeba správné dodržování. V žádném případě není doporučeno praktikovat cviky nalezené na internetu, jedná se o vážnou komplikaci, která má tendenci dlouho přetrvávat, a nesprávné cviky by mohly stav výrazně zhoršit.

Tenisový loket vás pošle na neschopenku až na tři měsíce. Jak jej správně léčit?
3.9 (78.82%) 17 votes

9 comments

 • Chronickými tenisovými lokty jsem trpěl asi 3 roky a mimo operaci jsem vyzkoušel prakticky vše lékařsky preferované a dostupné: obstřiky, ultrazvuk, rehabilitace-natahovací cviky, znehybnění-dlaha, elektroterapie, infračervené ozařování. Natrvalo nepomohlo nic. Bolest se vždy po čase vrátila. Tak jsem se začal o celou věc intenzivně zajímat. Výše uvedené metody nemohou zabrat, jelikož neodstraňují příčinu, ale pouze zmírňují následek. Nakonec jsem si je tedy vyléčil sám, bez specialistů, doktorů a zdarma během 7 dnů. Chce to pouze trochu vůle a odhodlání. Pokud má někdo s tenisáky vážný problém, může mne kontaktovat na e-mail george.tabrea@tiscali.cz. Odepíšu všem.

  • Josef Prouza /

   Přeji Dobrý den mám velkou prosbu,začíná mě trápit tenisový loket,někde jsem četl že jste se vyléčil během sedmi dnů můžete mě prosím poradit děkuji za veškeré info s pozdravem Josef

 • Dobrý den, ráda bych vydělá jak jste si tenisový loket vyléčil.

 • Mám bolesti v lokti prosím poraďte mi

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Horáku,

   doporučujeme navštívit ortopeda, protože diagnostika tenisového lokte je obtížná. Je potřeba udělat podrobnou anamnézu a loket fyzikálně vyšetřit.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Eva Sochorova /

  Dobry den, asi 2 mesice me trapi bolest obou loktu. Jeste jsem s tim nikde nebyla. Prosim o radu. Dekuji.E.

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Sochorová,

   bylo by vhodné navštívit ortopeda, popř. Vašeho praktického lékaře.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobry den byl jsem nedavno na ordopedii ostrave hrabuvce neudelali rengen lekar se podival mam tenisovy loket , bolesti mne trapi uz 7.mesicu pracuji jako ridic kamionu plakoru ale musi se nakladat a vykladat voziky jezdime hundai nosovice bolesti jsou opravdu silne dekuji za kazdou radu email jasupavlidis@seznam.cz muzete mi napsat i na facebook staci napsat rekjasu pavlidis

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Rekjasu,

   pokud jsou bolesti opravdu silné a výrazně Vás omezují v běžném životě, doporučujeme pracovní neschopnost. Léčba spočívá v nenamáhání postižené končetiny a podávání analgetik, popř. glukokortikoidů. Důležitá je i návštěva fyzioteraupeta.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top