Pokousání hmyzem může být nebezpečné. Co dělat, když na vás zaútočí štěnice, blechy nebo klíšťata?

Pokud po probuzení na svém těle objevíte červené svědící skvrny nebo si po procházce parkem na kůži všimnete zarudlého flíčku, pravděpodobně jste se stali obětí nějakého zákeřného hmyzu. Většina takových štípnutí či bodnutí rychle zmizí, někdy se však bez lékařského ošetření prostě neobejdete. Jak poznáte, který parazit vás pokousal, a jak tyto rány léčit?

Lidé si často myslí, že s parazity se setkáte pouze ve špinavých domácnostech nebo u nižších sociálních vrstev, kde se na hygienu příliš nedbá. To ale rozhodně není pravda. Škodlivý hmyz může do vašeho bytu přicestovat v kufru z luxusní dovolené, domů je ale mohou přinést také vaši oblíbení domácí mazlíčci nebo se k vám jednoduše přestěhují od sousedů.

Hlavní příznaky pokousání hmyzem:

 • Zarudnutí
 • Otok
 • Bolest
 • Svědění a pálení
 • Alergická reakce

Jak se pozná kousnutí od štěnice?

Štěnice domácí je druh polokřídlého hmyzu, který se rád sdružuje do velkých kolonií. Ve dne se škůdci většinou skrývají, v noci však své úkryty opouštějí a sají lidskou krev. Nejčastěji se najdete v matracích a ložním prádle, proto tohoto nepříjemného parazita lidé nazývají také štěnice postelová.

Štípance od štěnic vypadají jako zarudlá kolečka s tmavší tečkou uprostřed. V průměru mohou mít kousance až několik milimetrů a jelikož tito škůdci bodají především na odhalených částech těla, najdete je hlavně na pažích, krku a na zádech. Štěnice kousnutí také obvykle provádějí v řadě za sebou nebo v celých skupinách.

Typické znaky poštípání od štěnic:

 • Po několika hodinách rány zarudnout a začnou svědit
 • Vyrážka by měla během jednoho nebo dvou týdnů zmizet
 • U citlivějších jedinců může nastat alergická reakce
 • Na kůži se objeví vodou vyplněné puchýře
 • Štípanec od štěnice výrazně zčervená a nateče
 • Po rozškrábání vznikají hnisavé rány, které se pomalu hojí

Pokud vás rány po kousnutí od štěnic nepříjemně svědí či pálí, můžete na ně zkusit přikládat led nebo bylinky, jako je například levandule nebo máta. Bolavá místa je vhodné ošetřit také třezalkovým olejem, aloe vera gelem či citronovou šťávou.

Léčba štípnutí od štěnice se však často neobejde bez lékařské pomoci. Doktor vám může proti zánětu a svědění doporučit kalamínový či steroidní krém, při akutních problémech může předepsat také speciální kortikosteroidovou mast.

Měli jste někdy po kousnutí hmyzem zdravotní problémy?

Jak vypadá kousnutí od blechy?

Dalším škůdcem, jehož návštěva vás může nepříjemně potrápit, je blecha. V Česku, kde patří mezi nejrozšířenější parazity, žije zhruba devadesát druhů tohoto bezkřídlého hmyzu, jako je například blecha lidská, blecha kočičí a blecha psí. Blechy mají hnědou či černou barvu, dorůstají až 8 milimetrů, jsou zploštělé a živí se pouze lidskou krví. Mohou také přenášet různé závažné choroby.

Bleší štípance mohou vypadat podobně jako ty od štěnice, vyskytují se také ve větším množství či v řadách. Na rozdíl od komářího kousnutí však bývají menší. Poraněné místo na kůži zrudne a kolem štípance se rychle vytvoří červený kruh. Blechy vás nejčastěji poštípou na nohách a v oblasti kotníků, dále také na pažích, v oblasti trupu nebo pod ohyby kolen a loktů.

Příznaky kousnutí od blechy:

 • Štípanec od blechy svědí a pálí
 • Okolí rány je obvykle bolestivé
 • Po štípnutí se může rozvinout alergická reakce (kopřivka)
 • Kousnutí od blechy většinou zmizí během několika hodin

Co na kousnutí od blechy pomáhá? Štípance hlavně neškrábejte, do rány by se totiž mohla dostat infekce. Místo toho postiženou oblast omyjte teplou mýdlovou vodou a vydezinfikujte. Abyste se zbavili otoku, můžete také přiložit chladivý sáček nebo třeba pytlík mražené zeleniny.

Pokud je svědění nepříjemné a nedá se vydržet, kousance od blechy můžete ošetřit pomocí Fenistil gelu nebo jiné chladivé masti. Na hojení pomáhá také octanový krém, kalamínové mléko nebo kortizonová mast. Babské rady doporučují třeba omýt štípance zeleným, černým nebo levandulovým čajem, nanést na ně aloe vera gel či vyzkoušet vlažnou vločkovou koupel.

Co dělat po kousnutí klíštětem?

Přenašečem řady infekčních chorob jsou klíšťata, která se živí sáním krve nejen na člověku, ale tak na dalších savcích, plazech a ptácích. Tito roztoči se vyskytují především v lesích, na loukách a dalších vlhkých místech. Riziko, že si domů z procházky přinesete klíště, stále stoupá, počasí jim totiž obecně přeje.

Klíště se může přisát na jakoukoliv část těla, nejčastěji se jedná o kožní záhyby, podpaží nebo vlasatou část hlavy. V první hodině je parazit přichycený pouze kusadly a lze ho snáze odstranit. Později si však ze slin vytvoří speciální cementový obal a ke kůži pevně přilne.

Jak vypadá kousnutí od klíštěte?

 • V místě přisátí se vytvoří červený flek
 • Rána může být narůžovělá či tmavě červená
 • Postižené místo je mírně vyvýšené

Skvrna po kousnutí klíštětem by měla do několika dní zmizet. Ve většině případů se jedná pouze o místní zánětlivou reakci na látky, které klíště po přisátí do kůže uvolnilo. Pokud však rána do týdne nevybledne a místo toho se začne zvětšovat, může se jednat o velký problém. Podezřelé projevy kousnutí klíštětem, které signalizují, že je čas vyhledat lékaře, zahrnují také zarudnutí ve tvaru červeného kruhu s bledým místem v centru.

Alergie na kousnutí klíštětem je spíše vzácná. Mnohem větší nebezpečí představují nemoci, které tento parazit přenáší. Jedná se o Lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Obě tato onemocnění jsou velice závažná a často s sebou nesou nepříjemné následky. Encefalitida se nedá léčit, jako prevence se však užívá speciální očkování. Účinná vakcína proti borelióze zatím neexistuje, v současné době na jejím vývoji ale vědci intenzivně pracují.

Pokousání hmyzem může být nebezpečné. Co dělat, když na vás zaútočí štěnice, blechy nebo klíšťata?
4 (80%) 13 hlasování

3 comments

 • Ahoj asi před třemi týdny mě kousl ve vysoké trávě zelený pavouk do kotníku skoro týden jsem měla místo oteklé zarudlé a hnisalo to teď asi po skoro měsíci se mi objevil cerveny flek taková mapa na pravém boku na břiše při doteku trochu svědí a zbělá.myslite že to může být s tím spojené?mezi tím mě taky Pichla vosa do nohy a komáři.dekuji za rady chystám se k dr.zitra už to nemohu odkládat

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Adélo,

   je nemožné určit diagnózu takto na dálku, ale pokud nepociťujete systémové příznaky (tj. únava, teplota, bolesti hlavy, nevolnost apod.), pravděpodobně se bude jednat o superinfekci bakteriemi v místě kousnutí. Červený flek může být způsoben alergickou reakcí jak na podkladě kousnutí, tak i na základě něčeho jiného. Než navštívíte lékaře, je možné si svědivý flek symptomaticky léčit namazáním např. Fenistilu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Helena Zemanová /

  Fenistyl je slabý, pomáhá mi octan gel taky týtrý olejíček.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top