Od zánětu kůže až po bakteriální meningitidu. Streptokok způsobuje banální i těžké nemoci

17. 5. 2019 9:00
39 nových názorů
check
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Ne všechny bakterie rodu Streptococcus jsou pro člověka nebezpečné. Některé druhy ale mohou vyvolat závažná onemocnění.“

Streptokoky jsou druhy bakterií, které patří do čeledi Streptococcacae. Jsou běžnou součástí lidské bakteriální mikroflóry, existují však i patologické druhy, které způsobují široké spektrum různě závažných nemocí. Vyskytují se v ústech, hrtanu, kůži i respiračním systému.

Co je streptokok?

Bakterie z rodu streptokok se u lidí i zvířat vyskytují přirozeně jako součást bakteriální mikroflóry kůže a sliznic. Jiné druhy streptokoka se používají také v potravinářském průmyslu. Lidé je však častěji skloňují v souvislosti s onemocněními, která jsou vyvolána patologickými původci. Těch lékaři momentálně rozlišují zhruba kolem 70.

Kde se streptokok vyskytuje?

Pokud jde o přítomnost těchto bakterií, streptokoky se vyskytují jak u mužů, tak u žen. Přítomny bývají zejména:

  • Streptokok v ústech
  • Streptokok v hrtanu
  • Streptokok na kůži
  • Streptokok v nose (v respiračním systému)

U žen se kromě výše zmíněných míst také poměrně často vyskytuje streptokok v pochvě a děloze (konkrétně Streptococcus agalactiae v pochvě), aniž by způsoboval nějaké obtíže. Výskyt tohoto patogena v porodních cestách nicméně může ohrozit zdraví a život novorozeného dítěte, a proto se u všech nastávajících matek dělá screeningové vyšetření na přítomnost bakterie Streptococcus agalactiae v pochvě. Pokud se potvrdí, ještě před porodem se jí podávají antibiotika.

Druhy streptokoka

Jak už zaznělo výše, patologických původců onemocnění existují desítky. Mezi nejčastější streptokoky však patří:

  • Streptococcus pneumoniae, který způsobuje zápal plic a je nejčastější příčinou bakteriální meningitidy u dospělých i dětí (vyjma novorozenců)
  • Streptokok pyogenes, jenž způsobuje infekce kůže a dýchacích cest. Je také původcem spály, angíny či revmatické horečky (ta se dnes však téměř nevyskytuje)
  • Streptokok agalactiae způsobující závažné a někdy i smrtící infekce novorozenců, kteří se během porodu infikují od své matky (bez klinických příznaků se vyskytuje tento streptokok ve vagíně, vzácněji v horních dýchacích cestách)

Streptokoková infekce a její přenos

Spoustu lidí zajímá hlavně to, zda je streptokok nakažlivý (jestli se může přenášet z člověka na člověka). Odpověď je samozřejmě kladná. Tyto bakterie se nejčastěji šíří pomocí kapének slin, a to od nemocných lidí, ale také od těch, kteří bakterie přenášejí a sami nemají žádné příznaky. Kapínky se přenášejí kýcháním, kašlem, ale i mluvením.

Infikovat se jedinci mohou také skrze nakažené předměty. Těmi nejčastěji bývají špatně umyté příbory či sklenice. Bakterie se do těla dostávají také přes nemyté ruce nebo při líbání a během určitých sexuálních aktivit. Některé zdroje uvádí, že zhruba u 3 % mužů se streptokok nachází v močové trubic. Odtud se například mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.

Prodělali jste někdy streptokokovou infekci?

Příznaky streptokoka

Jaké má streptokok příznaky? Nejznámější a nejběžnější je streptokoková tonzilitida, tedy běžná angína, která postihuje krční mandle. Způsobuje ji nejčastěji Streptococcus pyogenes. Tato choroba se pak projevuje třeba horečkou, bolestí v krku a obtížným polykáním, přičemž mandle bývají bělavě povleklé. Streptokoky také vyvolávají zánět středního ucha, zápal plic, spálu nebo zánět ledvin.

Streptococcus agalactiae je obávaným původcem raných infekcí novorozenců. Jak je zmíněno výše, přítomnost tohoto patogena se u matek před porodem vyšetřuje a případně preventivně přeléčí antibiotiky. Někdy může u matky dojít k zánětu plodových blan nebo dělohy.

Streptokoková angína

Jednou z nemocí, které způsobuje Streptococcus pyogenes, je také spálová angína. Jedná se vlastně o streptokokovou angínu s výsevem typické vyrážky. Dalším charakteristickým příznakem spálové angíny je pak malinový jazyk.

Spálová angína postihuje hlavně děti. Jaké jsou její příznaky a proč je důležité nepodcenit léčbu?
Přečtěte si také:

Spálová angína postihuje hlavně děti. Jaké jsou její příznaky a proč je důležité nepodcenit léčbu?

Pokud jde o výskyt onemocnění, typický je tento streptokok u dětí, přičemž postihuje především malé pacienty ve věku od 3 do 10 let. Může se však vyskytnout i u dospělých, nemluvňata do 3 měsíců věku naopak nepostihuje vůbec.

Pacienti se také často ptají, jaká je pro tento streptokok inkubační doba. Ta se u spály pohybuje v rozmezí od dvou do pěti dní a mezi hlavní příznaky patří velká bolest v krku, potíže při polykání a horečka. Spálu ani angínu se nedoporučuje podceňovat. Neléčený streptokok může způsobit mimo jiné poškození srdce či ledvin.

Streptokok v krku

Řekl vám lékař, že máte streptokoka v krku? To samo o sobě ještě nic neznamená. Na sliznicích se totiž běžně nacházejí i ty druhy, které člověku žádným způsobem neškodí, a naopak jsou součástí mikroflóry. Pokud vás nebolí v krku, není důvod se znepokojovat.

Streptokok v těhotenství

Jak už zaznělo výše, Streptococcus agalactiae je patogen, který se přenáší z matky na dítě při porodu. Infekce miminka touto bakterií jsou velice obávané. Pokud jde o to, jaké má streptokok v těhotenství příznaky (tedy spíše projevy při přenosu na miminko), způsobuje těžké zdravotní komplikace, které v nejhorším případě mohou končit úmrtím novorozence.

Streptokok: léčba

Jak se zbavit streptokoka v těle? Lékaři používají hlavně antibiotika na streptokoka, která se nasazují na základě kultivačního vyšetření. Jako podpornou léčbu lze konzumovat bylinné čaje, které mají pozitivní vliv na imunitu, nebo konkrétní byliny. Těmi nejúčinnějšími jsou:

%
%
%
%
%
%

Během léčby je vhodné užívat také probiotika, která jsou potřebná pro správnou funkcí střevní mikroflóry a doplnění správných bakterií.

Kvíz: Jak dobře znáte bakterie a jejich infekce?
Přečtěte si také:

Kvíz: Jak dobře znáte bakterie a jejich infekce?

Zlatý streptokok, nebo zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok je někdy mylně zaměňován za zlatého streptokoka. Žádný takový streptokok přitom není. Existuje pouze zlatý stafylokok, který se přenáší přímým dotekem s kůži nakaženého nebo nepřímo přes infikované předměty. Bakterie se nejčastěji objevují v dutině nosní a je velmi obtížně se jich zbavit.

Zlatý stafylokok běžně osidluje lidskou kůži a o jeho přítomnosti vůbec nemusíme vědět. V některých případech způsobuje infekce kůže a měkkých tkání, kostí, ale třeba i zápal plic a další nebezpečná onemocnění. Bakterie zlatého stafylokoka mohou být přítomny například v mase, vejcích, zmrzlině i v mléčných produktech.

Kniha (neregistrovaný)

Dobrý den,můj syn (10 let) má již po šesté během roku a půl Spálovou angínu.Pred tydnem dobral antibiotika.Hned na to chytl buďto 5 nemoc a nebo revmatickou horečku kterou jsem měla a stále domznívá.Doktoři neví co nám je a tak nás neléčí,proto po internetu hledám,co by to mohlo být. Už jsem upřímně bezradná. Nevíte aspoň co dělat aby syn už neměl znovu Spalovou angínu?Kam zajít, kde nás řádně vyšetří?
Předem vám moc děkuji za radu.

Dobrý den,
a dělal Vám pediatr při angíně vždy stěr z mandlí? (důležité - vždy je nutné udělat stěr ráno na lačno, než se dítě nají a napije, jinak se spláchnou bakterie z mandlí a stěr vyjde často falešně negativní). Je nutné zjistit, co tam vlastně je za bakterii (a pokud tam vůbec nějaká je…u spál. angíny nejspíše Streptoc. pyogenes). Take je nutne zjistit na jaká antibiotika je daná bakterie citlivá. Často se antibiotika nasazují slepě, nejsou dostatečně citlivá a nedojde k dostatečnému přeléčení a nemoc se vrací.
Druhá věc je, že teď v ČR nebyla k dispozici ideální antibiotika na léčbu angíny, bohužel…
Pokud je však takto často nemocný, nasadila bych něco na podporu imunity - Imunoglukan/vit. D/ kozí kolostrum - můžete si vybrat.
Případně se ještě můžete objednat někam na imunologii v blízkosti vašeho bydliště na komplexní dovyšetření.

Tereza H. (neregistrovaný)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Poprvé letos v březnu jsem si pro dlouhodobou únavu a bolest hlavy zašla za obvod. lékařem, nejdříve mi udělal výtěr z krku, který vyšel pozitivní na streptokoka A. Dle doktora typická angína, dostala jsem atb. Neměla jsem naprosto žádné příznaky, ale dobrala jsem atb a dál to na rady lékaře neřešila. Bohužel, nyní je listopad, lékaře jsem vždy navštívila z různých důvodů a vždy to skončilo stejně - poslední, letos již 5., atb jsem dobrala před týdnem. Opět na to samé, stále vychází pozitivní výtěr na streptokoka/angínu, stále jsem bez příznaků, ale mé tělo už začíná na neustálý přísun atb špatně reagovat (nejvíce mám silné trávicí potíže, i když vždy beru probiotika, potíže s kůží po celém těle atp.). Když jsem se ptala lékaře, co se to děje, co s tím mám dělat dál a že mám také obavy z následné rezistence na atb, jen odpověděl, že nyní po dobrání prášků mám crp a krev čistou a nic dál řešit nemusíme. Dá se dělat něco víc, abych neustále nemusela brát antibiotika? Děkuji moc za odpověď i za Váš čas.

Dobrý den,
spousta lidí v naší populaci má v krku Streptokoka - jsou chroničtí nosiči. Jedná se o běžnou věc. Pokud jsou bez příznaků, nemusí se (a hlavně se nemá) Streptokok neustále přeléčovat, právě kvůli potencionální rezistenci na ATB. U některých lidí je to jednoduše běžná součást mikroflory dutiny ústní, stejně jako spousta jiných bakterií/virů.
Záleží, zda jste byla opravdu bez příznaků - nízké CRP, bez čepů na mandlích, bez horeček, … a zda Vám lékař dělal opravdu “výtěr” - výsledek asi za 2 dny (do 48h) nebo dělal Streptest - výsledek do několika minut, který vychází občas falešně pozitivně.
Řekla bych, že vaše unáva souvisí spíše s něčím jiným. Bylo by dobré, aby vám praktický lékař udělal komplexní odběry (pokud tak už neučinil). Zatím bych Vám na únavu doporučila Magne B6 Forte, vit. D. A na zlepšení a “boj se Streptokokem” v dutině ústní např. Bactoral.

Pandorra 23 (neregistrovaný)

Dobrý den ,dnes jsme byli u Dr na prohlídce vše v pořádku než se jí podívala do krku že ho má zarudlý tak na výtěr a byl pozitivní na streptokoka,ale nemá vůbec žádné příznaky ,měla ho před třemi měsíci ,dali mám penicilin tak asi preventivně když je úplně zdravá bez příznaků

  • Našli jste v článku chybu?