Lék s názvem Wobenzym obsahuje speciální směs vhodně sestavených enzymů, která v těle působí protizánětlivě, tlumí záněty a otoky, účinně ovlivňuje imunitu a také pomáhá při rozpouštění krevních sraženin. Jeho účinky jsou navíc ověřeny řadou vědeckých výzkumů a klinických studií.

Wobenzym a jeho užívání

Co je Wobenzym a jaké jsou jeho účinky?

Wobenzym je vhodný při léčbě nejrůznějších zánětů, jako jsou například záněty kloubů, močových cest, nosních dutin, záněty šlach a svalů nebo hemeroidy. Tento přípravek totiž urychluje jejich průběh a zmírňuje následky. Vhodný je také při potrombotickém syndromu dolních končetin, při revmatoidní artritidě, pokročilých stádiích artrózy, revmatismu měkkých tkání nebo při mnohočetné mozkomíšní skleróze.

Wobenzym je oblíbený také v plastické chirurgii, ve stomatologii nebo na ORL, jelikož urychluje hojení po operaci. Zároveň také pomáhá při rekonvalescenci po úrazech (naražení, vykloubení, zlomeniny) a je vhodnou alternativní léčbou při lymfatických otocích měkkých tkání nebo při fibrocystické mastopatii (nezhoubné onemocnění prsu charakteristické tvorbou dutin a vaziva).

Wobenzym je vhodným doplňkem v období chřipek a nachlazení, protože posiluje imunitní systém. Zároveň se používá nejen při léčbě již vzniklých problémů, ale působí vhodně i jako prevence. Působením Wobenzymu se rychleji odbourávají škodlivé produkty látkové výměny i odumřelý tkáňový materiál. Lépe se také vstřebávají otoky a krevní výrony. Wobenzym zároveň snižuje viskozitu krve a tím pádem zlepšuje krevní oběh i v drobných cévách.

Wobenzym pro děti

Wobenzym je vhodný také pro děti, dávkování však pro ně musí být speciálně upravené. Používá se především při léčbě chřipek a nachlazení či opakovaných zánětů dýchacích cest, ale také při úrazech. Tento lék se velmi dobře osvědčil také při léčbě atopické dermatitidy, psoriázy a dalších onemocnění kůže.

Složení Wobenzymu

Wobenzym je přípravek systémové enzymoterapie, která je založena na systémovém působení perorálně podávané směsi enzymů rostlinného nebo živočišného původu. Působí zároveň na celý organismus, a tím pádem v těle zajišťuje rovnováhu a správné fungování imunitního systému.

Lék Wobenzym obsahuje tyto účinné látky:

 • Amyláza – enzym zajišťující štěpení škrobu na jednodušší cukry
 • Lipáza – lipolytický enzym rozkládající tuky na glycerol a mastné kyseliny
 • Bromelain – proteolytický enzym extrahovaný z výhonků ananasu, štěpí bílkoviny, snižuje pravděpodobnost výskytu krevních sraženin a je aktivní při zánětlivých procesech, hojení otoků a hematomů
 • Trypsin/Chymotripsin – trávicí enzym štěpící bílkoviny obsažené v potravě, má protirakovinné účinky, působí protizánětlivě, posiluje imunitu a zlepšuje trávení
 • Pankreatin (směs enzymů produkovaných ve slinivce) – štěpí bílkoviny, tuky a cukry, je důležitý také pro správnou funkci trávicího traktu a imunitního systému
 • Papain – proteolytický enzym extrahovaný z papáji, snižuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a urychluje léčbu zánětů, dále má také příznivý vliv na trávicí trakt a eliminuje vedlejší účinky chemoterapie
 • Trihydrát rutosidu – účinná látka s antioxidačními účinky, která se používá k léčbě žilní nedostatečnosti, zmírňuje otoky a zvyšuje pevnost cévní stěny

Dostupná balení Wobenzymu a jejich cena

Wobenzym se prodává ve formě drobných oranžovočervených enterosolventních tablet. Ty se nerozpouštějí v žaludku, ale až v tenkém střevě. Lék Wobenzym patří mezi volně prodejné léčivé přípravky, můžete ho zakoupit v kamenných nebo internetových lékárnách. Je dostupný v balení s obsahem 40, 200, 300 nebo 800 tablet.

Vhodné balení přípravku podle předpokládané doby užívání:

 • Wobenzym 40 tablet – pro krátkodobé užívání nebo pro děti
 • Wobenzym 200 tablet – pro léčbu trvající zhruba 2 týdny
 • Wobenzym 300 tablet – pro léčbu trvající zhruba 3 týdny
 • Wobenzym 800 tablet – pro déletrvající léčbu

Cena nejmenšího balení přípravku Wobenzym se pohybuje kolem 189 korun. Pokud jde o balení 200 tablet, zde je cena zhruba 779 korun.

Balení, které obsahuje 300 tablet, je praktické a vhodné například na cesty nebo při sportovních aktivitách. Zaplatíte za něj zhruba 1 099 korun. Největší možné balení Wobenzymu obsahuje 800 tablet a jeho cena se pohybuje kolem 2 469 korun.

Dávkování a užívání Wobenzymu

Doporučené množství léčivého přípravku Wobenzym se určuje dle akutnosti onemocnění. Léčba se většinou zahajuje dávkou 3x denně 5‒10 tablet. Pokud obtíže začnou ustupovat, je dobré dávku postupně snižovat až na udržovací dávku 3x denně 3 tablety.

Léčba (do úplného vymizení příznaků) obvykle trvá několik týdnů. Tablety se nekoušou ani jinak nedělí, je vhodné užívat je půl hodiny před jídlem a zapít dostatečným množstvím tekutiny (alespoň ¼ litru). Před užíváním Wobenzymu nebo pokud ho užíváte déle než dva měsíce, je nutné poradit se s lékařem. Před použitím si také důkladně přečtěte příbalový leták.

U dětí se dávkování upravuje podle jejich hmotnosti, na každých 6 kg váhy připadá 1 tableta. Důležitá je schopnost dětí polykat tablety vcelku bez toho, aby je musely kousat.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Wobenzym samozřejmě není vhodný pro osoby s alergií nebo s přecitlivělostí na některou z jeho složek. Lék také obsahuje laktózu i barviva, která mohou u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Přípravek by neměli užívat lidé se zvýšenou krvácivostí a není vhodný ani při onemocněních se zvýšenou fibrinolýzou (rozpouštěním krevních sraženin).

Tak jako všechny léky může i Wobenzym vyvolat u pacientů nežádoucí účinky. Obecně ho lidé sice dobře snášejí, ojediněle se však může objevit nevýrazná změna stolice (konzistence, barva a zápach). Mezi vedlejší účinky patří také pocity plnosti, nadýmání a nevolnost při užívání vyšších jednorázových dávek. Tomu je ovšem možné zabránit rozdělením doporučeného denního množství tablet na několik jednotlivých dávek.

Pokud se u vás objeví kterýkoliv z nežádoucích účinků, konzultujte tento problém se svým lékařem. Začátek užívání Wobenzymu může paradoxně vést ke zhoršení příznaků právě probíhající nemoci. I v těchto případech se však doporučuje poradit se s lékařem, přípravek nevysazovat, ale pouze snížit jeho dávkování.

Wobenzym a antibiotika

U bakteriálních zánětů Wobenzym nemůže nahradit léčbu antibiotiky, vhodně ji ale doplňuje. Je tedy možné ho užívat společně s antibiotiky. Tento přípravek navíc usnadňuje jejich průnik do těžko přístupných tkání a zvyšuje jejich účinek.

Wobenzym v těhotenství a při kojení

Užívání Wobenzymu těhotnými a kojícími ženami dosud nebylo klinicky testováno. Pokud chce žena tento přípravek během těhotenství nebo při kojení užívat, měla by se o jeho případném přínosu proto vždy poradit s lékařem, a to i v případě, že otěhotní během léčby.

Wobenzym při gynekologických zánětech

Gynekologické záněty bývají velmi nepříjemné a často i bolestivé. Někdy mohou vést až k neplodnosti, takže by je ženy rozhodně neměly podceňovat. Nejčastěji vznikají přemnožením nežádoucích bakterií, virů a kvasinek. Pokud pak zánět není dokonale doléčený, opakovaně se vrací a může se dostat až do chronického stavu.

Lék Wobenzym přináší účinnou pomoc při problémech s gynekologickými záněty, podporuje proces hojení, zlepšuje celkovou imunitu a zvyšuje účinnost antibiotik. Pomáhá hlavně při opakovaných vaginálních mykózách a po porodu urychluje vstřebávání otoků, působí proti bolesti a zkracuje dobu hojení.

WOBENZYM příbalový leták

enterosolventní tablety

Držitel rozhodnutí o registraci :
MUCOS Pharma GmbH& Co.KG., Berlín, Německo

Výrobce:
MUCOS Emulsionsgese­llschaft mbH, Berlín, Německo
Složení v 1 enterosolventní tabletě:
Pancreatinum 300 Protease Ph. Eur.-j., papainum 90 F.I.P.-j., bromelaina 225 F.I.P.-j., lipasum 34 F.I.P.-j., amylasum 50 F.I.P.-j, trypsinum 360 F.I.P.-j., chymotrypsinum 300 F.I.P.-j., rutosidum trihydricum 50 mg.
celková proteolytická aktivita: 570 F.I.P.-j.
celková amylolytická aktivita: 4030 F.I.P.-j.
celková lipolytická aktivita: 4525 F.I.P.-j.

Pomocné látky:
Jádro: monohydrát laktosy, kukuřičný škrob, magnesium-stearát, kyselina stearová 95%, čištěná voda, koloidní bezvodý oxid křemičitý, mastek.
Potahová vrstva: sacharosa, mastek, uhličitan vápenatý, kopolymer MA/MMA 1:1, triethylcitrát, šelak, oxid titaničitý, kaolin, oranž E110/124 (oranžová žluť, ponceau 4R, síran sodný), povidon, makrogol 6000, vanilin, žlutý vosk, karnaubský vosk.

Indikační skupina:

Jiná léčiva pro poruchy muskuloskeletálního systému, enzymy

Charakteristika:

WOBENZYM obsahuje vhodně sestavené enzymy (bílkoviny katalyzující chemické reakce), které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu, tlumit zánět a otoky a do jisté míry i rozpouštět krevní sraženiny. Urychlují průběh zánětu a zmírňují jeho následky, tlumí chorobné projevy způsobené škodlivými imunokomplexy vznikajícími v důsledku protilátkových reakcí. Produkty látkové výměny lidskému tělu škodlivé a odumřelý tkáňový materiál jsou urychleně odbourávány. Otoky a krevní výrony se lépe vstřebávají. Rutin normalizuje propustnost cévní stěny. WOBENZYM snižuje vazkost krve a tím zlepšuje krevní oběh v nejdrobnějších cévách. Záněty, bolesti a otoky rychle odeznívají a hojení je tak usnadněno. Dražé jsou odolná vůči žaludeční šťávě.

Indikace:

1. Jako alternativa k dosud užívaným léčebným postupům je WOBENZYM možno použít u těchto stavů:

 • Poúrazové otoky
 • Lymfedémy (otoky způsobené poruchou odtoku mízy) různé etiologie
 • Fibrocystická mastopatie (chronické onemocnění prsů vyznačující se tvorbou dutin a vaziva)

2. Jako podpůrná léčba je WOBENZYM vhodný při těchto stavech:

 • Některé pooperační stavy v chirurgii
 • Záněty povrchových žil
 • Potrombotický syndrom dolních končetin (stavy po ucpání žil dolních končetin krevní sraženinou)
 • Revmatoidní artritida (zánětlivé onemocnění kloubů)
 • Revmatismus měkkých tkání
 • Artróza (degenerativní choroby kloubů) – pokročilá stadia
 • Mnohočetná mozkomíšní skleróza
 • Chronické a recidivující záněty (v oblasti nosu, uší a krku, horních i dolních cest dýchacích, močového a pohlavního ústrojí, trávicí trubice, kůže aj.), jako podpůrná léčba při podávání antibiotik.

Dětem lze WOBENZYM podávat jen po poradě s dětským lékařem, který zároveň určí dávkování.

Kontraindikace:

WOBENZYM nelze užívat v situacích, které jsou spojeny se zvýšeným sklonem ke krvácení nebo se zvýšenou fibrinolýzou (rozpouštěním krevních sraženin).
Přípravek se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na účinné či pomocné látky.

Těhotenství a kojení:
O užívání WOBENZYMu během těhotenství a kojení se vždy poraďte s lékařem, a to i tehdy, otěhotníte-li během léčby.
Nežádoucí účinky: WOBENZYM je obvykle dobře snášen, také při dlouhodobém podávání vysokých dávek nebyly pozorovány nežádoucí účinky. Ojediněle se může objevit nevýrazná změna konzistence, barvy a zápachu stolice. Při užívání vyšších jednorázových dávek byly pozorovány pocity nadýmání, ojediněle nevolnost. Těmto pocitům se dá zamezit rozdělením dávky v průběhu dne. Jestliže tyto příznaky i po snížení dávky přetrvávají, poraďte se s lékařem. Zřídka se objevující alergické reakce (kožní vyrážka) odeznívají po vysazení léku.
Při jejím případném výskytu přerušte užívání WOBENZYMu a poraďte se s lékařem. S lékařem se o dalším užívání WOBENZYMu poraďte také v případě výskytu jakýchkoli neobvyklých reakcí.

Interakce:

Nežádoucí interakce WOBENZYMu s jinými současně podávanými léky není známa.

Dávkování:

Léčba se zahajuje dávkou 3×5 až 3×10 tablet denně. V souvislosti s ústupem chorobných projevů se dávkování postupně snižuje až na udržovací dávku 3×3 tablety denně.

 • Poúrazové otoky (naražení, podvrtnutí, vykloubení, zlomeniny) – doporučujeme zahájit léčbu dávkou 3×10 tablet denně, podle klinického stavu (po 7–10 dnech) dávku snižujeme na 3×3 tablety denně až do úplného vymizení příznaků.
 • Některé pooperační stavy v chirurgii – léčbu začínáme dávkou 3×10 tablet denně, po odeznění akutního stavu (7–10 dní) až do odeznění příznaků pokračujeme dávkou 3×5 až 3×3 tablety denně.
 • Lymfedémy (otoky způsobené porušeným odtokem mízy) – jde o dlouhodobou léčbu, u které začínáme s dávkováním 2×10 nebo 3×7 tablet denně (po dobu 4–5 týdnů), pak se dávkování snižuje na 3×5 až 3×3 tablet denně (nejméně 8 týdnů). V této indikaci je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem.
 • Fibrocystická mastopatie (chronické onemocnění prsů vyznačující se tvorbou dutin a vaziva)
 • doporučujeme dávkování 2×10 tablet denně nejméně po dobu 6 týdnů. Před začátkem léčby je třeba poradit se s ošetřujícím lékařem.
 • Potrombotický syndrom (stav po ucpání žíly krevní sraženinou) – 3×10 až 3×5 tablet denně po dobu 5–6 týdnů.
 • Záněty povrchových žil – 3×7 až 3×5 tablet denně po dobu 2–3 týdnů.
 • Revmatoidní artritida (zánětlivé onemocnění kloubů) – 3×5 tablet denně po dobu 5–6 měsíců.
 • Revmatismus měkkých tkání – 3×5 tablet denně nejméně po dobu 3–4 týdnů.
 • Artrózy (degenerativní choroby kloubů) – 3×6 tablet denně po dobu 5–6 týdnů.
 • Mnohočetná mozkomíšní skleróza – 1.-14. den 3×10 tablet denně, pak se přechází na udržovací dávku 3×3 tablety denně -dlouhodobě, u zátěžových stavů (infekční onemocnění, fyzická zátěž, stres, očkování, slunění) dávkování zvyšujeme na 3×10 tablet denně. Léčbu je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.
 • Chronické a recidivující záněty (v oblasti nosu, uší a krku, horních i dolních cest dýchacích, močového a pohlavního ústrojí, trávicího ústrojí, kůže aj.) – 3×5 tablet denně do odeznění klinických příznaků. U zánětlivých onemocnění WOBENZYM nenahrazuje antibiotickou léčbu, ale zvyšuje její účinek, proto doporučujeme poradit se s ošetřujícím lékařem a vhodně kombinovat s antibiotiky.
 • U dětí určí dávkování lékař.

Užije-li dospělý najednou více než 20 tablet nebo dítě více než 5 tablet, je nutné poradit se s lékařem.

Způsob použití:

Doporučuje se 1/2 hodiny před jídlem zapít nerozkousané tablety větším množstvím tekutiny (nejméně 1/4 litru).

Upozornění:

Tento lék nenahrazuje antibiotickou léčbu u infekčního zánětu, zvyšuje však její účinnost!
Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Sacharidy obsažené v 1 tabletě odpovídají 39 kJ = 9,3 kcal.
WOBENZYM obsahuje barviva ponceau 4R a oranžovou žluť, které mohou způsobit alergické reakce.
Bez porady s lékařem užívejte WOBENZYM pouze při poúrazových otocích. Před užíváním
WOBENZYMu u ostatních onemocnění a při jeho delším než dvouměsíčním užívání je nutné poradit se s lékařem. Příležitostně může při chronických onemocněních po začátku léčby WOBENZYMem nastat zhoršení příznaků, což je podle dosavadních zkušeností v převážné většině případů považováno za kladnou reakci organismu na léčbu. V tomto případě by neměl být lék vysazen, ale mělo by se zvážit eventuální přechodné snížení dosavadního dávkování. Za takových okolností je nezbytné poradit se s lékařem, stejně jako při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí. Jestliže užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti užívání WOBENZYMu s lékařem a bez jeho doporučení ho neužívejte.
Bude-li Vám lékař předpisovat nějaký jiný lék, upozorněte ho, že užíváte WOBENZYM. Bez porady s lékařem neužívejte současně s WOBENZYMem ani žádné další léky bez lékařského předpisu.

Varování:
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí!

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.

Způsob uchovávání:
Uchovávejte při teplotě do 25 °C

Balení:
40 enterosolven­tních tablet a 200 enterosol­ventních tablet
Klinické balení 800 enterosol­ventních tablet

Recenze

Hodnocení: 84 %

WOBENZYM: vše co potřebujete vědět o léku na podporu imunity
3.6 (71.76%) 34 hlasování

top