Poševní mykóza – jak ji účinně léčit

Plavání, volejbal, tenis – už na jaře si chceme užít odpočinku a relaxace. Bohužel, ženám radost dokážou zkazit různé infekce, které se projevují bakteriální vaginózou nebo plísňovou mykózou, a stále častěji je přivádějí do ordinace gynekologa.

ilustrační foto

Stejně jako v jiných orgánech, například v plicích či ve střevech, existují i v pochvě bakterie.
Běžně nezpůsobují zdravotní obtíže ani onemocnění, naopak jsou běžnou součástí normálního fungování zdravého organismu. Nejdůležitějším mikroorganismem v pochvě však je laktobacil, který zde udržuje kyselé prostředí, a tím ji chrání před škodlivými bakteriemi a dalšími nežádoucími mikroorganismy.

Žena i muž zároveň

Vaginální (poševní) mykózu u žen vyvolává mnoho faktorů, někdy zdánlivě nepravděpodobných. Kromě návštěvy veřejného koupaliště a změny sexuálního partnera to může být například také oslabený imunitní systém, cukrovka, užívání antibiotik, těhotenství, menstruace a v neposlední řadě i konzumace jídel bohatých na uhlohydráty (brambory, rýže, nudle, pečivo, cukr). U žen se poševní mykóza nejčastěji projevuje jako pálení nebo svědění pochvy – postižená žena má zarudlá vnější rodidla – a bílý, tvarohovitý výtok z pochvy. Onemocnění někdy doprovází i nepříjemná bolest při močení a pohlavním styku.

Také muži jsou v nebezpečí

U mužů toto onemocnění někdy může vyvolat zánět předkožky, který se projevuje červenými flíčky na žaludu a předkožce, případně pálením při močení. Flíčky mohou být hladké, nebo hrubé. Odborníci však uvádějí, že asi 25 procent partnerů žen trpících poševní mykózou bývá pouhými nosiči infekce bez jasných příznaků onemocnění. Protože však muži, u nichž se onemocnění na venek neprojevuje, mohou opakovaně infikovat své partnerky, doporučuje se po dobu léčby vynechat pohlavní styk. Aby nedošlo k dalšímu vzplanutí onemocnění, je lepší léčit oba partnery současně.

Poševní mykóza není považována za pohlavně přenosnou nemoc, pokud se ale stále opakuje, měl by se partner nechat vyšetřit. V každém případě však platí, že pokud se oba partneři neléčí zároveň, nepříjemné svědění a bílý výtok znepříjemňují ženě život stále, i když se sama léčí.

Zásady případné samoléčby

Vhodný lék a postup léčby by měl i v případě léčby poševní mykózy samozřejmě v ideálním případě doporučit lékař.
Může se ale stát, že lékařská péče není okamžitě dostupná, což bývá hlavně v době dovolených, nebo si je žena diagnózou natolik jistá, že si chce návštěvu lékaře ušetřit a rozhodne se, že se nepříjemných potíží zbaví sama.

V lékárnách jsou k dostání volně prodejné preparáty (antimykotika), ale i tady platí to, co u ostatních. Vždy je nezbytné přečíst si pozorně příbalový leták a užít celou léčebnou dávku, což je třeba dodržet i v případě, že potíže odezní dříve.
A ještě – jestliže ke zlepšení nedojde během prvních tří dní, je nejlepší se o dalším postupu poradit s gynekologem, což platí i v případě, že žena užívá ještě jiné léky, nebo se v průběhu léčby vyskytnou neobvyklé reakce.

Při opakovaných vaginálních mykózách se v poslední době osvědčuje podpůrná léčba některými enzymovými léky (Wobenzym). Během léčby antimykotickými přípravky není vhodné používat tampóny, které mohou absorbovat účinné látky léku, a pokud možno neškrábat svědící místa, aby nedošlo k dalšímu podráždění a rozšíření infekce.
V zájmu úspěšnosti léčby doporučují lékaři po jejím dokončení počkat s pohlavním stykem ještě dva dny.

Onemocnění je lepší předejít Kvasinky se množí v teple a vlhku, proto není vhodné nosit oblečení, v němž se „citlivé“ partie těla mohou snadno zapařit. Platí to i pro mokré plavky, oděvy z umělých vláken a těsné a neprodyšné kalhoty. Nesprávná hygiena může způsobit změnu poševního pH. Je lepší používat mýdla s neutrálním pH 5,5 a vyhýbat se parfémovaným, což platí i pro vložky, toaletní papír a nadměrné užívání intimních sprejů.

Kromě toho, že antibiotika likvidují infekce, ničí i mikroorganismy nezbytné k udržení zdravého prostředí pochvy. Je-li žena vůči kvasinkovým infekcím citlivá, měla by spolu s antibiotiky užívat vhodné preventivní prostředky, které jí doporučí lékař. Vyšší konzumace sladkostí napomáhá rozvoji vaginální infekce. Cukr v krvi značně napomáhá růstu kvasinek, proto i v případě, že žena trpí cukrovkou, kladou lékaři důraz na dodržování léčby a správné životosprávy.

Estrogeny, které jsou organismu žen dodávány prostřednictvím hormonální substituční léčby, zvyšují ukládání glykogenu v buňkách sliznice a zvyšují její náchylnost k onemocnění. Stejně tomu může být i v těhotenství. Omezením stresů můžete snížit pravděpodobnost opakování poševních mykóz. Není-li při pohlavním styku sliznice dostatečně zvlhčena, může dojít k drobnému poranění, čímž se vytvoří příznivé prostředí k „uhnízdění“ mykóz. Je třeba používat speciální lubrikační gely.

Poševní mykóza – jak ji účinně léčit
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 8 hlas/ů