Výročí Urologické kliniky FNOL a LF UP

Urologická klinika FNOL a LF UP

Urologická klinika je v Olomouci už půl století, stále častěji se věnuje pacientům s nádorovými onemocněními.

Skromné začátky

Klinika patří mezi významná česká centra, ve kterých je poskytována špičková chirurgická péče dospělým i dětským pacientům zejména s onemocněním ledvin, prostaty, močového měchýře a dalších částí urogenitálního traktu.

„Před padesáti lety jsme začínali ve velmi skromných podmínkách pouze se šesti lékaři, jedním desetilůžkovým pokojem pro ženy a jedním mužským oddělením, kde převážnou část tvořil velký pokoj s dvaadvaceti postelemi. Pacienti neměli žádné soukromí, na společné pokoje byli ukládáni i nemocní bezprostředně po operaci; byly to velmi složité začátky,“ popisuje doc. MUDr. Jan Báňa, CSc., jeden z lékařů, kteří stáli u zrodu olomoucké urologické kliniky.

Podíl na transplantačním programu

Obor se však rychle rozvíjel a na konci 80. let minulého století dosáhl lůžkový fond kliniky svého maxima. Pracoviště tehdy mělo 95 lůžek včetně pooperační jednotky se šesti lůžky, dva operační sály pro klasické a endoskopické výkony a dvě desítky lékařů. Po roce 1989 se postupně začaly uplatňovat trendy, které umožnily přesun velké části péče do ambulantních složek. Doba pobytu pacienta na lůžku se z původních 17 dnů zkrátila až na dnešních 4,3 dne, počet lůžek se tedy mohl snížit na současných 31. Klinika sídlí v chirurgickém komplexu dobudovaném v roce 2005, kde mají nemocní většinou k dispozici dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.

Klinika má velmi dobré diagnostické i léčebné vybavení srovnatelné s předními světovými centry. Je součástí olomouckého transplantačního centra, podílí se na transplantačním programu ledvin.
Od roku 2009 jako jedno z mála pracovišť v České republice disponuje robotickým systémem využívaným především k radikálnímu odstranění prostaty pro zhoubný nádor.

Pamětní medaile

Olomoučtí urologové si padesáté výročí existence Urologické kliniky LF UP a FN Olomouc připomněli 6. února na slavnostní konferenci v Arcibiskupském paláci. Při této příležitosti docent Jan Báňa, jeden z prvních lékařů kliniky, převzal z rukou děkana LF UP prof. MUDr. Milana Koláře, Ph. D., pamětní medaili olomoucké univerzity za významný podíl na rozvoji lékařské fakulty.

Ohodnoťte tento článek!