90 miliard korun na vývoj nových léků

12. 8. 2014 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Evropská federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) představila druhou fázi evropské Inovativní medicínské iniciativy (IMI 2), která propojuje inovativní farmaceutický průmysl a veřejný sektor prostřednictvím tematicky zaměřených výzev.


Iniciativa chce pomoci zlepšit zdraví evropské populace a zajistit přístup k lepší léčbě pro příští generace, počínaje léčbou diabetu a očních onemocnění. K programu IMI 2 se hlásí i Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) působící v České republice, která je členem EFPIA.

„AIFP se dlouhodobě podílí na podpoře IMI a bude tak činit i v následujícím období. Program IMI 2, který je založen na prioritách Světové zdravotnické organizace, nabídne v následujících deseti letech 90 miliard korun na výzkum nových léků a diagnostických metod,“ uvedl výkonný ředitel AIFP
Mgr. Jakub Dvořáček.

Opět by tedy měly vznikat nové týmy pro komplexní spolupráci mezi farmaceutickým průmyslem a výzkumnými konsorcii složenými z akademických center, nemocnic, pacientských organizací či malých a středních podniků.

IMI 2 výrazně finančně silnější

Iniciativa IMI je příkladem fungujícího partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership) ve vývoji nových léčiv. Partnerství IMI vzniklo v roce 2008 na základě dohody mezi Evropskou komisí a EFPIA, tehdy s rozpočtem 55 miliard korun.

Iniciativa IMI 2, která bude platit do roku 2024, bude mít ještě větší finanční podporu. Jedná se o částku 90 miliard korun. Evropská komise poskytne 45 miliard korun v rámci výzkumného a inovativního programu Horizon 2020 a inovativní farmaceutické společnosti zastoupené EFPIA přidají 39 miliard korun. „Rozpočet iniciativy IMI pro druhé období z ní dělá největší partnerství veřejného a soukromého sektoru v Evropě. Zároveň jsou nově nastaveny jednodušší finanční pravidla představující lákavou nabídku i pro ostatní průmyslová odvětví a zájmové skupiny,“ doplnil ředitel AIFP Dvořáček.

Diabetes: palčivý problém České republiky

První výzva iniciativy IMI 2 se zaměří na diabetes a související postižení oční sítnice. Úkolem bude především optimalizace průběhu klinických studií při vývoji nové léčby a účinnější prevence těchto onemocnění. Například projekt týkající se diabetu má celkový rozpočet ve výši 955 milionů korun.

Zaměření výzev na léčbu a prevenci diabetu odpovídá potřebám České republiky. Diabetem trpí v České republice téměř každý desátý obyvatel a počet nemocných stále narůstá, za posledních dvacet let takřka na dvojnásobek. Téměř třicet procent diabetiků je navíc postiženo některou z komplikací, jako je arteriální hypertenze, selhávání funkce ledvin či tzv. syndrom diabetické nohy. Diabetes je také nejčastější příčinou oslepnutí lidí v produktivním věku a ročně mu podlehne kolem dvaceti tisíc nemocných.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že jen na léčbu diabetu 2. typu se ročně vynaloží 38 miliard korun. Část výzvy týkající se chorob oční sítnice bude mít celkový rozpočet ve výši 380 milionů korun, o který se stejnou měrou podělí Evropská komise a společnosti sdružené do EFPIA.

Investice do zdravotnictví se dlouhodobě vyplácí

IMI 2 si klade za cíl zvýšit úspěšnost klinických studií prioritních léků o 30 % a v pětiletém horizontu pokročit v klinických studiích imunologických, neurologických, neurodegenerativních a respiračních onemocnění. Farmaceutický průmysl bude spolupracovat s výzkumnými konsorcii složenými z akademických center, nemocnic, pacientských organizací, či malých a středních podniků.

„Toto spojení posouvá hranice vývoje a výzkumu nových léčiv, která budou mít klíčový dopad na zdraví evropské populace,“ uvedl Jakub Dvořáček s tím, že zdraví populace bude v následujících dekádách zcela klíčovým ekonomickým faktorem v Evropě a investice by měly do zdravotnictví přinést pozitiva jak obyvatelům jednotlivých členských zemí, tak také celé ekonomice Evropské unie.

Příležitost pro ty nejlepší z nejlepších

Finanční výzvy v prvním kole vedou společnosti Sanofi a Bayer HealthCare. Nároky na účastníky partnerství jsou vysoké, týmy či organizace musí být schopny vykazovat výsledky a spolupracovat.

„Domnívám se však, že Česká republika disponuje kvalitními vědeckými kapacitami, které v evropské konkurenci dokážou obstát. Navíc zapojení českých výzkumných týmů, nemocnic, pacientských i regulatorních úřadů nabízí unikátní šanci získat finanční podporu pro konkrétní výzkumný projekt, úzce spolupracovat s předními hráči inovativního farmaceutického průmyslu a výzkumnými špičkami napříč Evropou ve společných konsorciích,“ dodává Jakub Dvořáček z AIFP.

Žádosti mohou týmy podávat do 12. listopadu 2014.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?