Absces v krku, odborně nazývaný peritonzilární absces, představuje nejčastější komplikaci angíny. Pokud se angína správně neléčí nebo ji pacient přechodí, riskuje tím rozšíření infekce do okolních tkání. Právě tímto způsobem může vznikat peritonzilární absces, který se nachází v oblasti krčních mandlí. Obvykle bývá přítomen jen na jedné z mandlí.
Jedná se o váček naplněný hnisem, který je tvořen odumřelou tkání, bílými krvinkami a bakteriemi. V případě krčního abscesu se jedná nejčastěji o bakterii Streptococcus pyogenes, která způsobuje hnisavou angínu. [1, 2, 3]
Příznaky abscesu v krku
Peritonzilární absces je dobře viditelný při vyšetření ústní dutiny pomocí špachtle. Klinicky se projevuje bolestí v krku, která je nejsilnější při polykání. Pacient má potíže polykat tuhou i tekutou potravu, protože při tom pociťuje extrémní bolest. Z těchto důvodů i zvýšeně sliní.
Změnu lze pozorovat i na hlase, který je tlumený (někdy je popisován jako „huhňání“). Podobně jako u jiných infekcí a zánětů může mít pacient zvýšenou tělesnou teplotu. Zánět může být navíc provázen otokem lymfatických uzlin na krku.
Absces může někdy dosahovat tak velkých rozměrů, že začne tlačit na dýchací ústrojí. V takovém případě se objeví potíže s dýcháním. [4, 5, 6]
Absces v krku: operace a další léčebné postupy
Jednou z léčebných možností je odsátí obsahu abscesu přes jehlu. Absces je možné i rozříznout a vypustit obsah dutiny. Tyto zákroky se provádí ambulantně. Pacientovi jsou poté podána antibiotika. Po zákroku je důležité dodržovat klidový režim.
Většina odborníků se ovšem přiklání k radikálnímu odstranění postižené mandle, protože se tím zamezí opakovanému vzniku abscesu. Tento chirurgický zákrok už se standardně provádí v celkové anestezii. [7, 8]
Komplikace peritonzilárního abscesu
Pokud máte podezření, že vám v krku vzniknul absces, neměli byste to v žádném případě podceňovat. Neléčený peritonzilární absces může způsobit celou řadu méně i více závažných komplikací:
- dehydrataci kvůli problémům s polykáním,
- rozšíření infekce do tkání pod hrudní kostí,
- zápal plic,
- meningitidu,
- sepsi. [9, 10]
Zdroje: nih.gov, webmd.com, healthline.com, mountsinai.org, health.harvard.edu, onhb.cz, nem-km.cz, ftn.cz