Nový kmen chřipky zatím vyžádal 16 obětí a 77 nakažených. Tento přístup je v ostrém kontrastu se snahou utajit v roce 2003 epidemii nemoci SARS. Analytici však uvádějí, že čínská vláda prakticky nemá na vybranou, protože technologické změny za posledních deset let a rozšíření mikroblogů ji tlačí k větší otevřenosti.
Dokazují to i fotografie, které uživatelka s internetovým jménem Mao Siao-ťiung vyfotila pod magnolií nedaleko svého domu v Nan-ťingu. Toto město zakázalo obchod s živou drůbeží a nařídilo vybít nakažené ptáky, neboť se potvrdily případy nákazy H7N9 u lidí. Když fotky začátkem dubna vložila na svůj účet na mikroblogu Weibo s žádostí, aby úřady případ přešetřily, byly dvacettisíckrát přeposlány, nasbíraly statisíce shlédnutí a staly se tématem číslo jedna na internetovém portálu Sina.
Policie ještě téhož večera sebrala jednoho z mrtvých vrabců k laboratorním testům a během dvou dnů úřady veřejně vyloučily, že jejich úhyn způsobil virus H7N9.
Mao, která stejně jako mnoho Číňanů používá na internetu pseudonym, aby si uchovala anonymitu, ale z tak velké vlny zájmu sama znervózněla natolik, že nakonec svůj původní vstup s fotografiemi smazala a změnila i jméno svého účtu. „Byla jsem opravdu nesvá, když jsem viděla, kolikrát to lidi přeposlali. V té době to ještě nebylo oficiálně potvrzeno a já se bála, abych nebyla obviněná z šíření paniky,“ řekla.
Čína udržuje přísnou kontrolu internetu, cenzuruje obsah, který považuje za politicky citlivý, a dohledu neujdou ani eufemismy, s jejichž pomocí se uživatelé snaží bdělé oči cenzorů obejít. V případě viru H7N9 Čína sáhla i po starodávnějším způsobu kontroly, když zadržela deset osob a obvinila je za on-line šíření nepravdivých informací. Toho se měli dopustit zveřejněním zpráv o výskytu nákazy v oblastech, kde dosud nebyla potvrzená.
Analytici se ale shodují, že pro úřady je čím dál tím těžší kontrolovat tok informací s ohledem na rychlost, s jakou je uživatelé na internet vkládají. „Weibo uvalil vládu pod mnohem přísnější dohled,“ řekl David Bandurski z čínského mediálního projektu Hongkongské univerzity, který zkoumá čínskou žurnalistiku. „Weibo funguje jako velký parostroj - každý v něm může vypustit páru z nahromaděné frustrace,“ dodal.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila spokojenost nad tím, jak rychle se Čína podělila o informace ohledně H7N9, zatímco američtí zdravotní činitelé si pochvalovali, jak rychle zveřejnila sekvenci genomu potřebnou k vývoji vakcíny a výzkumu viru.
Čínští uživatelé internetu nicméně zpochybnili třítýdenní interval mezi prvním úmrtím na H7N9 a oficiálním potvrzením existence nového kmene viru. Místní oficiální činitelé uvádějí, že tato doba byla nutná ke zjištění, že skutečně jde o nový virus ptačí chřipky.
Přesto uživatelé internetu vidí paralely s epidemií SARS. „Opožděná akce před deseti lety, opožděná akce o deset let později. Jen virus se změnil,“ napsal jeden z nich. Vzápětí byl jeho účet zablokován.