Afrika: Zdravotní problémy kontinetu zasahují milióny lidí

27. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
"V naší nemocnici, kam přicházejí i lidé z jižního Súdánu, Konga, občas z Keni, Tanzanie či Rwandy, tvoří asi 95 procent pacientů lidé s malárií. To je obrovský problém celého kontinentu, často se týká dětí. Matky nám je mnohdy nosí až v posledním stadiu, kdy už je nelze zachránit," říká český lékař v Africe...


ČESKÝ CHIRURG BOHDAN SEMIGINOVSKÝ, PŮSOBÍCÍ JAKO ŘEDITEL A LÉKAŘ NEMOCNICE V UGANDĚ, ŘÍKÁ:

Setkal jste se někdy v Ugandě i při předchozích cestách po západní Africe s medínským červem?

Choroba známá jako dracunculosis se vždy šířila v suchých oblastech, kde jsou lidé často odkázáni na stejné zdroje vody jako dobytek, kde se myjí a kvůli praní vstupují do povrchových zavlažovacích kanálů, studní, napajedel a podobně. To jsou skutečně typické obrazy ze Sahelu a Západní Afriky, i když v poslední době se i tam situace trochu zlepšuje.

Já jsem se se zmíněným onemocněním setkal v roce 1997 v Mali, ve městě Segou ve státní nemocnici, a potom ještě jednou v roce 1999 v Mauritánii, na ošetřovně v oáze Tichit. Oba případy měly formu několikacentimetrového vředu. První, asi 35letý muž si chtěl červa vytáhnout dřívkem, ale přetrhl ho. Druhému, staršímu muži opakovná bolestivá nákaza hlavně vadila při práci.

Ačkoliv je to rozhodně velmi zajímavá choroba, je už ale na ústupu. V popředí tak zůstávají jiné, daleko závažnější medicínské problémy Afriky.

Které?

V naší nemocnici, kam přicházejí i lidé z jižního Súdánu, Konga, občas z Keni, Tanzanie či Rwandy, tvoří asi 95 procent pacientů lidé s malárií. To je obrovský problém celého kontinentu, často se týká dětí. Matky nám je mnohdy nosí až v posledním stadiu, kdy už je nelze zachránit.

Drobní červi způsobují asi druhou nejrozšířenější vážnou chorobu, která v této oblasti je, bilharziózu. Místní však mají i mnoho dalších nemocí působených parazity -strongyloidózu, askariózu, ankylostomózu či nekartorózu. Zasaženy jsou hlavně děti, které typicky bývají přijaty do nemocnice pro chudokrevnost, podvýživu a podobně, a všechny faktory se pak sčítají.

Dostáváte se i k pacientům s AIDS?

Samozřejmě a s HIV je tu často spojená tuberkulóza. Vyskytuje se tu i říční slepota - onchocercasis. Také helmintózy-filariózy vážně poškozují zrak a při dlouhodobém trvání způsobují slepotu, která postižené invalidizuje daleko víc, než třeba zmíněné vředy na nohou, ať jsou sebevíce bolestivé.

Mají vůbec zmíněné problémy nějaké řešení?

Tady se počítá spíš ve velkých číslech, humanitární organizace se zabývají plošnými projekty, hlavně z epidemiologického hlediska. A statistiky se vyjadřují minimálně v tisících, ne-li miliónech nakažených. Problém Afriky je neobyčejně složitý. Nesouvisí nutně jen s velmi omezenými znalostmi a hygienickými standardy obyvatel a chudobou, ale i třeba politickou situací. Už na medínském červovi lze dokázat, že tam, kde náhle vypukla nestabilita, šla v minulosti sanitární opatření stranou a choroba znovu vypukla naplno.

Doloženo je ale i to, že šíření některých parazitů a chorob mohou napomoci také rozvojové projekty, třeba výstavba přehrad může podnítit výskyt vodou šířené bilharziózy.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Bohdan Semiginovský (37) se specializuje na obecnou chirurgii a gastroenterologii. Podnikl několik samostatných cest po severní Africe. Nyní již rok působí jako ředitel a šéflékař Independent Hospital v severougandském městě Gulu, kde je s ním i jeho rodina.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?