V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150.000 lidí s demencí, valná část ošetřovatelské péče leží na rodinách. Ministerstvo práce chce prosadit takzvanou pečovatelskou dovolenou v délce tří až šesti měsíců, kdy by pečovatelé dostávali náhradu platu a měli zároveň jistotu, že je zaměstnavatel kvůli dlouhé nepřítomnosti nepropustí.
Návrhy zazněly na odborné konferenci nazvané Demence v České republice, kterou společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb pořádala divize Medical Services vydavatelství Mladá fronta. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal uvedl, že národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc a další obdobná onemocnění pokrývá roky 2016 až 2019. Vyjmenována jsou opatření pro zdravotnictví i sociální sféru, potřebné finance ale zatím vyčísleny nebyly.
Část peněz na vytvoření komplexního systému péče o pacienty s demencí i pomoci jejich rodinám dají ministerstva zdravotnictví a práce ze svých rozpočtů, část půjde z evropských dotací na psychiatrickou reformu. „O konkrétním vyčíslení všech nákladů a případných dalších finančních požadavcích budeme po schválení akčního plánu vládou jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO),“ řekl ČTK Vymazal.
Měsíční náklady na jednoho pacienta s demencí se v Česku odhadují na 30.000 až 50.000 korun podle míry jeho závislosti na pomoci okolí a nutnosti zdravotní péče.
Demence postihuje 1,36 procenta obyvatel Česka, je to méně než průměr EU, což je podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého dáno delší nadějí na dožití v západní Evropě. S prodlužováním věku přibývá lidí s demencí, v roce 2040 jich v Česku bude přes čtvrt milionu. Na to je nutno připravit kapacity zdravotnictví i sociálních služeb, vzdělat odborníky a zavést osvědčené ošetřovatelské postupy, což je i cílem akčního plánu.