„My opravdu o nucené správě neuvažujeme,“ potvrdil Aktuálně.cz ministr Heger, který ale v souvislosti s VZP často používá slova jako nepořádek nebo řada problémů.
Ministr zároveň otevřeně říká, že změny Všeobecná zdravotní pojišťovna potřebuje. A v první řadě je chce ve správní radě.
Jenže premiér Petr Nečas (ODS) ani po několika měsících nepředložil na jednání vlády Hegerův návrh, který počítá s doplněním rady o tři jeho blízké spolupracovníky z ministerstva.
Změny v pojišťovně bude zřejmě možné udělat až po schválení klíčového vládního daňového balíčku a po kongresu ODS.
VZP hrozí, že jí utečou pojištěnci
Samotné vyhlášení nucené správy by mohlo VZP přinést další komplikace. Podle zákona totiž v takovém případě mohou pojištěnci kdykoliv přejít k jiné zdravotní pojišťovně. A to si Heger nepřeje.
Takový krok navíc může nahrát třeba České průmyslové zdravotní pojišťovně, která vyrostla na základech společnosti patřící do zdravotnické stáje ocelářského magnáta Tomáše Chrenka.
Analýza úředníků ministra Hegera přitom před několika měsíci ukázala, jak se právě tato pojišťovna nebezpečně rozrůstá a její aktuální sloučení s Metal Aliance může rozvrátit tuzemský systém zdravotního pojištění.
Odstavení rebela ODS od vlády
Podle Hegera ale VZP nehospodaří až tak špatně. „Pokud jde o hospodaření, tak ty propady oproti tomu, co se ve zdravotnickém systému dělo v posledních dvou desetiletích, jsou minimální,“ prohlásil.
Problémy vidí ministr zdravotnictví jinde. „Je tam nepořádek, problém je ale v takových věcech jako smluvní politika, nevyřešené věci okolo výpočetního systému. Kvůli tomu není třeba vyúčtování pro poskytovatele,“ dodal Heger.
Ministerstvo je však v patové situaci. Ve správní radě totiž nemá většinu.
A bez dohody se šéfem správní rady VZP Markem Šnajdrem, který patří mezi šestici rebelujících poslanců ODS, však nic nedokáže protlačit.
Jenže některé plánované kroky ministra Hegera jdou právě proti Šnajdrovi.
Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.