Co je alergie na vodu?
Co se dozvíte v článku
Alergie na vodu, která je mezi lidmi známá také jako akvagenní kopřivka (aquagenic urticaria), je velmi vzácná alergická reakce pokožky na kontakt s vodou projevující se červenou svědivou vystouplou vyrážkou (kopřivkou). Objevuje se na té části těla, která se dotkla vody.
Reakci na vodu podle odborníků nezpůsobuje teplota, kyselost ani zásaditost vody, ale co přesně ji vyvolává, bohužel není jasné. Lékaři se domnívají, že vyrážku mají ve většině případů na svědomí složky obsažené ve vodě, jako je například chlór, tedy nikoli voda samotná. U některých jedinců však mohou kopřivku vyvolat i slzy a pot. Jiní lidé zase mohou být alergičtí na slanou vodu. [1, 2, 3]
Alergie na chlorovanou vodu
Chlór je chemická látka, která se používá k dezinfekci vody. Může proto vysušovat pokožku a vést k jejímu podráždění. Vyrážka, která se objeví například po plavání v chlorovaném bazéně, ale nemusí nutně znamenat, že jste alergičtí na chlór. Můžete na něj být pouze citliví v důsledku pravidelného kontaktu. Chlór odstraňuje přirozené oleje na kůži, což je důvodem, proč ji vysouší a snadno podráždí. Zároveň také může zhoršit již existující dermatitidu.
Časté plavání v chlorovaném bazénu může také u některých lidí zvýšit riziko rozvoje astmatu a jiných respiračních alergií. Pokud máte podezření na alergii na chlorovanou vodu kvůli vyrážce nebo jiným obtížím, měli byste vyhledat lékaře.
Nepodniknete-li potřebná preventivní opatření včas, vaše příznaky se mohou postupem času zhoršovat. Chlór se v malém množství přidává také do užitkové vody, a tím pádem může být také příčinou přecitlivělosti a alergie na vodu z kohoutku. [4, 5, 6]
Alergie na vodu: příznaky
Pokud jde o to, jaké má alergie na vodu příznaky, akvagenní kopřivka se typicky projevuje mírně vyvýšenými hrbolky a většími zarudlými oblastmi na kůži přibližně 20 až 30 minut po kontaktu s vodou. Vyrážka bývá svědivá, někdy dokonce i bolestivá. Často však odezní v rozmezí 30 až 60 minut. Výjimečně se přitom mohou objevit i jiné příznaky, jež kopřivku doprovází, mezi něž patří:
- pocity pálení,
- léze,
- šrámy,
- zánět.
V závažnějších případech může také pití vody z kohoutku způsobit další příznaky. Většina lidí, kteří trpí akvagenní kopřivkou, však může užitkovou vodu pít bez jakýchkoli obtíží. V případě, že se u vás objeví následující symptomy, byste měli neprodleně vyhledat lékařskou pomoc:
- vyrážka kolem úst,
- potíže s polykáním,
- potíže s dýcháním,
- sípání,
- bolesti hlavy a závratě. [7, 8, 9]
Co alergii na vodu způsobuje?
Přesný mechanismus, který vyvolává alergii na vodu, není prozatím znám, nicméně vědci mají několik teorií. Některé důkazy naznačují, že voda může rozpouštět alergenní látky vyskytující se na kůži, čímž může aktivovat alergenní buňky na povrchu nebo hlouběji pod kůží.
Další teorie hovoří o tom, že voda může reagovat s kožním mazem, tím dráždit alergenní buňky a způsobit uvolnění proteinů souvisejících s alergickou reakcí, které jsou známé jako histaminy. Prozatím však neexistuje dostatek výzkumů, které by přesnou příčinu alergie na vodu potvrdily. Alergii na vodu mohou dále zapříčinit chemické přísady obsažené ve vodě, a to včetně chloru. [10, 11]
Znáte někoho, kdo trpí alergií na vodu?
Diagnostika alergie na vodu
Máte-li podezření na akvagenní kopřivku, váš lékař může provést fyzické vyšetření, během kterého zkontroluje vaše příznaky. Prověří vaši zdravotní anamnézu a může provést tzv. vodní test. Ten probíhá tak, že vám lékař na horní část těla přiloží mokrý obklad o teplotě přibližně 35 stupňů Celsia a pozoruje, zda se u vás objeví reakce v následujících 15 až 20 minutách.
Tento test pomáhá odlišit akvagenní kopřivku od jiných typů kopřivky. V případě, že lékař pojme podezření na jiný spouštěč alergie, můžete také podstoupit běžné alergologické vyšetření či odběr vzorku krve k laboratornímu otestování. [12, 13]
Léčba alergie na vodu
Zcela zásadní je vyhýbat se spouštěči alergické reakce, je-li to možné. Pokud jste alergičtí nebo jen přecitlivělí na chlorovanou vodu a rádi plavete, může být řešením návštěva bazénu se slanou vodu. Je-li problémem i voda z kohoutku, sprchujte se méně často a jen krátce. Můžete si také opatřit sprchový filtr, který zachycuje některé látky obsažené ve vodě.
Pokud je spouštěčem alergie na vodu jiná látka, je důležité si dávat pozor, kde se vyskytuje. Léčba alergie na vodu, stejně jako u jiných alergií, bohužel neexistuje, ale jsou k dispozici možnosti na zmírnění příznaků.
Nejčastěji se podávají orální tablety zvané antihistaminika nebo také zklidňující masti. Ty vám může lékař předepsat ke zmírnění akvagenní kopřivky. Pokud se u vás objevily vážnější alergické projevy, kam patří natékání hrdla a obtíže s dýcháním, lékař vám předepíše také epinefrin (syntetický adrenalin), který se v případě závažné alergické reakce aplikuje do stehna. [14, 15, 16]
Zdroje: medicalnewstoday.com, acaai.org, healthline.com, webmd.com, nzip.cz, allergyasthmanetwork.org