LONDÝN -
Vytvořené nové cévy by dovolily lékařům provádět přemostění ucpaných cév u těch pacientů, jejichž vlastní cévy nejsou pro tento účel vhodné. Rovněž by odstranily problém odmítnutí cév imunitním systémem nemocného.
Vědci z lékařského centra Dukeovy univerzity v Durhamu ve státu Severní Karolína odejmuli cévní buňky čtyřem pacientům ve věku od 47 do 74 let, kteří se podrobili operaci přemostění věnčitých tepen (bypass).
Vytvořené cévy nebyly sice dostatečně silné, aby mohly být implantovány nemocným, avšak badatelé napsali v odborném časopisu The Lancet, že jejich experiment dokázal možnost zvoleného postupu. Obtíže chtějí vyřešit dalšími pokusy.
Tým, který vedla doktorka Laura Niklasonová, odebral pacientům svalové a endotelové buňky z žíly v dolní končetině. Tato žíla se často používá při bypassech zablokovaných cév u srdce. Endotelové buňky vystýlají v jedné vrstvě vnitřní povrch krevních cév.
Výzkumníci vpravili do odebraných buněk gen, který je důležitý pro jejich trvalé dělení. Bez něho by se v laboratoři dělily jen omezeně a posléze by se jejich vývoj zastavil.
Vyvinuté buňky uložili do trubiček z houbovitého materiálu, který se samovolně rozkládá. Trubičkami a jejich okolím proudily vitaminy a minerály podobně jako v lidském těle. Když se buňky rozmnožily a trubičky rozpadly, vědci dodali do vyvinutých cév endotelové buňky. Experiment trval sedm týdnů.
ČTK