Hlavní hygienik Michael Vít před týdnem „vyboxoval“ na ministerstvu zemědělství, aby důležité kompetence ohledně potravinových doplňků přešly na resort zdravotnictví.
A před dvěma týdny společně s kolegy z Visegrádské čtyřky dohodl, že systém okamžitého varování v případě, kdy v jednom ze států kontrola prokáže, že potravinové doplňky jsou kontaminované, rozšíří dále na východ. A to je jen začátek chystaných změn.
Proč tak ochotně platíme miliardy za pouhou naději na zhubnutí, lepší erekci či za slib zvětšení prsou?
Pro výrobce jsme velmi sympatický trh, protože nic takového tady lidé dlouho neznali, a tak nejsme imunní vůči reklamám a ochotně utrácíme. Rychle se z nás stal mnohamiliardový trh, a tím pádem jsme pro výrobce důležití. To znamená, že se také častěji setkáváme s tím, že mnohé výrobky neodpovídají tomu, co se deklaruje na etiketě.
Co to znamená?
Buď je ve výrobku více účinné látky, než má být, nebo je tam jiná, která tam být nemá. Také objevujeme kontaminace těžkými kovy, hlavně u přípravků dovezených z Asie, a to i v množství, kdy je přípustný limit překročen šesttisíckrát! Nezapomenu na akutní případy otravy olovem z preparátu jednoho astrologa. Jsem původem hygienik práce a nepamatuji si - kromě jednoho případu dělníka z továrny na opravu akumulátorů - , že by se tady taková otrava za posledních pár desítek let vyskytla. Od šedesátých let tu nic takového nebylo. Až teď, díky „zdravým“ tabletkám.
Od letošního roku však platí evropská směrnice, která mění situaci. Je tomu tak?
Ano, a my ji musíme zanést do našeho práva. Pravda, máme na to patnáct let, ale chceme začít okamžitě. Rozhodli jsme se výrobcům sdělit, jaké důkazy budeme vyžadovat, bude-li někdo tvrdit, že tato bylinka snižuje cholesterol nebo že mastné kyseliny omega-3 působí na inteligenci dětí. Nejprve nám budou muset předložit důkazy, abychom jim taková tvrzení umožnili. Dohodl jsem se minulé pondělí s náměstkem na ministerstvu zemědělství, které chtělo zmíněnou kompetenci, že to budeme my, kdo tuto věc bude hlídat. Protože kdo jiný se má vyznat v klinických studiích? Inženýr agrotechnik? Ne, my.
Budou se muset změnit zákony?
Ano, novelizuje se zákon o potravinách a ony kompetence se do něho zakomponují. Je to v novele, která se právě chystá do vlády. Vadí mi, že se každou chvíli setkávám s celou řadou tvrzení výrobců, která nejsou nijak podložená. Proto chceme definovat, na kolika lidech se má klinická studie provádět, abychom ji mohli přijmout jako důkaz, a jak má vypadat, když se jí někdo bude chtít ohánět. Jistě, nebude to ani zdaleka tak přísné jako u léčiv. Teď je však v tom, slušně řečeno, džungle.
Lenka Petrášová, EURO