Antiepileptika zhoršují mozkovou činnost

8. 9. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Téměř polovina lidí trpících epilepsií se hůře učí nové věci a má pocit, že nedokáže myslet dostatečně rychle. Ještě větší počet respondentů uvedl, že pravidelně trpí ospalostí a letargií. Potvrdil to průzkum Mezinárodního úřadu pro epilepsii. Výzkum byl proveden na vzorku 425 epileptiků z pěti evropských zemí...


Téměř polovina lidí trpících epilepsií se hůře učí nové věci a má pocit, že nedokáže myslet dostatečně rychle. Ještě větší počet respondentů uvedl, že pravidelně trpí ospalostí a letargií. Informuje o tom internetový server BBC.

Výzkum, který provedl Mezinárodní úřad pro epilepsii (International Bureau for Epilepsy) prokázal, že vedlejší účinky antiepileptik mají negativní dopad na činnost mozku pacienta s epilepsií. Výzkum byl proveden na vzorku 425 epileptiků z pěti evropských zemí.

Studie ukázala, že 56% dotázaných spojuje své problémy s užíváním antiepileptik. Mnoho z nich uvádí, že léky výrazně ovlivňují jejich profesionální a osobní život – zapomínají jména, tváře a podobně.

Někteří pacienti uvádějí, že kvůli těmto problémům nedokončili vzdělání nebo si nedokázali najít lépe placené zaměstnání. Mnohým z nich dělají problémy i některé každodenní úkony - nedokážou si zapamatovat běžně užívané telefonní číslo nebo jednoduchý seznam věcí.

Nejhorší je únava a ospalost

Výzkumníci položili epileptikům otázku: které vedlejší účinky stávající léčby vás nejvíce obtěžují a chtěli byste se jich nejvíce zbavit?

38 procent respondentů uvedlo jako největší problém pocity ospalosti a únavy, 16 procent epileptiků by chtělo vyřešit problémy s pamětí a 13 procentům vadí celková letargie. Každý dvanáctý dotázaný uvedl, že by se také rád zbavil problémů s váhou a zvýšenou chutí k jídlu.

CO ODPOVĚDĚLI ÚČASTNÍCI STUDIE:
44 % má problémy s učením nových věcí
45 % pociťuje mírně nebo podstatně zpomalené myšlení
59 % velmi často pociťuje ospalost či únavu
48 % cítí mírnou nebo výraznou lategii
63 % má pocit, že kvůli účinkům léčby nebyli schopni dokončit určitý úkol.

Na problém farmakoterapie u epileptických pacientů upozornila také Hilary Mounfieldová, předsedkyně Evropského výboru mezinárodního úřadu pro epilepsii (European Committee of the International Bureau for Epilepsy): „Víme o mnohých případech, kdy epileptik trpí nejen svou nemocí, ale je také zatížen důsledky farmakoterapie.“

Nedostačující informace

Internetový server BBC (bez dalších podrobností) dále zmiňuje jistou studii, která ukázala, že mnohým epileptikům se nedostávají všechny informace, které by jim pomohly potíže lépe zvládat.

Průzkum byl proveden na vzorku 197 pacientů. Ukázal, že polovina z nich nikdy neprobírala se svým lékařem vedlejší účinky léků, které berou. Dvě třetiny pacientů uvedly, že nikdy nebyly informovány o tom, že by neměly pod vlivem léků řídit.

Antiepileptika představují hlavní způsob léčby epilepsie. Jsou vyráběna tak, aby obnovovala chemickou nerovnováhu v mozkových buňkách, jež má za následek nadměrnou elektrickou aktivitu a vede k záchvatům.

Cílem léčby je zcela zabránit epileptickým záchvatům, avšak s minimálními vedlejšími účinky. Bohužel to není vždy možné, a tak se v mnoha případech cíl léčby posouvá k omezení četnosti záchvatů.

ANTIEPILEPTIKA::
Rozdělují se do tří generací. Klasickými léky první generace jsou barbituráty, zejm. fenobarbital (používaný zejm. u obtížně zvladatelné epilepsie), fenytoin, sukcinimidy. Výrazné využití mají léky druhé generace – benzodiazepiny (clonazepam, diazepam) se používají obv. v akutním stavu, valproát, karbamazepin, resp. oxkarbazepin (ze skupiny iminostilbenů) se používají dlouhodobě. K antiepileptikům třetí generace patří lamotrigin, vigabatrin, gabapentin, tiagabin, topiramat, felbamat; dále se používá např. levetiracetam, zonisamid.

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:

International League against epilapsy

International Bureau for Epilepsy

Epilepsy Foundation

The National Society for Epilepsy

Centra pro léčbu epilepsie v ČR

Česká liga proti epilepsii ČLS JEP

DÁLE ČTĚTE:

Současná farmakoterapie epilepsie

Nežádoucí účinky antiepileptik na krvetvorbu a krevní srážlivost

Strategie antiepileptické terapie

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?