Antikoncepci užívá 59 % žen, jen málo o ní ale mluví s lékaři

7. 11. 2014 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
I když antikoncepci v současnosti užívá 59 procent českých žen od 18 do 35 let, pouze každá pátá sama zahájí o ní rozhovor s lékařem, aniž by jen žádala o recept. Ukázal to červencový průzkum agentury Ipsos, ve kterém odpovídalo 3394 žen. Naprostá většina byla s antikoncepcí spokojena.


Téměř každá třetí, 29 procent, ale přesto zvažuje, že ji v příštích dvou, třech letech vymění. Navíc dalších 47 procent by o změně začalo přemýšlet, kdyby jim lékař nabídl alternativu.

Podle průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, ženám na antikoncepci vadí nejčastěji to, že na užívání musejí každodenně myslet. Nechtějí také stále chodit pro recepty, rády by levnější variantu a také vyjadřují přání, aby byla antikoncepce šetrnější k jejich tělu.

Podle privátní gynekoložky Vandy Hořejší je právě dialog ženy s lékařem klíčem k úspěchu při výběru vhodné antikoncepce. Potřeby a přání žen se během života mění, což se projeví i ve výběru.

Klasické pilulky má polovina uživatelek, osobní zkušenost 91 procent dotazovaných žen. Netradiční formy jako vaginální kroužek, antikoncepční náplasti nebo nitroděložní tělísko vyzkoušela každá pátá žena, aktuálně je však užívá pouze osm procent žen. Z průzkumu přitom také vyplynulo, že spokojenější se svou antikoncepcí jsou uživatelky netradičních forem.

Pokud žena s gynekologem o antikoncepci hovoří, jde většinou o stručný dotaz, zda je vše v pořádku. Ženy se také ptají na jiné formy či značky antikoncepce, případně mluví o nežádoucích vedlejších účincích.

Pro výběr vhodné antikoncepce potřebuje lékař informace o zdraví a nemocech ženy, zeptá se i na to, zda kouří, případně kolik cigaret denně. Kouření, vysoký tlak, cukrovka, ale i epilepsie, migrény a porucha činnosti jater po nedávno prodělané hepatitidě zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, jež mohou ženu ohrozit na životě.

Těmto ženám doporučí místo běžné antikoncepce s obsahem estrogenu a gestagenu antikoncepci gestagenní nebo nehormonální. Volbu formy pak ovlivní například to, zda žena pracuje ve směnném provozu, a tak má problém brát pilulky ve stejnou dobu.

Hořejší radí ženám, aby si připravily otázky před návštěvou ordinace pro lékaře předem, případně si je napsaly, aby se na nic důležitého nezapomněly zeptat. Doporučuje hledat rady na ověřených webech, například www.antikoncepce.cz, a opomíjet zdánlivě uvěřitelné mýty, které lze najít na internetu, včetně jejich „logického“ zdůvodnění.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?