Arnika: Toxické ftaláty ohrožují miminka na JIP

10. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Děti umístěné na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče (JIP) jsou vystavovány vysokým dávkám toxické látky ftalátu DEHP, který se uvolňuje z hadiček a z dalších zdravotnických pomůcek vyrobených z měkčeného PVC...


PRAHA -

Ftaláty způsobují poruchy rozmnožovacího a hormonálního systému, poruchy ledvin a jater, kde se hromadí. Vyplývá to ze zveřejněné vědecké studie harvardských odborníků. ČTK o tom dnes informovalo sdružení Arnika, které usiluje o zlepšení životního prostředí.

Podle studie jsou novorozenci, léčení na jednotce intenzivní péče s pomocí pomůcek z PVC měkčeného ftalátem DEHP, vystaveni v průměru pětadvacetkrát větší zátěži touto látkou než ostatní populace.

Mluvčí Arniky Marek Jehlička uvedl, že v České republice se děje to samé, protože ftalát DEHP se uvolňuje z českého PVC stejně jako z toho amerického. Zatím neexistuje žádná studie, která by to potvrdila. Ftalát DEHP je v ČR zakázán v kosmetice a v hračkách pro malé děti.

V Česku některé pomůcky z PVC nahradily například pražské Nemocnice Na Homolce a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Předseda České neonatologické společnosti Lumír Kantor si myslí, že omezení použití měkčeného PVC při péči o novorozence by nejen pomohlo dětem, ale také by to usnadnilo přechod na alternativní materiály.

Současně by to byl jasný signál pro výrobce, aby vyvíjeli alternativní výrobky i pro takové výkony, pro které dosud nejsou alternativy k dispozici.

Podle Hany Kuncové z Arniky je snaha lékařů o náhradu pomůcek z PVC komplikována především tím, že materiál použitý v pomůckách není dostatečně označen a lékař si tak nemůže vybrat alternativu, která by ftalát DEHP či jiná změkčovadla neuvolňovala.

ČTK, Jitka Klejnová

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?