Co je ataka roztroušené sklerózy?
Ačkoliv bývá průběh tohoto nepříjemného onemocnění u každého člověka jiný, u pacientů běžně způsobuje roztroušená skleróza ataky. Jedná se o nově vzniklé neurologické projevy dané choroby nebo o intenzivnější manifestaci těch stávajících, což ovšem není možné vysvětlit jiným způsobem, například zvýšenou teplotou, přítomností infekčního onemocnění nebo stresem.
Aby bylo možné konstatovat, že se skutečně jedná o ataku roztroušené sklerózy, měla by pacienta trápit nepřetržitě alespoň po dobu 24 hodin. Kromě toho zde platí také podmínka, že od poslední ataky by měl v danou chvíli uběhnout nejméně 1 měsíc. Někdy je ale pro lékaře přesto obtížné rozeznat, zda pacienta skutečně postihla ataka, nebo jde o stav vyvolaný jinou příčinou.
Ataky roztroušené sklerózy typicky doprovázejí relaps-remitentní formu roztroušené sklerózy, která je mezi lidmi nejčastější. Tyto ataky (relapsy) se pak střídají s různě dlouhými časovými úseky, kdy pacienti nepociťují žádné obtíže (remise). Ani v takovou chvíli ovšem nemoc není zcela potlačená, a proto by nemocní měli dodržovat doporučená opatření neustále. [1, 2, 3, 4]
Jak se ataka RS projevuje?
Ataka roztroušené sklerózy je vlastně akutní zánět a jasné znamení, že je nemoc v danou chvíli aktivní. Ačkoliv tento stav zažívá zhruba 85 % osob trpících daným onemocněním, žádní dva pacienti nebudou pociťovat zcela identické symptomy, což je také důvodem, proč se ataka nedá jednoduše odhalit. I mnoho lékařů navíc mívá problém rozlišit ataku a stav vyvolaný jiným faktorem.
V některých případech mohou být symptomy ataky poměrně mírné, ale jindy naopak pacienta postihnou tak silně, že to výrazně naruší kvalitu jeho života. V závislosti na tom, jaká oblast centrálního nervového systému je u konkrétního jedince zasažena, se pak symptomy manifestují v různých částech pacientova těla:
- Hlava – sem patří především zhoršená orientace v prostoru, problémy s pamětí, poruchy soustředění nebo motání hlavy, zatímco deprese většinou s atakou nijak nesouvisí.
- Obličej – v tomto případě je možné zaznamenat pokles koutku, ztrátu chuti, sluchu nebo čichu, ale také brnění ve tváři.
- Oči – po zrakové stránce pacienti během ataky většinou vidí rozmazaně nebo dvojitě, stěžují si na to, že nevidí prostředkem oka (jako by tam bylo velké bílé místo), a zaznamenávají také výpadky či skvrny v zorném poli. Kromě toho může být pozorovaný obraz roztřesený, člověk není schopný zaostřit (nebo se to případně děje mnohem pomaleji, než je běžné) nebo cítí bolest za okem, když jím pohybuje. Důsledkem ataky ovšem může být i to, že pacient vůbec nevidí na některé oko. Zrakové problémy po námaze či přehřátí nebo světélkující pavučiny, které člověk vidí za zavřenýma očima, naopak s atakou obvykle nemají nic společného.
- Ústa – během ataky může u nemocných docházet ke špatné artikulaci, huhňání a komolení slov. Může se jim také třást hlas, přičemž někteří mívají pocit, že je jejich jazyk ztuhlý a nemohou s ním normálně pohybovat. Kromě toho pacientům mnohdy vypadávají slova a říkají něco jiného, než by vlastně chtěli. K tomu se může přidat také pokles koutku a ztížené polykání.
- Krk – když se člověk předkloní, tělem mu projede elektrický výboj, což se odborně označuje také jako Lhermittův příznak. Ztuhlost krční páteře však lékaři za projev ataky roztroušené sklerózy nepovažují.
- Trup – v této oblasti bývá patrné hlavně brnění nebo výrazná necitlivost. Pacient někdy nabývá dojmu, jako by mu hrudník svírala neviditelná obruč, a zároveň má svíravý pocit.
- Horní končetiny – v pažích je možné při atace zaznamenat úbytek síly, přičemž pacienti mívají problém uchopit a udržet různé předměty, nebo jim dokonce vypadávají z ruky. Kromě toho je možné zaznamenat poruchy koordinace, kroucení rukou nebo různé mimovolní pohyby. Někteří nemohou rukama vůbec hýbat, jiní si všímají omezené jemné motoriky a problém představuje i situace, kdy ruka samovolně poklesne, když ji člověk zvedne (může jít také o znak mozkové mrtvice). Dále se přidává brnění, bolest, pálení, slabost, ztuhlost, křeč, změna citlivosti či úplná necitlivost při doteku nebo také pocit, jako by člověku slézaly nehty.
- Dolní končetiny – také pacientovy nohy mohou být necitlivé, slabé nebo ztuhlé a lidé v nich při atace často pociťují brnění, pálení či bolest. Kromě toho mohou kulhat a zakopávat, mívají potíže s koordinací a někdy dokonce vůbec nemohou chodit nebo hýbat dolními končetinami. Dále je možné zaznamenat mimovolní pohyby, prolamování kolene směrem dozadu, zvýšenou citlivost na dotek nebo pokles nohy ve chvíli, kdy se ji člověk snaží zvednout.
- Intimní partie – v oblasti genitálií se ataka roztroušené sklerózy projevuje například urologickými potížemi (problémy s močením, nebo naopak urgentní močení). Pacienty často trápí inkontinence, ale i problémy s vyprazdňováním. K tomu se navíc mohou přidat změny libida, potíže s erekcí a neschopnost se vzrušit.
Ataka roztroušené sklerózy ale samozřejmě může postihnout také celé pacientovo tělo. V takovém případě projevy zahrnují například změny citlivosti (necitlivost, nebo naopak zvýšenou citlivost na různé podněty), brnění či mravenčení nebo nesnesitelnou únavu. Pacientům se často nebo dokonce neustále točí hlava, motají se a ztrácí rovnováhu. [5, 6, 7, 8, 9]
Jak dlouho ataka trvá?
Aby bylo možné říct, že pacienta skutečně postihla ataka roztroušené sklerózy, příznaky ho musí trápit alespoň po dobu 24 hodin. Jejich trvání se nicméně liší v závislosti na tom, jak vážné je postižení centrálního nervového systému zánětem. Právě z toho důvodu mohou ataky trvat několik dnů, týdnů nebo dokonce i měsíců. [10, 11, 12]
Léčba ataky roztroušené sklerózy
Ataku je nutné co nejrychleji potlačit, a proto by měla být léčba v danou chvíli opravdu intenzivní. Pacientům se dnes podávají především kortikosteroidy, které jsou sice velmi efektivní, ale zároveň s sebou často přináší řadu vedlejších účinků. Zároveň je nutné dodržovat lékařem stanovený režim, dostatečně odpočívat a nebát se požádat své okolí o pomoc. Pokud je akutní ataka velmi těžká a kortikosteroidy nezabírají, lze přistoupit také k plazmaferéze. [13, 14, 15]
Zdroje: mladisklerotici.cz, erestymcr.cz, nfimpuls.cz, roska.eu, webmd.com, verywellhealth.com, mayoclinic.org, everydayhealth.com, patient.info