Středočeský kraj minulý týden prodal deset menších nemocnic. Dlouho připravovaný projekt vyvolal vášně, demonstrovalo se proti i pro. Zastánce privatizace přitom dodala firma, které hejtman Bendl zadává stamilionové veřejné zakázky.
Takový nával jako minulou středu snad středočeské krajské zastupitelstvo ještě nezažilo. Před budovou ve Zborovské ulici v Praze i přímo v předsálí se tísnily davy demonstrantů. Na programu bylo třaskavé téma: prodej deseti menších nemocnic a léčeben ve středních Čechách.
Proti přijeli protestovat hlavně občané a zastupitelé z měst, kde se zdravotnická zařízení dostanou do soukromých rukou. A hejtmanovi Petru Bendlovi (ODS) předali protestní petici se čtyřmi tisíci podpisy. Proti této skupině stála druhá, složená vesměs z mladých lidí, která naopak přijela podpořit soukromé zdravotnictví. Na sériově vyrobených transparentech byla hesla jako “ Zdravotnictví bez dluhů“ nebo “ Privátní zdravotnictví - lepší péče pro pacienty“.
Jiné hlásače si v několika variantách dělaly legraci z hlavního odpůrce prodeje nemocnic, poslance ČSSD Davida Ratha. Když zastupitelstvo přes odpor sociálních demokratů a komunistů prodej nemocnic schválilo, demonstranti se rozešli. Stoupenci privatizace vybrali od mladých lidí transparenty a dva muži a jedna žena se s nimi odebrali do více než kilometr vzdálené postranní uličky Na Valentince, kde poutače uložili do zaparkovaného auta a odjeli. Stříbrné kombi mělo na dveřích firemní webovou adresu www.cnes. cz.
Za ní se skrývá společnost ČNES dopravní stavby a. s. se sídlem v Kladně. Vlastní ji místní podnikatel Vladimír Dráb, známý jako velký příznivec místní ODS, která už od začátku 90. let v Kladně vládne. O jeho dobrém vztahu s vedením města svědčí série obecních zakázek, které jeho firma dostala.
A to už v době, kdy primátorem města byl právě dnešní hejtman Bendl. V polovině 90. let si třeba jím vedená radnice zadala u Drába rekonstrukci inženýrských sítí za 325 milionů korun. Dobrý vztah s ČNES udržuje i Bendlův nástupce v čele Kladna, primátor a rovněž člen středočeského zastupitelstva Dan Jiránek.
Firma ve městě opravovala chodníky, paneláky nebo domov důchodců. A dobře zapsaná je také na Bendlově dnešním působišti, dostává veřejné zakázky i od Středočeského kraje. Nedávno třeba za 69 milionů korun kompletně opravovala a rozšiřovala silnici mezi Kolínem a Týncem nad Labem.
Uvědomělí stavebníci
Co vede kladenskou stavební firmu, aby v Praze organizovala demonstraci za privatizaci středočeského zdravotnictví? Není důvodem jen to, že prodej nemocnic prosazují v zastupitelstvu její dva chlebodárci, hejtman Bendl a primátor Jiránek? Tedy vděk za získané veřejné zakázky? Nebo že by přímo demonstrace na objednávku?
„Tuto spojitost v tom určitě nehledejte. Co je divného na tom, když firma z kladenského regionu má zájem na tom, aby ve středních Čechách byla kvalitní zdravotnická péče?“ říká výrobní ředitel ČNES Jiří Černý. Potvrdil, že demonstrace se zúčastnili jeho zaměstnanci, prý v době svého volna. Služební vůz použili, protože mají právo ho využívat i pro soukromé účely.
Zda o cestě lidí z ČNES do Prahy věděl hejtman Bendl dopředu, neměl Černý tušení. Sám hejtman přiznává, že firmu i jejího majitele zná. O podpůrné demonstraci prý ale nic nevěděl a zájem stavebníků o privatizaci nemocnic mu nepřipadá nijak zvláštní. „Vůbec jsem ty lidi na krajském úřadě neviděl, takže je to pro mě novinka. Ale každý má samozřejmě právo demonstrovat za cokoli, co sám uzná za vhodné,“ tvrdí Bendl.
Myšlenka objednat si v rozhodující den k očekávaným skupinám odpůrců i demonstraci stoupenců projektu by přitom byla z marketingového hlediska poměrně pochopitelná. Prodej deseti menších nemocnic totiž vyvolal velké spory a vášně. Jde o originální a také kontroverzní projekt, k němuž se zatím neodhodlal žádný jiný kraj.
Na regiony přešla od státu správa nemocnic v lednu 2003. Pouze střední Čechy ale přistoupily k ostrému řezu: ponechají si vliv jen na pět velkých oblastních nemocnic (v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Benešově a Kolíně) a jiných zdravotnických zařízení se zbaví.
Kraj pokusných králíků?
Levicová opozice varuje, že kraj se stal pokusným králíkem ODS a fungování privátního zdravotnictví. Proti je lékařská komora, Svaz pacientů, Lékařský odborový klub i mnohá postižená města. Kritici projektu, který osobně prosazoval hejtman Bendl, vytýkají výslednému řešení kromě samotného záměru také cenu, za kterou kraj nemocnice prodal. Za deset zařízení zaplatí kupci dohromady 466 milionů korun, přitom jen účetní hodnota pozemků, budov a zařízení je násobně vyšší.
Do některých nemocnic také stát v minulých letech investoval i stamilionové částky, výsledná kupní cena však u některých z nich nakonec činí jen dvacet či třicet milionů. „Kupní cena představuje reálnou tržní cenu,“ tvrdí Bendl a dokládá to posudkem soudního znalce v oblasti cen. Kupec se totiž musel zavázat, že minimálně pět let bude v zařízení provozovat zdravotnické služby v současném rozsahu.
Pokud by rozsah péče omezil, musel by zaplatit pokutu 10 milionů korun. Jedinou výjimkou je situace, kdy by s konkrétním zařízením pojišťovny neuzavřely smlouvu pro určitý segment péče. Dnešní smlouvy totiž platí jen do konce roku a nové nelze úplně předvídat. Většímu překvapení se však kraj snažil čelit účastí zástupců pojišťoven ve výběrových komisích při prodeji. Také délka záruky, dokdy je nový majitel povinen provozovat v objektech zdravotnické zařízení, se stala terčem kritiky.
„Když se začátkem 90. let začala prodávat některá zdravotnická zařízení, dostala podmínku zachování péče až na 25 let,“ argumentuje David Rath. “ Při delší záruce než pět let bychom ještě více snížili prodejní cenu nemocnic,“ vysvětluje mluvčí kraje Martin Kupka. Výjimkou jsou činnosti, na které nemocnice v minulých letech získaly milionové státní dotace: tam se nový majitel musel zavázat, že je bude provozovat nejméně deset let.
Hejtman na špalku
Výtek ke způsobu prodeje má opozice i nestraničtí kritici řadu. Zastupitelům i veřejnosti byl třeba odepřen přístup k podrobnostem nabídek, které v soutěži o nemocnice neuspěly. Členem jedné z výběrových komisí, u nichž byla zdůrazňována apolitičnost a odbornost, byl šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. A rakovnickou nemocnici zase získala firma, s níž je spojen hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, rovněž z ODS.
„Ve zdravotnictví je dnes 24 tisíc privátních subjektů a fungují,“ hájí svůj projekt Bendl. O tom, že mu tak stoprocentně nevěří ani jeho vlastní strana, svědčí ale třeba případ Nymburka. Město vedené Ladislavem Kutíkem, starostou a krajským radním za ODS, se radši zadlužilo a nemocnici koupilo samo, jen aby ji nedostal soukromý zájemce.
V každém případě hejtman Bendl projekt prodeje nemocnic tak výrazně zaštítil svým jménem, že by výraznější skandál, krach či problém s dostupností zdravotní péče ve středních Čechách asi znamenal jeho politický konec.
Středočeské zdravotnictví: krajské a soukromé
Středočeské zastupitelstvo minulý týden rozhodlo o prodeji deseti menších nemocnic a léčeben. Ve správě kraje zůstává jen pět velkých oblastních nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Benešově a Kolíně.
Prodané nemocnice: komu a za kolik
Geriatrické a rehabilitační centrum Kladno
kupec: GARC Kladno, s. r. o.
cena: 28 milionů Kč
Nemocnice s poliklinikou Mělník
kupec: MEDA, s. r. o.
cena: 103,4 milionu Kč
Nemocnice s poliklinikou Brandýs nad Labem
kupec: PP Hospltals, s. r. o.
cena: 7,8 milionu Kč
Nemocnice s poliklinikou Rakovník
kupec: Privamed Healthia, s. r. o.
cena: 61,1 milionu Kč
Nemocnice Beroun kupec: Jessenia, s. r. o.
cena: 20 milionů Kč
Nemocnice a SZZ Nymburk
kupec: Město Nymburk cena: 87 milionů Kč
Nemocnice Hořovice
kupec: NH Hospltal, s. r. o.
cena: 50 milionů Kč
Ústav onkologie a pneumologle na Pleši
kupec: Health Plus, s. r. o.
cena: 45 milionů Kč
Nemocnice Třebotov
kupec: LDN Třebotov, a. s.
cena: 36,4 milionů Kč
Léčebna dlouhodobě nemocných Prčice
kupec: Efective Finance Corporation, a. s.
cena: 28 milionů Kč
Miroslav Korecký, Týden