„Od 1. července loňského roku, kdy začala nemocnice fungovat jako akciová společnost, nedošlo k ničemu z toho, co někteří předpovídali. Nepropustili jsme žádné zaměstnance, nerušila se zdravotní péče. Spíš naopak,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Petrík.
Benešovská nemocnice je nestátní zdravotnické zařízení s celkovou kapacitou 444 lůžek a 676 zaměstnanci (údaj k 31. 12. 2005). Jediným vlastníkem společnosti je Středočeský kraj.
Ten pro ni letos schválil dotace ve výši 15,8 milionu korun. Peníze půjdou nejen na přístrojové vybavení, ale například na opravu střechy střední zdravotní školy, která sídlí v budově nemocnice.
Z vlastních zdrojů vynaložila akciová společnost v druhém pololetí loňského roku na investice 3,8 milionu korun, v letošním roce počítá s 4,1 milionu. Oproti roku 2005 také navýšila objem mzdových prostředků o 6,8 procenta, což činí přibližně 10 milionů korun.
„Tady se ukazuje, že není důvod jít jen cestou neziskových organizací. Bez nařízení státu můžeme upravovat platy směrem nahoru,“ upozornil M. Petrík. Velkou roli začne hrát skutečný výkon každého zaměstnance, protože právě od toho se bude odvíjet pohyblivá, „motivační“ složka mzdy.
Lepší přístup
Za deset měsíců fungování jako akciová společnost prošla Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s., nemocnice Středočeského kraje, mnoha změnami. V lednu bylo například otevřeno nové lůžkové oddělení ORL.
V druhé polovině března komise Národního výboru BFHI (Baby Friendly Hospital Iniciative - nemocnice přátelská dětem) zhodnotila zdejší výsledky a rozhodla o udělení plakety BFH. Cílem tohoto programu je plnění deseti kroků k úspěšnému kojení a zvýšení počtu kojených dětí.
Benešovská porodnice se po rekonstrukci snaží o zavádění zásad BFHI, jde však o dlouhodobou záležitost. Ve spolupráci s gynekologicko-porodnickým oddělením byly zavedeny „předporodní“ kurzy, kde se nastávající maminky dozvídají vše o porodu, výhodách a technice kojení.
Koncem dubna se otevře Centrum prenatální péče. Bude poskytovat kompletní péči o ženy již v době před otěhotněním, po celou dobu těhotenství až do porodu a v šestinedělí. Maminka by totiž na toto období měla ráda vzpomínat, narození potomka určitě nemá být stresující vzpomínkou. Právě naopak.
Proč v Praze?
Nemocnice je připravena na výběrové řízení na lůžkovou péči, které ovšem ministerstvo zdravotnictví odložilo na červen 2006. „Zrušení výběrového řízení ze strany ministerstva považuji za velmi nešťastné, stejně jako nucenou správu nad VZP, která stále trvá.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Tyto dva problémy bez podstatných argumentů a důvodů velmi poškozují nemocnici,“ posteskl si ředitel s tím, že nemocnice teď potřebuje jednu jedinou věc: „Ať nám ministerstvo zdravotnictví a jakékoli kroky ministra Ratha dají pokoj, nekomplikují život a nechají v klidu pracovat. Ať skončí co nejdřív nucená správa a vypíší se výběrová řízení. Svojí prací prokážeme, že akciovka nepoškozuje klienty ani zaměstnance. Aktivně spolupracujeme s ostatními nemocnicemi na úrovni Středočeského kraje, nebráníme se využívat specializované péče fakultní nemocnice, ale odmítáme stahování středočeského zdravotnictví do Prahy a preferování fakultních nemocnic tak, aby naši pacienti museli vyhledávat zdravotní péči v Praze.“
Právo