„Kdybych byl na místě mladých doktorů po škole, opráším němčinu a okamžitě jedu,“ povzdechl si MUDr. Dušan Morman, primář Anesteziologicko - resuscitačního oddělení Krajské nemocnice Liberec.
„Vedle toho, že si tam vydělají víc než doma, naučí se lepšímu chování. V Německu vládne jiná štábní kultura. Je tam větší pořádek,“ dodal.
Část peněz na péči spolkne černá díra
Přes to všechno, co tvrdí, nemá předseda základní organizace odborového svazu zdravotnictví v liberecké nemocnici žádné informace o tom, že by některý ze zdejších lékařů balil kufry.
„Nevím o nikom, kdo by se teď chystal odejít do Německa. Ano, máme v rámci republiky v Liberci jedny z nejvyšších platů, ale to je relativní. Mladý lékař si bez služeb vydělá u nás měsíčně tak 25 až 30 tisíc hrubého. To je málo. V Německu navíc řídí zdravotnictví odborníci, a nikoliv politici jako u nás, kde 10 procent financí, co jsou určené pro zdravotnictví, končí v černých dírách,“ zdůraznil Dušan Morman.
Podle tiskové mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandry Kittnerové berou nyní měsíčně liberečtí lékaři v průměru 66 664 korun hrubého, a tak obsazují v žebříčku mezd doktorů třetí příčku v republice.
„To jsou pěkné příjmy. Třeba právě proto zůstávají doma. Těžko říci. Nemám žádné zprávy o tom, že by se někdo z našich lékařů připojil k hromadnému odchodu do Německa,“ řekla Alexandra Kittnerová. V současné době pracuje v krajské nemocnici 2050 lidí. Z tohoto počtu má nemocnice zhruba 800 sester a bezmála 300 lékařů.
Ani Nemocnice Frýdlant nehlásí žádnou hrozbu oslabení, kterou by mohly způsobit masovější odlivy lékařů. „Žádné signály o tom, že by se někdo chystal dát výpověď a mířil do Německa, nemám. Pokud vím, z našich lékařů se k výzvě hromadného odchodu nikdo nepřipojil,“ řekl ředitel Nemocnice Frýdlant Břetislav Václavík.
„Platy nemají nízké, ale na druhé straně - kdo by nechtěl brát víc? Pokud by se někteří rozhodli odejít, byl by to pro nás problém, protože lékařů je málo,“ doplnil ředitel.
Ve frýdlantské nemocnici v současné době pracuje 30 lékařů. Kdyby toto nebo liberecké zařízení opustila větší skupina doktorů, mohlo by se stát, že by vedení nemocnic muselo sáhnout po odbornících z východu, třeba až z Ukrajiny.
„Od doktorů radši dál. Ještě jsem v liberecké nemocnici neležela a nechybí mi to. Ale jsem ráda, že péči neoslabí žádné odchody lékařů. Neumím si představit, jak bych se domlouvala s lékařem z Ukrajiny nebo Arabem, kdybych se v nemocnici ocitla,“ podotkla liberecká seniorka Evženie Petrlíková.