Pravděpodobně si nestačil uvědomit, že je neetické získávat volební hlasy účelovou lží. Jsem navíc přesvědčen, že v oblasti, kde jde o zdraví a životy lidí, je takový postup trestuhodný. V žádném případě není pravda, že by Středočeský kraj chtěl rušit berounskou nemocnici! Dokazují to jednoznačně poslední rozhodnutí krajské Rady, která se rozhodla uvolnit dalších 40 miliónů korun na krytí dluhů tohoto zařízení.
Budeme se muset vypořádat také se ztrátou nemocnice, která každý měsíc narůstá o téměř 2 milióny korun. Jde přitom o dědictví, které kraji předala právě ČSSD. Musím připomenout, že to byl právě ministr zdravotnictví kandidující za ČSSD, který se opakovaně snažil omezit péči ve středních Čechách, když vyzýval pražské nemocnice, aby se hlásily do výběrových řízení u nás. Výběrová řízení nakonec neproběhla.
Znovu a znovu se zjevně z politických důvodů odkládají. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč dosud ve středočeských nemocnicích panuje nejistota pacientů i zaměstnanců, co s nimi bude. Středočeský kraj se snaží těmto obavám čelit a do zdravotnictví investuje každý rok více svých peněz, přestože by mělo být především úkolem ministerstva a pojišťoven, aby se nemocnice do dluhů nepropadaly a dokázaly si samy vydělat na mzdy i na nezbytné investice. Ve financování zdravotní péče hrají pojišťovny naprosto klíčovou roli.
Bez smluv s nimi nemůže žádné zdravotnické zařízení poskytovat bezplatnou péči. Role VZP je v tomto ohledu ve většině případů dominantní, její platby představují 60 i více procent příjmů nemocnic. Minulou středu generální ředitel této pojišťovny oznámil krajské Radě, že nebude nadále po 1. červenci 2006 financovat akutní lůžka v berounské nemocnici. Nešlo přitom vůbec o jednání, které by mělo charakter společné dohody.
VZP v tomto případě diktuje podmínky. Požádali jsme proto ihned ředitele berounské nemocnice i ředitele Oblastní nemocnice Kladno, aby spolu s VZP připravili návrh budoucí podoby zdravotní péče v Berouně. Neznamená to tedy, že by nemocnice v Berouně přestala existovat.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Podařilo se nám navíc získat příslib VZP, že smlouvy pro akutní lůžkovou péči prodlouží do konce srpna. Pokud si ministr zdravotnictví David Rath u VZP vymůže v rozporu se svými nedávnými kroky změnu rozhodnutí a prodloužení smluv i pro akutní lůžka v Berouně, kraj to samozřejmě přivítá. V každém případě by ale ministerstvo mělo změnit podmínky financování tak, aby se berounská nemocnice ani jiná zdravotnická zařízení do dluhů nepropadala. Často zmiňovaný zákon o neziskových organizacích ve zdravotnictví bohužel nic takového neřeší.
Ing. Petr Bendl, Berounský deník
autor je hejtman Středočeského kraje