V sobotu 14. dubna 2007 pořádá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve spolupráci s Českou lékařskou komorou (ČLK) vzdělávací seminář s názvem Bezpečná farmakoterapie. Akce je vzhledem ke svému zaměření určena především pro praktické lékaře a pediatry.
Tématy semináře budou současné trendy v očkování, nežádoucí účinky po očkování, farmakoterapie v těhotenství a při kojení, farmakovigilance a bezpečné používání léčiv. Účastníci budou mluvit o tom, proč je třeba hlásit nežádoucí účinky léčiv, jak takové hlášení provést, jak legálně používat neregistrované léčivé přípravky a jak legálně provádět klinické hodnocení léčiv.
Na semináři budou přednášet prof .MUDr. Jiří Beran z Infekční kliniky FN Hradec Králové, MUDr. Eva Jirsová, oddělení farmakovigilance SÚKL, MUDr. Jana Mladá, vedoucí oddělení farmakovigilance, SÚKL, MUDr. Ing. Radek Běla, Oddělení farmakovigilance SÚKL a MUDr. Ivana Koblihová, vedoucí Sekce klinického hodnocení a farmakovigilance.
„Cílem semináře je ukázat lékařům, jak probíhá sledování bezpečnosti léčivých přípravků v praxi a kde a jakou formou mohou získat informace o léčivých přípravcích. Všechny příspěvky budou koncipovány pro „praktické použití“,“ uvedla MUDr. Jana Mladá pro pro Zdraví.Euro.cz.
Hexavakcína a změna očkovacího kalendáře
Akce má být důležitým zdrojem aktuálních informací především pro dětské lékaře a lékaře, kteří se zajímají o problém vakcinace. „V přednášce se bude hovořit o očkování hexavakcínou a jejím vlivu na změnu očkovacího kalendáře v ČR, o očkování proti pneumokokům (Prevenar) a jeho přímém i nepřímém vlivu na snížení invazivních pneumokokových onemocnění, očkování proti karcinomu děložního čípku (Silgard/gardasil/Cervarix), očkování proti pásovému oparu (Zostavax), očkování proti pandemickému kmeni chřipky. Ke každé prezentované vakcíně budou v přednášce k dispozici data z klíčové studie (nejčastěji efektivní studie),“ říká prof. Beran.
Farmakoterapie u těhotných
Dalším tématem semináře bude farmakoterapie v těhotenství a při kojení. „Vzhledem k tomu, že informace o rizicích léků během těhotenství a zejména při kojení nejsou často snadno dostupné, má přednáška za cíl vysvětlit, jak tato rizika posuzujeme, kde si můžeme opatřit informace a jak vybírat nejvhodnější léky. V přednášce budou uvedeny i údaje o riziku různých konkrétních léků,“ upozorňuje MUDr. Mladá.
Organizátoři semináře dodávají, že farmakoterapie v těhotenství je pro klinické použití lépe zpracována než farmakoterapie při kojení. Existuje totiž více studií a podkladů pro hodnocení rizika léků. „Skutečně doložených teratogenů je naštěstí poměrně málo, avšak možné riziko pro plod je natolik závažné, že je třeba být vždy co nejopatrnější. Postupně probíhající nové studie někdy původní riziko zpochybňují, jindy nastíní nové možné riziko,“ poznamenávají organizátoři akce.
Riziko léků podávaných během kojení je obecně mnohem méně závažné než v těhotenství. Většinou mohou být kojené děti ovlivněny nejvýše jen na přechodnou dobu a to nejčastěji jen nezávažnými nežádoucími účinky. „Zásadní význam kojení jak pro dítě, tak i pro matku zpravidla převyšuje možné malé riziko působení léku na kojené dítě. Existuje jen poměrně málo léků, které by měly být opodstatněným důvodem pro předčasné ukončení kojení,“ uzavírá pozvánku na akci MUDr. Mladá. Seminář bude trvat celkem osm hodin.
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz