Bezúhonnost a zdravotní způsobilost

6. 11. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Dotaz: Pracuji v nemocnici jako sestra. Bylo nám sděleno, že si musíme zajistit u svého ošetřujícího lékaře preventivní prohlídku a výpis z trestního rejstříku. Vše si máme zaplatit samy.


Mám proto dotaz, zda opravdu mají jít veškeré náklady na náš účet. Podle zákonů č. 95 a č. 96 z roku 2004 jsou zdravotničtí pracovníci povinni prokázat zdravotní způsobilost lékařským posudkem podle vyhlášky č. 470/2004 Sb. Jak je to s úhradami za lékařské prohlídky, které budou muset zdravotníci absolvovat? Budou si lékařský posudek hradit sami, nebo ho uhradí zdravotní pojišťovna? V souvislosti s vydáním zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), bylo stanoveno, že způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka má ten, kdo

a) má odbornou způsobilost podle zákona č. 96/2004 Sb., b) je zdravotně způsobilý, c) je bezúhonný.

Obdobně podle zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta má způsobilost k výkonu povolání ten, kdo je odborně a zdravotně způsobilý a bezúhonný. Zdravotní způsobilost zjišťuje a lékařský posudek o zdravotní způsobilosti vydává na vyžádání posuzovaného lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta jeho registrující praktický lékař, a jestiže je posuzovaný lékař, zubní lékař nebo farmaceut zaměstnancem, na vyžádání jeho zaměstnavatele, lékař pracovně lékařské péče.

Zákon č. 95/2004 Sb. podobně stanoví, že zdravotní způsobilost zjišťuje a lékařský posudek o zdravotní způsobilosti vydává praktický lékař, u zaměstnanců lékař závodní preventivní péče.

Seznam nemocí, stavů nebo vad, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k výkonu povolání, stanoví ministerstvo prováděcím právním předpisem, kterým je vyhláška č. 470/2004 Sb., jíž se stanoví seznam nemocí, stavů nebo vad, které vylučují zdravotní způsobilost k výkonu povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta a k výkonu povolání zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka, druhy, četnost a obsah lékařských prohlídek a náležitosti lékařského posudku.

Zdravotnický pracovník a jiný odborný pracovník a obdobně i lékař nebo farmaceut je povinen se podrobit lékařským prohlídkám za účelem posouzení zdravotní způsobilosti, a to

a) v termínech stanovených prováděcím právním předpisem, b) v odůvodněných případech na vyžádání 1. zaměstnavatele, jde-li o zaměstnance, 2. správního úřadu, který zdravotnickému pracovníkovi, poskytujícímu zdravotní péči vlastním jménem, vydal oprávnění k provozování zdravotnického zařízení podle zákona č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních.

Za bezúhonného se pro účely zákonů číslo 95/2004 Sb. a číslo 96/2004 Sb. považuje ten, kdo nebyl pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody pro úmyslný trestný čin spáchaný v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, nebo ten, na něhož se hledí, jako by nebyl odsouzen.

Doklad o bezúhonnosti se vyžaduje vždy před zahájením výkonu povolání zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka nebo též v jiných odůvodněných případech. Bezúhonnost se dokládá výpisem z evidence rejstříku trestů, který nesmí být starší tří měsíců.

Zákoník práce stanoví v ustanovení § 133 odst. 1 písm. d), že zaměstnavatel je povinen sdělit zaměstnancům, které konkrétní zdravotnické zařízení jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým lékařským preventivním prohlídkám souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit, umožnit zaměstnancům podrobit se těmto očkováním a účastnit se lékařských preventivních prohlídek a mimořádných preventivních prohlídek v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.

U zdravotnického pracovníka, který je v pracovním poměru, hradí náklady lékařské preventivní prohlídky jeho zaměstnavatel, u zdravotnických pracovníků poskytujících zdravotní péči vlastním jménem a kterým bylo vydáno oprávnění k provozování zdravotnického zařízení podle zákona č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních, si náklady lékařské prohlídky hradí zdravotnický pracovník sám.

Pokud se jedná o výpis z trestního rejstříku, pak žádný právní předpis nestanoví povinnost zaměstnavateli, aby finanční náklady spojené s obstaráním výpisu z trestního rejstříku zaměstnanci hradili.

U podnikatelských zdravotnických organizací však není vyloučeno, aby se v kolektivní smlouvě dohodlo, že zaměstnavatel náklady na obstarání výpisu z rejstříku trestů zaměstnancům uhradí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?