Zubaři, lékárníci a někteří praktičtí lékaři budou protestovat, demonstrovat a snad i stávkovat proti přijetí zákona o neziskových nemocnicích. Pikantní je fakt, že se těchto profesí vůbec netýká, neboť v nemocnicích nepracují, neb jde o soukromé podnikatele, navíc i velmi dobře vydělávající. Mohutnou ofenzívu proti tomuto zákonu spustila ODS, její hejtmani, ale i její čestný předseda Václav Klaus.
Naopak prakticky všichni zaměstnanci nemocnic, ale i většina občanů se privatizace nemocnic obává a dala by přednost neziskovým nemocnicím pod veřejnou kontrolou státu. ODS sice chce nemocnice zprivatizovat, ale není si jista tím, zda to občanům může říkat naplno, tak je proti návrhu zákona údajně proto, že „ruší“ některé nemocnice, což je samozřejmě naprostý faktický nesmysl, neboť cíl zákona je právě opačný.
Lidovci jsou jako vždy obojetní -sice sdílejí většinový názor veřejnosti, že nejlepší cestou jsou neziskové nemocnice, ale ne podle tohoto zákona, který je prý nedokonalý. Tak v případě, kdy vyhraje ODS a nemocnice budou zprivatizovány a za pár let se ukáže, jaký je to gigantický průšvih, tak budou říkat, že byli vždy pro neziskové nemocnice a proti privatizaci, ale to jim nebude bránit, aby těch několik prvních let se jak pilné včeličky osobně nepodíleli - neparazitovali na procesu privatizace.
Nejbohatší podnikatelé ve zdravotnictví, tedy zubaři, lékárníci spolu v jednom šiku s ODS ze všech sil vedou zápas za privatizaci nemocnic a proti zákonu, který jim v tom má zabránit. To je totiž hlavní a základní myšlenka celého zákona o neziskových veřejných nemocnicích. Naší snahou je zachránit a stabilizovat alespoň základní síť nemocnic tak, aby každý člověk měl dostupnou a kvalitní nemocnici ve svém okrese, která ho nikdy nesmí odmítnout ošetřit.
Existencí takové nemocnice samozřejmě není vůbec dotčeno zákonné právo každého si vybrat jakoukoliv jinou nemocnici třeba i v jiných koutech republiky.
Neziskové nemocnice také neznamenají konec těch, co nebudou muset být neziskovými a dnes existují jako soukromé nemocnice se smlouvou s pojišťovnami.
Tyto nemocnice, pokud nebudou chtít být také neziskovými, mohou pokračovat ve své práci dál za stejných podmínek jako mají dnes, včetně smluv s pojišťovnami. Nezisková nemocnice dál samozřejmě zůstává plně v majetku svého majitele, ať jím je stát, církev, město, kraj či jednotlivý soukromník. Kdo straší znárodněním, záměrně nemluví pravdu, pokud ovšem za znárodnění nebere svůj plán na připravovanou privatizaci, která bude tímto zákonem samozřejmě zmařena.
Soukromé, privátní nemocnici samozřejmě nikdo nemůže nic nařizovat a je čistě jen na jejím majiteli, co s ní udělá. Běžnou chirurgii klidně může předělat na plastiku, internu na kosmetický salón, konečně z celé nemocnice může udělat hotel či pozemky rozprodat na parcely. Pokud bude chtít zůstat u medicíny, tak logicky bude muset vytvářet zisk, aby se mu vložené finanční prostředky ne jen vrátily, ale i zmnohonásobily, což je konečně legitimní cíl jakéhokoliv podnikání.
Zisk ve zdravotnictví je možné vytvářet jen tím, že šetřím na léčbě pacientů a šetřím na platech zdravotnického personálu. Zdravotníci to už dobře vědí, a proto ti zaměstnaní v nemocnicích se privatizaci tak brání. Nejsem si jist, zda si celé riziko uvědomují i všichni občané.
Konečně i neziskové nemocnice mohou tvořit zisk, ale na rozdíl od obchodních společností jej musí z našeho zákona vložit do léčby svých pacientů, a ne si z něho postavit zámeček pro majitele a platit jeho exotické dovolené na Bahamách.
David Rath, ministr zdravotnictví
Právo
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
Petr Děsil
K věci. Jakýkoliv zdravotnický zákon, který zasahuje do oblasti financování zdravotní péče se týká všech profesních skupin ve zdravotnictví. Čím více spotřebuje jeden segment zdravotní péče(např. nemocnice) tím méně zůstane na další. To, že se někdo „zabalí“do nálepky nezisková nemocnice neznamená, že bude hospodařit efektivně s prostředky veřejného zdravotního pojištění.
Velmi by mne zajímalo,co má pan Rath na mysli prohlášením, že se jedná o soukromé podnikatele, kteří velmi dobře vydělávají. Možná by se s námi mohl podělit o konkrétní čísla o zisku (výdělku) těchto profesí, abychom věděli, co to znamená a mohli si to porovnat s čistou mzdou (výdělkem) jiných. Předpokládám, že tyto údaje má k dispozici, pokud se takto vyjadřuje.
Měl bych na pana ministra konkrétní dotaz. Kolik z celkového počtu zaměstnanců nemocnic a občanů by dalo přednost neziskovým nemocnicím tak, jak je prosazuje pan Rath? Možná by nám to mohl pan ministr sdělit, abychom si udělali představu o kvantifikaci výrazů jako „prakticky všichni“,“většina“. Je to 99% nebo 51%? Pokud to neudělá, lze se oprávněně domnívat, že vědomně manipuluje s údaji a s názory lidí.
Neziskové nemocnice jako koncept jsou standardní součástí vyspělých systémů zdravotní péče. Nikde na světě však nebyly zneužity k politickým cílům jako v případě pana Ratha v České republice před těmito volbami. To, zda někdo šetří na léčbě pacientů, lze posoudit pouze tehdy, pokud jsou stanoveny standardy zdravotní péče v souvislosti s dostupnými finančními prostředky z veřejného zdravotního pojištění.
Pokud pan ministr chce pacientům tvrdit, že v rámci veřejného zdravotního pojištění lze všem pacientům poskytnout nejmodernější léčbu dle jejich potřeby, tak vědomě lže. Pokud pan ministr po mnoho let prosazuje svoje zájmy ve spojení s vykalkulovanou profesní voličskou základnou (státními lékaři) je to vpořádku, protože se chová racionálně. Pouze není na škodu to připomenout.
Zisk ve zdravotnictví vytváří řada subjektů, protože zdravotnictví je součástí otevřeného tržního hospodářství České republiky. Proč nevadí, když zisk z veřejného zdravotního pojištění vytvářejí např.dodavatelé plynu, vody, elektřiny, potravin, informačních a komunikačních technologií,apod??
Když už jsme u šetření na platech zdravotnického personálu. V rámci zachování sociálního smíru ve společnosti by asi žádná profesní skupina neměla mít neoprávněné ekonomické výsady ve vztahu k hospodářskému růstu. Jak jsme na tom s porovnáním platů státních lékařů vůči průměrnému platu v našem hospodářství (index ekonomické hodnoty státního lékaře ve společnosti) v kontextu jiných zemí, které mají srovnatelné ekonomické parametry (např srovnatelné absolutní hodnoty HDP/hlavu a celkové zdrav.výdaje/hlavu)?
Zisk lze dlouhodobě ve zdravotnictví vytvářet pouze tak, že jsem schopen ( a umím) efektivně hospodařit s dostupnými zdroji. To ale státní (nezisková) nemocnice nikdy dělat nebudou, protože k tomu principiálně nemají důvod. Vytváření rozumného (regulovaného) zisku ve zdravotnictví je pro občana nejlepší alternativou zhodnocení jeho peněz, které povinně odvádí do systému veřejného zdravotního pojištění.
Pane ministře, Vy znáte nějakého majitele obchodní společnosti ve zdravotnictví, který si z prostředků veřejného zdravotního pojištění postavil zámeček nebo platil exotické dovolené? Pokud ano, podělte se s námi. Pokud ne, přestaňte vytvářet atmosféru závisti a nenávisti.
PharmDr.Josef Důbravný
Vševědoucí ministr David Rath nepotřebuje diskutéry,přitakávající ani
oponenty. V úvahách si na pokládané otázky obratem odpovídá sám,aniž by ve
své chorobné sebestřednosti dokázal připustit,že se v řadě věcí mýlí.
Rétorika plná silných slov,provázející celou jeho karieru,má ve
skutečnosti odvést pozornost od jeho odborných a morálních selhání,která
dokládají,že se stal pouze nedůvěryhodným politikem,nikoli však skutečným
mnistrem zdravotníků a pacientů.
M.Liska
Jsem praktický lékař a v pátek 26.5.06 budu demonstrovat v Praze. Ale
nejen proti přijetí zákona o neziskových nemocnicích! Pan politik Rath se
svým typickým demagogickým mlžením zužuje důvod demonstrace pouze na tento
problematický zákon. Ale já budu demonstrovat proti zásahům současného
ministra zdravotnictví do vyšetřování a léčby mých pacientů!!
Mr.R. svými vyhláškami výrazně omezuje množství laboratorních a RTG vyšetření /zvýšila se cena vyšetření, ale celková povolená suma zůstala prakticky stejná!/, které můžu použít při stanovení diagnózy pacientů.Stanovil omezení výdělků prakt. lékaře a tím i počet preventivních prohlídek pacientů.
Při preventivních prohlídkách jsem našel u svých pacientů několik onkolog.onemocnění v časném stadiu, čili prevence má význam! Můžu samožřejmě pacienty vyšetřit, aniž mi to zdr. pojišťovna zaplatí.. Ale co kdyby se teda i pan ministr vzdal svého platu ve prospěch obnovy našeho zdravotnictví?!
Nejsem člen ODS, ale 26.5. budu v ulicích s dalšími „parazity českého
zdravotnictví“ ne proti zákonu o neziskových nemocnicích, ale proti
politice pana Ratha, který začal být politikem ale zapoměl zůstat lékařem!
mirka
nějak jsem nepochopila.Takže nemocnice budou mít smlouvu s pojišťovnou nejen na akutní výkony ale na kompletní péči, tak jak doposud? Pak není co řešit.Ale obávám se, že pan ministr asi neví co píše, nebo to píše takhle záměrně.
Rusek
Lekari plne podporujou kroky pana ministra MUDr. Ratha vedouci k stabilizaci zdravotnictvi,k zabraneni rozkradani a vytunelovani nemocnic od ODS.Jsem lekar a neznam nejakeho lekare ktery by nepodporoval Ratha.Lekarnici, zubari a tzv. obvodni lekari demnostrujou na podporu ODS.Budu rad kdyby alespon obvodiaci venovali psani neschopenek a léčenni rymy
DPI
Děkuji panu ministrovi za pěkně shrnující a stoprocentně pravdivou stať, vysvětlující trefně onen „boj“ samozvaných mluvčích zdravotníků proti „návratu zdravotnictví před rok 89“. Pan Liška bohužel asi stále nezaznamenal, že po nutném omezení výdajů, které provázelo kritickou finanční situaci VZP, již ministerstvo po dohodě s ČLK limity změnilo. Jde tedy protestovat proti něčemu, co již není platné.
Pan Pharmdr.Důbravný hází špínu, ale jaksi odmítá uznat, že pan ministr se v řadě věcí nemýlí ani trochu, zvláště se nemýlí v tom, že si v podfinancovaném systému žijí lékarníci nadpoměry dobře.
Pan Děsil opět zděsil. Co odstavec, to perla. NE, pane Děsil, neziskové nemocnice nespotřebují více vašich(?!) peněz než akciové. ANO, pane Děsil, lékárníci a praktici jsou soukromí podnikatelé, kteří velmi dobře vydělávají. ANO, pane Děsil, drtivá většina zaměstnanců podporuje neziskové nemocnice. NE, pane Děsil, významně ušetřit se dá jen na zaměstnancích a na pacientech. ANO, pane Děsil, 10000 hrubého pro sestru a 17000 hrubého pro lékaře se specializací v akciové nemocnici.
Jaroslav Budil
K dotazu pana Děsila mohu s klidným svědomím doplnit, že ze zaměstnanců jedné z nemocnic ve vlastnictví Plzeňského kraje je pro přijetí zákona o neziskových nemocnicích více než 80%. Proč asi? Dobře cítí, že krajské vlastnictví ve formě a.s. nepřineslo ani jediné plus pro pacienty, ani pro ně jako zaměstnance. Slavně vyrovnané hospodaření prezentované hejtmanem Zimmermannem je vykoupeno po 3 roky zmrazenými platy, odměnou za požadované dobré hospodaření je nezájem ze strany vedení kraje řešit jakýkoli problém. Navíc se nyní zaměstnanci oprávněně obávají privatizace nemocnice do rukou německých. Výhodná poloha, moderní vybavení a nízké ceny, proč ne? Téměř denně se tu producírují delegace obhlížející výhodnou nabídku.
Nejsem ministrem, ale dobře vím o jachtě na Jadranu majitelů Mulačovy nemocnice v Plzni (pravda zámeček to není). Zdarma ta jachta pravděpodobně nebyla a kdyby peníze na její pořízení dostali zaměstnanci ve svých platech asi by si mohli konečně říci, že mají průměrný plat. Možná kdyby pacienti byli léčeni za tyhle peníze na jachtu, mohli by si říci, je to supermoderní pracoviště.
Milan
Pro pana dr.M.Lisku: Zdravotnictví jsou samozřejmě spojené nádoby všemožných zařízení. Když se přidá jedněm, bude se muset vzít jiným.
Myslím, že věc se ale nemá tak jednoduše. Pro okresní nemocnice platily limity dávno před ministrem Rathem. Platily mnohem tvrdší než pro praktické lékaře. Teď když se např. praktickým lékařům stanovil stejně tvrdý limit, cítí se ukřivděni a okradeni. Vyhrožují neošetřením pacientů protože mají limit. Limit je ale stanoven tak, že kopíruje výkony předchozího období.
Takže lékař, který v předchozím období pracoval a nyní pracuje stejně nemá problém. A lékař, který nepracoval a jen bral kapitaci hold nyní problém má. Tak si jeďte protestovat a styďte se za své polovičaté názory. Až se totiž budete flákat po Praze, bude muset ta nehospodárná nemocnice zase ošetřit i ty Vaše pacienty se kterými si nevíte rady, kteří Vás v ordinaci nenajdou, které už máte nad limit. Když je neošetříte Vy, musí je ošetřit někdo v nemocnici - v tom je ta spojitost nádob.
Mgr. Škrabalová
Souhlasím s panem Děsilem. Opravdu 1 měšec a spojité nádoby. Jedněm vezmu, druhým do bezedné díry /neziskové nemocnice/ naliju. Jedná se o celý systém, o nerovné podnikatelské podmínky. Vždyť existuje kontrola hospodaření a dozorčí rady?! Musejí ovšem pracovat v jiném režimu než ty tunelářské a já na bráchu…Snad máme ještě nějaké ideály, ikdyž při pohledu na zkorumpované politiky napříč spektrem je to velmi těžké si je udržet, ale snad právě natruc…