Vědci zjistili, že v Anglii umírají padesátníci z nejchudších vrstev desetkrát častěji než majetní lidé přesto, že mají stejnou zdravotní péči.
Profesor Michael Marmot z londýnské University College tvrdí, že obezita a kouření, dvě hlavní příčiny předčasných úmrtí, jsou jevy běžnější u méně majetných vrstev, vliv na lidské zdraví však mohou mít také psychologické faktory a společenské postavení.
Michael Marmot, hlavní badatel dlouhodobého anglického průzkumu o stárnutí (English Longitudinal Study on Aging ELSA), tak naznačuje, že vztah mezi majetkem a zdravím je komplikovaný.
ELSA sleduje zdraví, majetek, vztahy, odchod do důchodu a další problémy u 8780 lidí narozených před rokem 1952.
„Každá věková skupina majetnějších lidí vykazovala menší riziko úmrtí,“ říká Michael Marmot na tiskové konferenci.
Méně cukrovky
Lidé z vyšších ekonomických tříd jsou také méně náchylní k běžným chronickým onemocněním včetně vysokého krevního tlaku a cukrovky.
Ale kvalita zdravotní péče se s příslušností k ekonomické třídě nemění, což naznačuje, že zdraví ovlivňují také další faktory.
Společný lidem z nižších ekonomických tříd je také život v osamění. Přibližně dvakrát více lidí z nejchudších vrstev než ze skupiny majetnějších osob se často nebo někdy cítilo izolováno.
„Zralé společenské postavení má očistný vliv na naše zdraví,“ popisuje Michael Marmot a přidal, že starší osoby společenská izolace zabíjí.
Studie odhalila v evropských zemích a Spojených státech stejná zjištění spojující zdraví a majetek.
Odpovědí na problém podle Michaela Marmota není nové rozdělení majetku, potřebné je lepší porozumění příčinných souvislostí.
„Úkolem není zrušení hierarchií. Úkolem je lépe porozumět tomu, co spojuje postavení v hierarchii a zdraví,“ dodává.
Aktuálně.cz