Zkušený a šikovný lékař udělá i s „tupým“ skalpelem pro pacienta mnohem více než nezkušený s nejmodernější laserovou technikou v luxusní ordinaci.
Špatný a nekvalifikovaný učitel může desítkám žáků naprosto znechutit studium. Známe naštěstí i pravé opaky, kdy díky lidskému příkladu svého učitele se pro předmět tak nadchnou, že mu zasvětí svůj další profesní život.
Zdravotní sestry jsou na tom podobně jako učitelé, jejich chyby nejsou vidět v prvních minutách, ale často rozhodují o dalším osudu nemocných. K čemu je špičkově provedená operace, k čemu je nejmodernější technika a superdrahé léky, když se pacient během pár hodin proleží nebo se nechá dehydratovat a zemře zbytečně vlastně na banality - nebyl správně polohován, nedostal napít.
Kdo by si myslel, že jde o výjimečné jevy, ten se škaredě mýlí. Můžeme vést dojmologické polemiky, zda k tomu dochází „jen“ u 5 %, či 30 % vážněji nemocných. Vláda, ale i kraje, pod které zdravotnictví i školství patří, by měly mít jasný plán, strategii, jak těmto jevům čelit. Vládou chystaný soubor opatření neuspokojivou situaci jen dál zhorší.
Stejně ji zhorší i plošná privatizace nemocnic. Pro ODS, která ovládá kraje i vládu, je dlouhodobě typické, že ignoruje nejdůležitější podmínku k dobrému fungování jakékoliv oblasti lidské činnosti. Touto podmínkou jsou zkušení, kvalifikovaní a motivovaní lidé. Jsou nedostatkovým zbožím, které je však schopno vyřešit téměř každý problém, zajistí kvalitní výsledek a je dnes nejdůležitějším prvkem konkurenceschopnosti jakékoliv vyspělé společnosti.
Zaostávající společnosti se vyznačují odchodem těchto lidí do jiných zemí nebo do jiných oblastí, než ve kterých působili, respektive chtěli působit.
Zdravotníci i učitelé jsou u nás nedoceněni a navíc jejich pracovní podmínky a kultura na pracovištích jsou velmi vzdálené běžným zvyklostem tradičních západoevropských zemí. Nejvíce je rozdíl patrný na první pohled na výplatní pásce.
Vlády sociální demokracie si problém uvědomovaly a snažily se každoročně platy těmto profesím rychleji zvedat. Procentuální růsty platů u těchto profesí v posledních letech nevypadají vůbec špatně a stačilo by v tomto trendu ještě několik let pokračovat. Naproti tomu ODS přichází se zázračným plánem na několikaleté zmrazení platů. První vlaštovky politiky ODS v krajích jsou vidět už letos, platy zdravotníků rostou nejméně za posledních několik let, a dokonce zdravotníci jsou druhou, v platech nejpomaleji rostoucí profesní skupinou.
U učitelů byl meziroční růst alespoň o 1400 Kč měsíčně, u zdravotníků jen něco nad 500 Kč měsíčně. Je to důsledek masivního přechodu nemocnic na obchodní společnosti, kde neplatí státní tarifní tabulka, ale smluvní platy.
Učitelé dostali letos alespoň přidáno to, co ještě schválila vláda ČSSD. Většině zdravotníků v krajských nemocnicích se o tomto růstu může jen zdát. Učitelům není co závidět, v příštích letech je čeká totéž.
Aby se ušetřilo na platech, tak ODS chce zavést možnost, že učitel nemusí mít vysokou školu. Skvělý nápad! Ministr Julínek by se měl nechat inspirovat a totéž vztáhnout na lékaře a zdravotní sestry. V takovém případě bych byl rád, aby tito učitelé a zdravotníci pracovali výhradně na politicích z ODS. Brzy by totiž tato strana patřila minulosti.
David Rath, Právo