V USA je tato zpráva spojována s rostoucím povědomím veřejnosti o negativním vlivu kouření na zdraví. Zveřejněná studie vypočítala, že nebýt opatření podniknutých po zveřejnění této zprávy, zemřelo by předčasně o osm milionů lidí víc. Zatímco v roce 1964 kouřilo 42 procent Američanů, nyní je to 18 procent.
I když je údaj osmi milionů zachráněných životů jen odhadem, podle hlavního autora studie profesora Theodora Holforda z Yaleovy univerzity jde i tak o „ohromující číslo“. Podle něj má boj s kouřením i velký vliv na prodloužení průměrného věku Američanů. Od roku 1964 se například zvýšil průměrný věk, kterého se dožijí čtyřicetiletí Američané, o 40 procent. Na tomto prodloužení života se protikuřácké tažení podílí z asi jedné třetiny, uvedla studie. ¨
I tak však stále každoročně umírá v USA předčasně z příčin spojených s kouřením asi 430.000 lidí.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).