Bolest hlavy obvykle lidé nepovažují za dostatečný důvod k návštěvě lékaře, a to ani když trpí migrénou. Novinářům to řekl Petr Dočekal z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.
Záchvatovité bolesti hlavy trápí v Česku milion lidí, ale jen každý dvacátý má správnou léčbu. Většina si sama koupí prášek na bolest nebo hledá úlevu u alternativních metod.
„Návštěva odborníka je nutná, když pacient nezná příčinu bolesti, když se výrazně změní charakter záchvatů, zvyšuje se jejich četnost, nebo když se nedaří áchvaty plně zvládnout za pomoci dostupných léků,“ zdůraznil Dočekal.
Připomněl, že migréna trápí třikrát častěji ženy než muže. Na rozdíl od běžných bolestí hlavy, jež vznikají hlavně z velkého psychického napětí, je migréna chronické onemocnění.
Poprvé bylo popsáno ve starověkém Egyptě. Tamní lékaři radili jako léčbu přivázat k hlavě keramického krokodýla s tlamou plnou bylin.
„V dávné historii byli lidé přesvědčeni, že bolest hlavy způsobují zlí duchové. Těch se zbavovali odstraněním části lebečních kostí, což duchům uvolnilo cestu k opuštění těla,“ popsala japanoložka Martina Vitáčková.
Název nemoci má podle ní počátek ve druhém století před naším letopočtem u Galéna, který první použil pojem hemikrania, tedy jednostranná bolest hlavy. Od něj bylo odvozeno staroanglické pojmenování megrim, které dalo základ dnešnímu názvu migréna.
Indiáni používali k léčbě bylinky, například blín černý, durman a tabák. Druidové bojovali proti migréně speciálním cvičením, které jim přivodilo uklidnění mysli, a tím i bolesti.
„Ještě v 19. století byl rozšířen názor, že bolest zušlechťuje a upevňuje charakter,“ připomněla Vitáčková.
Dočekal uvedl, že od loňska se v Česku užívá účinný lék, zabraňující spuštění migrény. Četnost záchvatů klesá a zbylé, méně intenzívní záchvaty lze snadněji zvládat běžnými léky.
Vitáčková dodala, že z alternativních metod se osvědčují akupunktura a akupresura, při nichž se dráždí přesně určené body na těle. Místa spojená s migrénou jsou na chodidle, hlavě a šíji.
Od bolestí ulevují také relaxační techniky, jako autogenní trénink či jóga, masáže, koupele, obklady, lázně a řada bylin,
mezi nimi podle Vitáčkové i chmel a marihuana.
ČTK
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Saša K. Svobodová
Jako bych slyšela svoji mamku, tu trápí bolest hlavy dost často, ale když jí řeknu, ať si zajde k lékaři, tak nejde s tím „že mi stejně dá jen ibuprofen a ten si vezmu sama“. Hmm co na to říct ? Nevím. Ještě že nemám bolesti hlavy neznámého původu, možná bych byla stejná…