Jeho úřad přitom trvdí, že velkovýroba očkovací látky bude možná až za dva další roky.
Brazílie patří k nejvíce zasaženým zemím, když virus podle odhadu úřadů napadl již přes milion lidí. Většina z nich však nevnímá žádné příznaky, část pociťuje průběh podobný chřipce. Největší riziko představuje zika pro těhotné ženy, neboť podle lékařů existuje souvislost mezi tímto virem a nemocí zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje nedostatečný vývoj mozku u lidského plodu.
Brazilské ministerstvo vnitra tento týden oznámilo, že stát investuje 1,9 milionu dolarů (47,5 milionu korun) do výzkumu a vývoje vakcíny. Aby se proces urychlil, bude se podle ministra testovat zároveň na myších a opicích, nikoli postupně, jak je to běžné.
Komáry přenášený virus se rozšířil především v zemích Latinské Ameriky, ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či některých evropských zemích.
Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden oznámila, že by se virus mohl z Latinské Ameriky rozšířit do Afriky a Asie. Kvůli viru, proti němuž dosud není žádný lék ani vakcína, platí od minulého pondělí celosvětový stav nouze, který WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Evropská pobočka WHO oznámila, že by se na ochranu obyvatelstva před virem zika měly připravit také evropské země.