Pro koliku je typická intenzivní bolest. Obvykle přichází z plného zdraví

28. 2. 2020 9:00
přidejte názor

Kolika je označení pro charakteristickou bolest břicha, která může postihnout malé dítě i dospělého jedince. Má zpravidla velmi rychlý a silný nástup, který se může měnit v řádu minut. Bolest je způsobena křečovitými kontrakcemi hladké svaloviny, která se těmito pohyby snaží uvolnit vzniklou překážku. Tou může být žlučníkový či ledvinový kámen nebo stolice ve střevech. 

Koliková bolest či jednoduše kolika je intenzivní bolest, která se objevuje v oblasti břicha. Je charakteristická právě svou silnou intenzitou a rychlým nástupem, který zpravidla přichází z plného zdraví. Typická bolest je způsobena křečovitými kontrakcemi hladké svaloviny některého z dutých orgánů, který se pomoci peristaltiky snaží uvolnit vzniklou překážku. 

Kolika může být doprovázena i nevolností a pocením. Pokud je postižený trávicí trakt, lze rovněž vysledovat časový vztah mezi příjmem potravy a nástupem obtíží. Koliková bolest je pak typická pro žaludek, žlučník, ledviny a střeva.

Ledvinová kolika

Renální nebo také ledvinová kolika je bolest proměnlivé intenzity, která se šíří z oblasti beder do podbřišku či genitálií. Může ale postupovat i opačným směrem. Její ohnisko se nachází v ledvinách či horních močových cestách a renální kolika je zpravidla způsobena překážkou ve vylučovací soustavě. Tou může být:

  • Močový kámen
  • Krevní sraženina
  • Nádor
  • Zánět

Příznaky ledvinové koliky

Kromě bolesti, která vystřeluje do boku, do zad či genitálií může být ledvinová kolika doprovázená také zvracením, nevolností a pocením. Pacient je neklidný a snaží se nalézt úlevovou polohu, i přes stálé nutkání na močení navíc vylučuje jen malý objem moči.

Ačkoli si částečně můžete od bolesti ulevit sami, a to ideálně léky, které vám dříve předepsal lékař, mnohem lepší volbou je cesta na pohotovost. O to víc, pokud je bolest silného charakteru.

Střevní kolika

Koliková bolest střev je typická především pro kojence od věku 3 týdnů až 3 měsíců, kteří nemají dostatečně vyzrálý trávicí systém. Citlivá střeva mají tendenci ke zvýšené plynatosti. Plyny tlačící na střevní stěnu pak vyvolávají kolikové bolesti břicha. Obtíže zpravidla přicházejí zcela nečekaně a mohou trvat i několik hodin. Dalším spouštěčem problémů může být polykání vzduchu během kojení. Vzduch se ve střevech následně hromadí a tlačí na střevní stěnu. Pláč pak celou situaci ještě zhoršuje. Dítě při něm totiž polkne další objem vzduchu.

Abychom dítěti od koliky břicha ulevili, můžeme mu na bříško přiložit teplou plenku, bříško jemně promasírovat a zacvičit nožičkama tak, že mu je budeme pokrčené přibližovat k břichu a následně opět natahovat. Nápomocná je v tomto ohledu i rektální rourka, jejíž jemné zavedení pomůže plynům z těla ven. Důležité je také dodržovat během kojení přestávky k odříhnutí. Blahodárné účinky má i fenyklový či kmínový čaj. Ten je ale nápomocný spíše u dětí starších 6 měsíců.

Žlučníková kolika

U dospělých jedinců je pak obvyklá žlučníková kolika, která vzniká v souvislosti s příjmem tučných jídel. Typicky nastupuje s časovým odstupem, zpravidla ve večerních či nočních hodinách, a trvá i déle než 30 minut. Na vině jsou žlučníkové kameny, které patří k nejčastějším operačním indikacím. Cholelitiáza, jak se výskytu kamenů ve žlučníku odborně říká, postihuje 20 až 30 % obyvatelstva a zhruba čtyřikrát častěji trápí ženy. Častěji se vyskytuje rovněž u lidí:

U spousty pacientů se přítomnost žlučníkových kamenů nijak neprojevuje a při správné životosprávě nezpůsobují žádné potíže. Břišní kolika je intenzivní a krutá. Vzniká náhle a bez předchozích příznaků. Objevuje se zpravidla v oblasti pod pravým žeberním obloukem a může se šířit do zad, pod lopatku a také do pravého ramene. Pacient, který má žlučníkový záchvat je obvykle bledý, zpocený a má nafouklé břicho. V těžších případech může mít i nažloutlou barvu, což je způsobeno hromaděním žlučového barviva – takzvaného bilirubinu.

Jak si ulevit od potíží?

Během žlučníkového záchvatu rozhodně nic nejezte a nepijte. Pokud máte k dispozici lék na uvolnění spasmu svaloviny anebo na bolest, který vám již dříve předepsal lékař, můžete jej použít. Myslete ale na to, že léky mohou zkreslit obraz choroby při následném vyšetření. Na pravé podžebří pak můžete přiložit ručník namočený ve studené vodě. Tímto způsobem můžete problémy zmírnit, jejich příčinu ale sami nevyřešíte. Měli byste proto co nejdříve navštívit lékaře. Pokud je záchvat silný, vydejte se na chirurgickou pohotovost. Rozhodně ale neřiďte auto!

Žaludeční kolika

Kolika může být také důsledkem onemocnění, které je charakterizované výskytem jednoho nebo více vředů ve stěně žaludku či duodena. A zatímco pro žaludeční koliku je typický časný nástup bolesti po konzumaci potravy (zhruba do hodiny), v případě koliky zapříčiněné duodenálním vředem se bolest projeví přibližně po dvou a více hodinách po jídle. Někdy se mohou obtíže dostavit až v nočních hodinách.

Jak kolice předejít?

Jak už tomu tak u obtíží obecně bývá, se stoprocentní jistotou jim předejít nelze. Své zdraví ale může každý z nás podpořit vyváženou stravou a dostatečným příjmem tekutin. Vyhýbat bychom se naopak měli syceným slazeným nápojům, smaženým a příliš tučným jídlům, kouření a časté konzumaci alkoholu.

Zdroj: WikiSkripta

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?