z nichž se následně získávají kmenové buňky.
Do dnešní doby mohly ženy darovat vajíčka pouze při asistované reprodukci nebo při gynekologických zákrocích, jako je například sterilizace.
Někteří odborníci však upozorňují na možná zdravotní rizika spojená s dárcovstvím, především s hormonální stimulací vaječníků. S tím však nesouhlasí výkonná ředitelka HFEA Angela McNabová: „Zdravotní rizika spojená s darováním vajíček pro vědecké účely nejsou o nic vyšší než rizika spojená s léčbou neplodnosti.“
Dobrovolné dárcovství nebude nijak finančně ohodnoceno, ženám se pouze proplatí výdaje s ním spojené, a to do výšky 250 liber. Ozývají se však již hlasy, které tvrdí, že by se dárkyním platit mělo. „Výhody dobrovolného dárcovství jsou pouze na straně těch, kteří vajíčka získají, ale nikoli na straně dárkyň, které přitom postupují všechna rizika,“ domnívá se Anna Smajdor z Medical Ethics z Imperial College.
HFEA také již na začátku roku udělila klinice asistované reprodukce v anglickém Newcastlu licenci pro nábor dárkyň. Profesorka Alison Murdochová, která na této klinice pracuje, uvedla: „Ženy jsou schopny se samostatně rozhodnout, zda svá vajíčka pro vědu poskytnou. Společnost by to měla respektovat.“
S ní souhlasí i profesor Peter Braude, odborník na asistovanou reprodukci: „Ženy darují vajíčka již déle než dvacet let, většinou když podstupují sterilizaci. Takto získaná vajíčka pak slouží pro studium raného embryonálního vývoje. Jediné, co se změní, je, že se ženy nyní budou moci rozhodnout, zda podstoupí dobrovolně hormonální stimulaci vaječníků a poté poskytnou vajíčka výlučně pro vědecké potřeby. Osobně v tom nevidím žádný problém.“
Někteří experti jsou však k povolení dobrovolného dárcovství skeptičtější. Stephan Minger, který se výzkumem kmenových buněk zabývá na londýnské King's College, tvrdí, že výzkum je v současnosti stále ještě v začátcích, a je proto předčasné podporovat ženy v dárcovství vajíček. „Domnívám se, že nejsem sám, kdo si myslí, že pro zdokonalení technologie by bylo možné používat alternativní zdroje lidských vajíček, například vajíčka kravská,“ uvedl.
Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz
Zdroj: BBC
Originál článku si můžete přečíst ZDE.